Merdiven Altı Lensi

nergiz85

Aktif Üye
Tepki
195
Uzakdoğu , Hindistan ve Nepal ' de inanılmaz koşullarda üretilip , Türkiye ' de hastaların gözlerine takıldılar , Aslında yasal olarak hiçbir sorun yok ama ucuz lensler kör bile ediyor , Fiyatları 20 TL ' den başladığı için de tercih ediliyor.

Arabanızın markasını biliyorsunuz , kıyafetlerinizin markasını seçiyorsunuz , yediğiniz içtiğinizin markasına dikkat ediyorsunuz , peki sağlığınızın markasını biliyor musunuz ? Sağlığınız için hayati önem taşıyan tıbbi malzemelerin çoğu merdiven altında üretilebiliyor . Bu ürünler Pakistan , Nepal , Hindistan ya da Uzakdoğu ' dan Türk pazarına giriyor . Çoğu yeteri kadar kaliteli değil , sterilliği bile tartışılıyor . Ancak ucuz olduğu kesin , bu nedenle tercih ediliyorlar . Avrupa Onay Belgesi CE ' yi almaları bunların Türkiye ' de kullanılması için yeterli oluyor . Ve kolaylıkla CE alabiliyorlar . İşte hayatımıza giren gözümüzün içine takılan , kalbimize konulan , yüzümüze uygulanan bu maddelerin markalarıyla ilgili yaşanan sorunlar . Sağlığınızın markasını sorun.

Doktorlar da dert yanıyor

PROF . Dr . Kazım Devran ( Dünya Göz Hastanesi ) : Bize de mümessiller getirip bu kalitesiz lensleri satmaya çalışıyor . Tıbbi kongrelerde bile bu lensler pazarlanmak isteniyor . Ancak bunları taktıran hastaların gözleri zarar görüyor , sonra tedavi etmek zorunda kalıyoruz . Özellikle bazı küçük göz merkezleri kalitesiz ama ucuz bu lensleri tercih ediyorlar . Çünkü bu lensler dışarıdan bakılınca tıpkı diğer kaliteli göz içi lensler gibi duruyorlar , hastalar bunlardan bir şey anlamıyor . Her hastanın gözüne hangi lensin takıldığını bilmesi lazım . Lensin kimlik kartı hastaya muhakkak verilmeli . FDA onaylı lensleri tercih etmesi gerekli.

okypete

Daimi Üye
Tepki
19.396
ay lili renkli lenste onu çok yapıyorlar soloticada. şok geçiriyorum. ya kız kullanmış olmadı bana uymadı rengi diyor yada ihtiyacı var satıyor. millet kapış kapış solotica lensleri alıyor. bakıyorum bazı formlara ,yazmışlar charm iceı olan yada quartzosu olan satacak varsa bana haber veersin vs . ya kardeşim aldığın kişiyi tanıyormusun. yada ne gibi bir hastalığı var biliyormusun... gözünde mesela herpes virüsü olsa al sana ömrü billah kalıcı bir hastalık. anında geçer ve tedavisi yok.onula yaşayacak..

LiLi

Daimi Üye
Tepki
12.556
ay lili renkli lenste onu çok yapıyorlar soloticada. şok geçiriyorum. ya kız kullanmış olmadı bana uymadı rengi diyor yada ihtiyacı var satıyor. millet kapış kapış solotica lensleri alıyor. bakıyorum bazı formlara ,yazmışlar charm iceı olan yada quartzosu olan satacak varsa bana haber veersin vs . ya kardeşim aldığın kişiyi tanıyormusun. yada ne gibi bir hastalığı var biliyormusun... gözünde mesela herpes virüsü olsa al sana ömrü billah kalıcı bir hastalık. anında geçer ve tedavisi yok.onula yaşayacak..

Çok bilinçsizler ya , lens olsun , markalı olsun , ucuz olsun 2. elmiş 3. elmiş önemi yok onlar için.
Özenti ile yapılan hataların geri dönüşü olmayabiliyor oysa.
-kizgin

okypete

Daimi Üye
Tepki
19.396
sorma diğer sitede arkadaşlar yapıyordu. kaç kere söyledim kaç kere yazdım. yok anlamıyorlar. uygun ya fiyat...solotica konusunda o sitede resmen millet birbirinden lens alıyor satıyor 2ci el... vededeğiş tokuş yapıyor. al topazioyu ver iceminti diye..
bir gün kornealarını mahvedecekler. sonrası facia. gözlerinden olacaklar,ama çok geç olacak...

LiLi

Daimi Üye
Tepki
12.556
Sanki fotoğraf makinelerine lens alıyorlar :cokkomik:
Biraz sağlık bilgisi olan yapmaz okycim , söylenene de itibar etmiyorlarsa diyebileceğim tek şey ''Bir müsbet bin nasihatten iyidir.''

Lilav

Daimi Üye
Tepki
21.987
inanmiyorum asla kullanmazdim bu ne yaaa böyle birseyin ilerde allah korusun telafisi olmayan körlüge neden olabilir:dertli:

BıCıR_kıS

Moderatör
Moderatör
Tepki
1.276
:saskin:2. elmi daha neler ya
ben 10 sene oldu hep aynı marka kullanıyorum zaten numaralı benimki:D
emeğine sağlık

Tepki
19
evet ya ne o öle şok bir durum yani, soloticaları araştırırken bende çok okudum çok şaşırdım ucuz die gözlerinden olucaklar haberleri yok ,ben başkasının kullandığı sabuna bile el sürmem (yerine göre sıvı sabunda dahil)kendi sabunumuda bir yere gittiğim zaman yanımda taşırım çanta için yaprak sabunlar var minicik kutu içinde çok güzel ,neyse bırak eli kolu göz bu yani olur mu hiç saçmalık...

anzilha

Yeni Üye
Tepki
9
abi olay solotica yada baska marka deil.. olay 2. el satılıyor olması.. markayı bosverin allah askına.. ne bu ya ikinci el araba mı alıyoruz, yada herhangi bir elektronik aletmi alıyoruz.. lens bu ya walla affınıza sıgınarak, oha cus ve yuh unlemlerini sıralamak istiyorum.. alana da satana da.. Bir de su var ki fiyatına bakarak, önyargıyla yaklasmayalım.. ucuz diye satılan lenste(tabi kutusu açılmamış) bir bit yeniği aramayalım.. mesela benim aldıgım yer bir lens deposu yani toptancısı.. bırakın optikleri internetteki fiyatlardan da aşağı alıyorum...

Tepki
8.216
abi olay solotica yada baska marka deil.. olay 2. el satılıyor olması.. markayı bosverin allah askına.. ne bu ya ikinci el araba mı alıyoruz, yada herhangi bir elektronik aletmi alıyoruz.. lens bu ya walla affınıza sıgınarak, oha cus ve yuh unlemlerini sıralamak istiyorum.. alana da satana da.. Bir de su var ki fiyatına bakarak, önyargıyla yaklasmayalım.. ucuz diye satılan lenste(tabi kutusu açılmamış) bir bit yeniği aramayalım.. mesela benim aldıgım yer bir lens deposu yani toptancısı.. bırakın optikleri internetteki fiyatlardan da aşağı alıyorum...
ne kadara alıyosun ki ?

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar