Nikâh şakasına oturdun işte!

rüzgar gülü

Daimi Üye
Tepki
10.147
Hayatınızın en önemli dakikalarından birini yaşıyorsunuz. Aylardır bu düğüne hazırlandınız. Gelinlik seçimiydi, kuafördü, makyajdı derken tüm hazırlıklar tamamlandı ve beklenen an geldi. Nikâh memuru 'Falancayı eşin olarak kabul ediyor musunuz?' deyince heyecandan ölecek gibi oldunuz, ama aldığınız cevap sizi bir anda şaşkına çevirdi: 'Kabul ederim ama bir şartla...'

nikah.jpg

Evliliğin en unutulmaz anlarından biridir malum şahsı 'eşiniz olarak kabul ediyor musunuz?' sorusuna cevap vermek. Çiftler nikâh masasına oturmuşsa o soruya verilecek cevap aslında bellidir. Ama şakacı gelinlerin ya da muzip damatların o anda espri yapacağı tutarsa salon bir anda buz kesilir. Zaten dikkatler masada oturan çiftlerdedir, ama "Memur bey, ben yeniden düşünsem mi?" diyen gelinden tutun da 'Kabul ederim ama bir şartla...' diyen damada varıncaya kadar renkli sahnelerin yaşandığı düğünler de var. Türkiye'de espri yapan nikâh memuru ya da şakacı arkadaş çevreleri bulunuyor bulunmasına da yurt dışında durum biraz değişiyor. Kısacası, Türkiye şaka dolu düğünlere alışık, ama Avusturya'da yaşanan nikâh şakası oralardaki ciddiyeti gözler önüne seriyor. Avusturya yasalarına göre, evlenmek isteyen çiftlerden birinin olumsuz yanıt vermesi halinde, çiftin evlenebilmesi için en az 10 hafta geçmeli. Geçtiğimiz aylarda Avusturya'da bir şakadan dolayı iptal edilen düğün de bunun örneği.

Gelin adayının dalga geçmek için nikâh memurunun, "Evlenmek istiyor musunuz?'' sorusunu "hayır" diye yanıtlaması, düğünün 10 hafta ertelenmesine neden olmuştu. Steyr bölgesindeki nikâh töreni sırasında genç kız 'şaka' yaptığını söylese de nikâh memuru töreni iptal ettiğini söylemişti bile. Düğünlerdeki şakalaşmaları mercek altına aldığımızda Türkiye'de böyle kuralların olmaması aslında çok isabetli.

Kabul ederim ama bir şartla...

Bir yıl önce evlenen Ayşe ve Mehmet çiftinin nikâh macerasını şaşkınlıkla dinliyoruz. Nikâh memuru, çiftlere rutin sorusunu soruyor. Ayşe Hanım heyecanla "Evet, kabul ediyorum." diyor. Nikâh memuru damat beye yönelerek "Ayşe Hanım'ı eş olarak kabul ediyor musunuz?" deyince Mehmet Bey, "Bir şartla!" cevabını veriyor. Gelin başta olmak üzere tüm davetliler şaşkın. Damat bey, gelin hanıma Fenerbahçeli olduğu takdirde 'evet' diyeceğini söylüyor. Ayşe Hanım, çaresiz takım değiştirmeyi kabul ediyor ve yıllardır tuttuğu Galatasaray'dan vazgeçiyor. Bu cevabı fırsat bilen Mehmet Bey, nikâh masasının altından arkasında Ayşe yazılı bir Fenerbahçe forması çıkarıyor ve geline düğün hediyesi olarak veriyor. Şakacı damadın nikâh memuruna 'evet' demesiyle macera dolu düğün yerini eğlenceye bırakıyor.

Takı töreninde ayva takılır mı demeyin

On yıl önce evlenen Sema ve Tugay Ertüren çiftinin şakacı arkadaşları düğün günü bir sürpriz hazırlıyor. Düğün salonu kalabalık, takı töreni sona ermiş. Beş delikanlı büyük bir koliyi kucaklamış, çiftin önüne getirmek için uğraşıyor. Salon merakta. Gelin damat kendilerine getirilen hediyenin büyüklüğünden hoşnut. Güç bela taşınan kutunun içerisinden ne çıksa beğenirsiniz? Kocaman bir ayva. Damadın arkadaşları Tugay Bey'e, 'Evlendin, ayvayı yedin.' mesajı vermek istemiş. Tabii hepsi zamanla bu ayvayı yemiş.

Bir başka düğünde artık biraz daha klasikleşen şakalaşmayla karşılaşıyoruz. Bir grup muzip arkadaş damada, önünde 'Emret aşkım!' yazan mutfak önlüğü hediye ediyor. Hediye bununla da sınırlı değil. Tava ve el süpürgesi önlüğün KDV'si. Geline hediye edilen merdane ise nikâh salonunda bulunanları kırıp geçiriyor. Kayınpedere emzik hediye edilmesi de gittikçe yaygınlaşan esprilerden.

Bilezik yerine kelepçe takılırsa?

2008 yılında Muğla'daki bir düğüne gidiyoruz. Murat ve Seda Yalçın çifti her şeyden habersiz düğünün tadını çıkarıyor. Birden salona gelen üniformalı polisler herkesi şaşırtıyor. Takı takma töreni esnasında düğün salonuna gelen polisler, gelin ve damada takı yerine kelepçe takıyor ve düğüne katılanların şaşkın bakışları arasında salonu terk ediyor. Bu işi damadın organize ettiği sonradan anlaşılıyor.

2009'da Aydın'daki 'eşek şakası' da tebessüm ettiriyor. Nurhan ve Eser Başay çifti evleniyor evlenmesine de damat başına geleceklerden habersiz. Damat düğün sonrasında eve gitmek için gelin arabasına biniyor. Buraya kadar her şey normal. Ancak yolu arkadaşları tarafından kesilince film kopuyor. Eser Başay, tüm arkadaşlarına düğün şakası yapmış. Arkadaşları da intikam almak için o günü beklemiş tabii. Arkadaşları, sabaha kadar eşek sırtında ilçe sokaklarında gezmezse gelini kendisine vermeyeceklerini söylüyor. Eser Bey, damatlık giysileriyle eşeğe binerek saatlerce dolaşıyor.

elis

Daimi Üye
Tepki
4.883
Takı töreninde ayva takılır mı demeyin

On yıl önce evlenen Sema ve Tugay Ertüren çiftinin şakacı arkadaşları düğün günü bir sürpriz hazırlıyor. Düğün salonu kalabalık, takı töreni sona ermiş. Beş delikanlı büyük bir koliyi kucaklamış, çiftin önüne getirmek için uğraşıyor. Salon merakta. Gelin damat kendilerine getirilen hediyenin büyüklüğünden hoşnut. Güç bela taşınan kutunun içerisinden ne çıksa beğenirsiniz? Kocaman bir ayva. Damadın arkadaşları Tugay Bey'e, 'Evlendin, ayvayı yedin.' mesajı vermek istemiş. Tabii hepsi zamanla bu ayvayı yemiş.
ayni boyle bi duruma gittigim bi dugunde ben de sahit oldum

incitanemtuana

Daimi Üye
Tepki
28.175
bizim dügünümüzdede esime ayva hediye edildi paket paket sarilmisti ac ac bitmedi :)
banada merdane verilmisti
esime ayvayi yedin banada eli masali mesajini verdileri :kptmya:
en özel hediyede yine esimin arkadaslarinin hazirlisi cocuk semsiyesinin yarisina kiz diger yarisinada oglan esyalari asip hediye etmeleriydi

kedijik

Daimi Üye
Tepki
11.921
Dugune atraksyon katarak hayatındakı yenı hareketlılıge hosgeldın mesajının bu sekılde verılmesı ne hoş...

Oyle de bır durum vardır kı şakanın yapılacagı neredeyse tum konuklar tarafından bılınır tek gelın ve damadın haberı olmaz.O an tum flashlar patlar.

Isde ölümsüz an:panter:

OP
rüzgar gülü

rüzgar gülü

Daimi Üye
Tepki
10.147
banada eşimin müdürü ve arkadaşları yular (ip) hediye ettiler, yuları eşime takıp ucunu bana vermişlerdi, yular sende artık dediler... :kptmya: o yuların çevresinede 12 tane çeyrek altın yapmışlardı.... :findik::findik:

gulbeseker

Aktif Üye
Tepki
133
ah ah düğünmü gördük ki şakası olsun... bizim düğünün kendisi şaka gibiydi zaten

nk83

Admin + Sitenin Hikaye Yazarı
Admin
Tepki
83.528
Ben nikahta böyle şeyler yapılmasını sevmiyorum umarım böyle münasebetsiz şakalarla karşılaşmam :tskler: hele birde damat efendi "Bir şartla!Fenerbahçeli olduğu takdirde 'evet' diyecem " diyecek ooo düşünmek istemiyorum onu o nikah defterine yapıştırır vesikalık resmini güncellerim valla :kahkaha::kahkaha::kahkaha:

10 hafta erteleme kıza kapak olmuştur herhalde :gul:

@bitter_im gel bacım sen seversin böyle konuları

bitter_im

Admin
Admin
Genel Yönetici
Tepki
53.687
Ben nikahta böyle şeyler yapılmasını sevmiyorum umarım böyle münasebetsiz şakalarla karşılaşmam :tskler: hele birde damat efendi "Bir şartla!Fenerbahçeli olduğu takdirde 'evet' diyecem " diyecek ooo düşünmek istemiyorum onu o nikah defterine yapıştırır vesikalık resmini güncellerim valla :kahkaha::kahkaha::kahkaha:

10 hafta erteleme kıza kapak olmuştur herhalde :gul:

@bitter_im gel bacım sen seversin böyle konuları

Lafı acaayip yerinde koymuşsun benim nikah masamda o lafı sölücek tek kişi @sıladayım dır :kptmya: onuda böyle yapar ikimizde kurtuluruz

sıladayım

Daimi Üye
Tepki
27.374
@bitter_im

Sen öyle san Benden zor kurtulursun -kizgin
Neyaparsan yap nedersen et aslaaaaaa kurtulamazsın
:Not:kaşla göz arasında attırıverdim yine şaplağı:gul:
Bitterim gibi çapkuuun birine öyle bir yakışıklı bulurum öyle bir yakışıklı bulurumki dibi düşer oğlanda koyu fanatik Fenerli olur tabi bizim Bitterim o teklif ettiğinde terdeddütsüz olurum tabi fenerli olurum der delirtmeyin nan beni:sinirli: bulurum valla öyle birini şaftiniz kayar:crazy:

bitter_im

Admin
Admin
Genel Yönetici
Tepki
53.687
@bitter_im

Sen öyle san Benden zor kurtulursun -kizgin
Neyaparsan yap nedersen et aslaaaaaa kurtulamazsın
:Not:kaşla göz arasında attırıverdim yine şaplağı:gul:
Bitterim gibi çapkuuun birine öyle bir yakışıklı bulurum öyle bir yakışıklı bulurumki dibi düşer oğlanda koyu fanatik Fenerli olur tabi bizim Bitterim o teklif ettiğinde terdeddütsüz olurum tabi fenerli olurum der delirtmeyin nan beni:sinirli: bulurum valla öyle birini şaftiniz kayar:crazy:

Hayırdır sılam bu yaştan sonra ne kocası istiyon gız enişteye söylicem :findik:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar