Duyuruyu Kapat
Hanimefendi: kadınlara özel bir şekilde sağlık, giyim, beslenme, diyet ve benzeri kısaca her konuda destek veriyor. Türkiye'de tek kaynak olma yolunda hızla ilerleyen Hanimefendi.com, üyeler dışında ziyaretçilere açık yapısıyla da paylaşım mantığının hakkını vermeye çalışıyor. Siz de bunun bir parçası olmak istiyorsanız, hemen ücretsiz kayıt olabilir ve aramıza katılabilirsiniz. Sensiz bir kişi eksiğiz... :)
Duyuruyu Kapat
Instagram 180T
Facebook 10K
Twitter 138T

Saç Tipine Göre Bakım

Konu, 'Sağlıklı saç ve saç derisi' kısmında sıladayım tarafından paylaşıldı.

 1. sıladayım

  sıladayım Daimi Üye

  Kayıt:
  3 Aralık 2009
  Mesajlar:
  15.246
  Beğeniler:
  27.430
  Saç tipine göre bakım
  Günümüzde kadınların en çok karşılaştığı sorunlardan biri kuru, dökülen ve sert saçlar.. Saç bakımıyla ilgili bir çok yanlış yapılıyor. Bu yanlışların doğrularını öğrenerek saçlarınızı özel bir bakıma tabi tutabilirsiniz.

  Yanlış: Saçları her gün yıkamak saçları döker.

  Doğru: Saçları sık sık yıkmak dökülmesine değil, tam tersi bazı saçların yağlanmasına neden olabilir. Düz ve ince telli saçlar her gün yıkanmadığı sürece çok yağlı görünebilir, bu yüzden bu tip saçlara sahip kadınların saçlarını her gün yıkamalarından başka çareleri yok. Diğer saç tiplerine sahip olanların saçlarını haftada iki ya da üç kez yıkamaları yeterli olur.

  Yanlış: Haftada bir kez gerçekleştirilen derin nemlendirici bakımlar , saçta meydana gelen hasarları tedavi eder.

  Aslında bir bakıma doğru ama derin nemlendirici bakımların saçınızı yıkarken kullandığınız saç kremlerinden hiçbir farklı bulunmuyor. Bir anlamda saçınızı nemlendirmek arabanızı cilalatmaya benziyor. Kusurlar kapanıyor ve daha parlak görünüyor ama değişen sadece dış görünüm, içerisi hala aynı olduğundan pek tedavi edici etkiye sahip değil.Saç sadece nem kazandığı için kısa süreliğine rahatlıkla taranabiliyor ve daha az elektrikleniyor.

  Yanlış: Saç uçlarını ne kadar sık keserseniz o kadar çabuk uzar.

  Her saç telinin hücreleri birbirinden ayrıdır ve her birinin kırılmasının nedeni kendi içerisindeki ölü proteinlerdir. Saç uçlarını kesmeniz ölen proteinlerin tekrar canlanmasına yerdımcı olmadığı gibi, kesim gerçekleştiği saç diplerini bilfiren özel bir mekanizma da bulunmuyor. Saçlarınızın uzamasını sağlayan da saç dipleri olduğuna göre ayda bir kuaföre gidip servet harcamanızın hiçbir faydası yok. Sadece kırıklar yok olduğu için saç daha bakımlı bir görünüme sahip oluyor.

  Yanlış: Saç fön makinesiyle kurutulduğu zaman elektriklenme meydana gelir.

  Aslında bu teori tam anlamıyla yanlış sayılmaz. Ancak suçun tamamının fön makinelerine atmak gerekiyor. Her ne kadar yoğun miktarda ısı saçı nemsiz bırakıp keratinini yok ediyorsa; elektiriklenmesine tek başına neden olmuyor. Islak saçı fırça yardımıyla zorlayarak taramak ve fön makinesini saça tuttuğunuz mesafede yardımcı etkenler arasında yer alıyor ama korkmayın yeni nesil fön makinelerindeki ayarlar ile artık bu soruna da son vermek mümkün.

  Yanlış: Yumurta sarısı, zeytinyağı, mayonez ya da avokado saç için ideal nemlendirici bir bakımlardır.

  Evde kendi tarifenize göre bir nemlendirici hazırlamak yerine, markaların geliştirilmiş ürünlerinden birini denemenizde fayda var. Sonuç olarak bu ürünler saçın yapış yapış olmasına neden olmuyor.

  Netten Alıntıdır.
   
  _emos_ bunu beğendi.
 2. _emos_

  _emos_ Daimi Üye

  Kayıt:
  13 Mart 2011
  Mesajlar:
  4.420
  Beğeniler:
  5.513
  hergün yıkarım soğuk suyu sevmem aşırı fön vesaire yapmam bir terk tararken özen gösteririm cnm ince telli kırılmasın diye teşekkürler..:eek:ys: