Niagara şelalesi

Şekerpare

Daimi Üye
Tepki
20.501
Niagara şelalesi hangi ülkede?

Niagara Şelaleri Kuzey Amerika�nın doğusunda, ABD ile Kanada sınırı arasında, Niagara Nehri�nin üzerinde bulunur. 3 büyük şelaleden oluşur. Horseshoe (Atnalı Şelalesi) bunların en büyükleridir.
American Falls ve Bridal Veils Fall diğer iki küçük şelalelerdir.

Niagara Şelalesi�nden yarım dakikada 168.000 m³ su akar. Kuzey Amerika�nin en büyük şelalesi olan Niagara, 10.000 yıl önce Kuzey Kutbu�ndan gelen buz kütlelerinin yol açtığı çöküntülerdir. Şelalenin çevresi Niagara Şelaleleri Parkıdır ve kardeş şehirler olan Niagara Falls-Ontario ve Niagara Falls-New York tarafından doğal koruma altındadır. Niagara isminin yerli dilindeki �Onguiaahra� (düz) kelimesinden geldiği sanılmaktadır.

Nehir çevresindeki Nikola Tesla tarafından yapılan birkaç hidroelektrik santrali hem ABD hem Kanada için elektrik üretmektedir. Şelale çevresinde yapilabilecek aktiviteler, Niagara Parkından büyük şelaleyi ve havaya uçan suların oluşturduğu gökkuşağını izlemek, şelalenin altına kadar ilerleyen bot gezilerine katılmak, ortası sınır kabul edilen Rainbow köprüsünden diğer ülkeye geçmek veya gümrüksüz mağazalardan alışveriş yapmaktır. Niagara Şelalesi 1932 yılında tamamen donarak buz olmuştur.

Niagara şelalesi dünyada tek ters akan şelaledir. Şelalenin suyu taşlara çarparak geri gelir.

Bu da dünyada eşi benzeri görülmemiş bir durumdur. Şelalenin Kanada tarafı Amerika tarafına nazaran daha gelişmiştir. Şelale bot turlarıyla ünlüdür.

Niagara şelalesi resimleri

OP
Şekerpare

Şekerpare

Daimi Üye
Tepki
20.501

melek_yüzlüm

Daimi Üye
Tepki
2.195
muhteşem manzaralar ama ne yalan sölim banada ürkütücü geldi.resimlere bakarken kalp atışlarım hızlandı resmen:hihi:böyle şelaleler,yüksek ürkütücü dağlar kayalıklar falan bana ürkütücü gelir nedense çok bakamam.

OP
Şekerpare

Şekerpare

Daimi Üye
Tepki
20.501
muhteşem manzaralar ama ne yalan sölim banada ürkütücü geldi.resimlere bakarken kalp atışlarım hızlandı resmen:hihi:böyle şelaleler,yüksek ürkütücü dağlar kayalıklar falan bana ürkütücü gelir nedense çok bakamam.

bilmiyorum canm yaa sanırım birinin oraya düştüğünü falan düşündüm :acep:

orda olmayı bende istemezdim açıkçası ama manzara olarak harika :sirin:

yorumlarınız için teşekkürler canlarım

OP
Şekerpare

Şekerpare

Daimi Üye
Tepki
20.501

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar