Okuldan bir gün önce ve ilk gün yapılacaklar listesi

Lilav

Daimi Üye
Tepki
21.987
anne_cocuk_glr.jpg

Bu pazar mini mini birler ve onların velileri için heyecanlı geçecek. Elbette pazartesi daha da heyecanlı… Haftaya da daha büyük öğrenciler ve aileleri için öyle olacak. Biz, bugünden birinci sınıf ebeveynlerine ve daha büyük çocukların velilerine birkaç hatırlatma yapmak istedik. İşte, Pudra.com’un belirlediği, okuldan bir gün önceki akşam ve okulun ilk günü ihmal etmemeniz gerekenler listesi…

uyuyan_cocuk_glr.jpg

Okulun açılmasından bir gün önce yapılması gerekenler

• Çocuğunuzun okul çantasına öncelikli olan okul gereçlerini koyun. Kitaplar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verildiği için kitap koymuyorsunuz ve ne tür defterler satın almanız gerektiğini öğretmenin belirlemesi gerekiyor ama siz çantada ilk gün için en azından bir not defteri ve kalem kutusu bulunmasını sağlayın.
  • Çocuğunuzun yaz ödevlerini tamamlayıp tamamlamadığından ve ödevlerini çantasına koyup koymadığından emin olun.
  • Beslenme çantasına koyacağınız atıştırmalıkları akşamdan hazırlayın. Ancak gece hazırlanmış halde beklememesi gereken yiyecekleri hazırlama işini sabaha bırakın.
  • Çocuğunuzu erken yatırın. Artık uyku saati için yaz uygulamasının sona erdiğini söyleyin. Kaygı ve stres, vücut yorgun olduğunda şiddetlenir, bu nedenle yeterince uyuması gerekir.
kahvalti_aile_glr.jpg

Okulun açıldığı gün yapılması gerekenler

• Çocuğunuzu okul saatine az bir zaman kala değil, erken uyandırın ki bu heyecanlı güne hazırlanması için önünde zamanı olsun.
  • Güzel ve doyurucu bir kahvaltı hazırlayın. Kahvaltıda, sırf sağlıklı olduğunu düşündüğünüz için her zamankinden farklı bir yiyeceği yeme konusunda onu zorlamaktansa sevdiği kahvaltılıkları verin ona. Sakın kahvaltıyı bir mücadeleye dönüştürmeyin. Unutmayın, stresten de fazla yemek istemeyebilir, ısrarcı olmayın.
  • Leziz yiyeceklerden oluşan bir beslenme çantası hazırlayın. İçine bir sevgi notu iliştirmeyi unutmayın!
  • Mümkünse ilk gün çocuğunuzla birlikte okula gidin.
    okul_ogrenci_glr.jpg
    • Çocuğunuz birinci sınıf öğrencisiyse onunla sınıfına kadar gidin, öğretmeniyle o güne dek tanışmadıysanız tanışın ve çocuğunuzu da öğretmeniyle tanıştırın.
    • Varsa okuldaki dolabının, ceketini asacağı askının, en yakın tuvaletin ve kantinin yerini birlikte görün.
    • Diğer öğrencilerin velileriyle tanışın ve çocuğunuzu da tanıştırın. Çocuğunuza, çıkışta onu saat kaçta almaya geleceğinizi hatırlatın. Çıkış saatine mutlaka yetişin, geç kalmayın!

okul_ogrenci_glr.jpg
  • Konuyla ilgili diğer yazılarımız

Psikolog İnci Batur, Pudra.com’a özel kaleme aldığı yazısında, okula yeni başlayacak çocuklar ile okula dönüş yapacakların ailelerine tavsiyelerde bulundu.

Çocuğunuz için okulun ilk günü ve ilk haftası, sizin için yeni iş yerinin ilk günleri gibidir. Her başlangıç zordur. Bu başlangıcın hem sizde hem de çocuğunuzda yarattığı stresi azaltmak için bu yolları deneyin!

Bazı çocuklar okulu özlemek bir yana, tatilin son anlarından daha fazla zevk almaya başlıyorlar nedense! Pudra.com’un bu önerileri onu okul için heveslendirmenize yardımcı olacak…

OP
Lilav

Lilav

Daimi Üye
Tepki
21.987
Benim oglumda cuma günü 1.sinifa baslicak insallah Allah hepimizin yardimcisi olsun

*Hülya*

Daimi Üye
Tepki
6.519
Benim oglumda cuma günü 1.sinifa baslicak insallah Allah hepimizin yardimcisi olsun

hayırlı olsun inş. güzel başarılı bir okul hayatı olur lilav

ben yıllardır aynı tempodayım
aslnda okul döneminden şikayetçi olurken yaz tatili dahada sıkıcı gelmeye başladı bana:acep:
okul dönemi herkes için daha düzenli bir hayat demek

OP
Lilav

Lilav

Daimi Üye
Tepki
21.987
benimkiler krese gidiyor tüm yil tatili bekliyorum ama tatildede basimin etini yiyiyorlar

füreyya

Daimi Üye
Tepki
2.323
ben okul dönemlerini seviyorum aslında ama çocuğa sözünü geçiremeyip inatlaştığı durumlar oluyor -ödevleri,istekleri v.b- işte onlara sinir oluyorum.

bu arada hayırlı olsun lilav

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar