Duyuruyu Kapat
Hanimefendi: kadınlara özel bir şekilde sağlık, giyim, beslenme, diyet ve benzeri kısaca her konuda destek veriyor. Türkiye'de tek kaynak olma yolunda hızla ilerleyen Hanimefendi.com, üyeler dışında ziyaretçilere açık yapısıyla da paylaşım mantığının hakkını vermeye çalışıyor. Siz de bunun bir parçası olmak istiyorsanız, hemen ücretsiz kayıt olabilir ve aramıza katılabilirsiniz. Sensiz bir kişi eksiğiz... :)
Duyuruyu Kapat
Instagram 180T
Facebook 10K
Twitter 138T

Normal Doğum mu-Sezaryan mı? - 1

Konu, 'Doğum Şekilleri' kısmında Şahmaran. tarafından paylaşıldı.

1. Şahmaran.

Şahmaran. Admin

NORMAL DOĞUM MU? SEZARYEN Mİ?

Dünya üzerinde en sık yapılan ameliyatlardan birisi olmasına rağmen: sezaryen hala riskli ameliyatlardan birisi olarak kabul edilir. Ancak annenin veya bebeğin hayatını tehlikeye sokacak herhangi bir durumda doğum sezaryenle gerçekleştirilmelidir. Sezaryen ameliyat oranları hızla artmakta ve gün geçtikçe endikasyonlar genişletilmektedir. Ama bazı durumlar da gerçekten normal vaginal yoldan doğum beklenmemeli ve sezaryen yapılmalıdır.

Peki sıklıkla hangi durumlarda sezaryen yapıyoruz?En sık sezaryen sebepleri DAHA ÖNCE SEZARYEN AMELİYATI GEÇİRMİŞ OLMAK ve DİSTOSİ (bebek ve annenin doğum kanalı arasında uyumsuzluk) dir. Bunlardan başka makat doğumlar, bebeğin eşinin doğum kanalını tam olarak kapattığı durumlar, çok iri ( > 4500 gr.) veya çok küçük bebekler, geçirilmiş rahim iç duvarı operasyonları ( myomektomi gibi), bebek kalp atışlarının bozulması, ilerlemeyen eylem, kordon sarkması, bebeğin eşinin zamanından önce ayrılması, aktif HSV, HPV, HIV enfeksiyonları, doğum kanalının kemik yapısında belirgin bozukluk olan durumlar ve doğum kanalını kapatan kitleler varlığında sezaryen doğum yapılmalıdır.

Peki isteğe bağlı sezaryen yapılabilir mi? Aslında bu sorunun pek çok etik, sosyal ve kanuni çelişkileri mevcuttur. Hasta kendi kendine sezaryen kararını verebilecek yeterli donanımda mı? Eğer hasta kendi isteğiyle sezaryen olduktan sonra, sezaryene bağlı bir sorun çıkarsa, bunun sorumlusu doktor değil midir? Bu hususta bir de operasyonun mali yükü mevcuttur elbette ki. Günümüzde devlet hastanelerinde isteğe bağlı sezaryen yapılmamaktadır. Ancak devlet hastanelerinin çoğunda sezaryen operasyonu için yeterli teknik altyapı ve personel mevcuttur.Başlıktaki sorunun hala kesin bir cevap olmadığı çok aşikardır. Ancak her iki doğum şeklinin de kendince riskleri mevcuttur.

Aslında dünyaya gözlerini yeni açmak üzere olan bebek ve anne için doğum şeklini belirlerken; sezaryenin veya normal doğumun avantaj ve dezavantajları gözönünde bulundurularak; doktor ve ailenin beraber karar vermeleri gerekmektedir.

ferah, Fındık Kurdu, hayall ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  2. bitter_im

bitter_im Admin

3. ilk_nur

ilk_nur Daimi Üye

teşekkürlerrr:hamis:

4. Şekerpare

Şekerpare Daimi Üye

Gerçekten ikisinin de avantaj ve dezavantajları var.Bana göre herhangi bir sorun olmadığı sürece kesinlikle normal doğum.

Fındık Kurdu ve flamingo bunu beğendi.
  5. flamingo

flamingo Daimi Üye

bende normal doğum diyenlerdenim..
    bir problem çıkmazsa rabbimin izniyle normal doğum yapacagım..

Fındık Kurdu bunu beğendi.
  6. PoRTaKaL

PoRTaKaL Daimi Üye

Kesinlikle normal doğumdan yanayım herhangi bir sağlık problemi olmazsa (inşallah olmaz) mutlaka normali tercih edicem :teytey:

7. jelibon

jelibon Aktif Üye

normal .....

8. Konu Sahibi
    Konu Sahibi
    Şahmaran.

Şahmaran. Admin

2 evlat dünyaya getirdim her ikiside sezeryanlı doğum yaptım maalesef.
    Evet şu an çok pişmanım keşke yanımda bana destek olan birileri olsaydı ve ben normal doğum yapsaydım:gulbis:

9. Çilekli Sakız

Çilekli Sakız Genel Yönetici

Adı üzerinde NORMAL DOĞUM
    Ama aksi durumda elbette sezaryan olur

10. sadiye

sadiye Admin

Saglik acisindan bir sorun yoksa normal dogum.

11. duyguuuu

duyguuuu Daimi Üye

normal doğumda çok sancı çekiliyormuş.

Allah yardım eder ama normal doğum yapanlar deneyimlerini paylaşsa belki korkularımız azalır :ne:

12. denizplt

denizplt Daimi Üye

Böyle bi konu var bakarsan görursun.kadın, bebek ve çocuk bölümünde...he bit anne olarak söyleyim doğumda korkacak hiç bişey yok.farzetti bi yerin çokçok agiriyor 2saat sonra geçecek:)

Valla önceden normal doğum derdim dogurdumda. Ama şimdi sezaryandan yanayım:):)

13. esmeryarim

esmeryarim Daimi Üye

normal doğumdan yanayım tabiki

benim mecburiyetten sezaryen doğum oldu :huhuu:

flamingo bunu beğendi.
  14. ferah

ferah Daimi Üye

normal doğum yapınca insanın içi temizlenirmiş ayrıca iyileşme süresi daha kısa ve sorunsuz..maalesef 3 sezeryan oldum mecburi

esmeryarim ve flamingo bunu beğendi.
  15. Fındık Kurdu

Fındık Kurdu Daimi Üye

İki çocuğum var ikisinde de normal doğum yaptım..

Adı üstünde NORMAL...Herhangi bisağlık sorunu olmadığı sürecesezaryan doğum yapılmamalı bence:interest:

esmeryarim, flamingo ve ferah bunu beğendi.