Menopoz Yaşınızı Bilmek İster misiniz?

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Kadınlarda doğurganlığın sona erdiği tarihi ortalama dört ay hata payıyla ortaya koyan bir yöntem geliştirildi. İranlı doktorun geliştirdiği yöntem kadınlarda doğurganlığın sona erdiği tarihi ortalama dört ay hata payıyla ortaya koyuyor. Böylece aile planlaması daha kolay yapılabiliyor.

anne6.jpg

İranlı bir doktor çeşitli yaşlardan kadınlardan topladığı kan örneklerindeki bir hormon düzeyinden, kadınların hangi yaşta menopoza gireceklerini kesine yakın bir doğrulukla ortaya koyan bir yöntem geliştirdiğini açıkladı.

Tahran’daki Şehit Beheşti Sağlık Bilimleri Üniversitesi doçenti ve Endokrin Araştırma Merkezi Üreme Endokrinolojisi Bölümü Başkanı Dr. Fahimeh Ramezani Tehrani’nin yöntemi, kadınların yumurtalıklarındaki hücrelerce üretilen Anti-Mullerian Hormon (AMH) adlı bir salgının kandaki düzeyinin ölçümüne dayanıyor.

AMH, yumurtalıkta, içinde oositlerin (yumurta) geliştiği keseciklerin (follicle) gelişimini kontrol ediyor.

Bulgularını Roma’da Avrupa İnsan Üreme Tıbbı ve Embriyoloji Derneği’nin 26. toplantısında açıklayan Dr. Tehrani, Tahran Lipid ve Glükoz Araştırması adlı çok daha geniş çaplı bir araştırmaya katılan kadınlardan 266’ının kanlarındaki AHM düzeylerini üç yıllık aralarla ölçmüş. Denekler ayrıca üç yılda bir tıbbi kontrolden geçirilmiş.

Ekibiyle birlikte toplanan verilerden istatistiksel bir model oluşturan Dr. Tehrani, kan örneklerindeki serum içindeki AMH düzeyinin bir tek ölçümüyle menopoza giriş tarihini belirleyebildiklerini söylüyor.

Araştırmacıya göre tahminle, araştırma süresi içinde menopoza giren 63 kadındaki gerçekleşme tarihi arasındaki fark ortalama dört ay. En büyük hata payı ise 3 ya da dört yıl.

Dr Tehrani’nin hesaplamalarına göre örneğin 20 yaşındaki bir kadının kan serumunda milimetrede 4,1 nanogram (4,1 ng/ml) ya da daha az AMH, erken menopozun (45 yaş öncesi) habercisi. 25 yaştakilerde 3,3 mg/ml; 30 yaşındakilerdeyse 2,4 ng/ml AMH, keza erken menopozu haber veriyor.

Tersine, 20 yaşta en az 4,5 ng/ml, 25 yaşta 3,8 ng/ml; 30 yaşta da 2,9 ng/ml’lik AMH düzeyleri 50 yaşın üzerinde menopoza işaret ediyor. Çalışmaya katılan kadınlarda ortalama menopoz yaşı 52 olarak belirlenmiş.

Alıntıdır!

kedijik

Daimi Üye
Tepki
11.921
Cok merak ettım.Ben kı bı kac yıla kadar menapoza gıresım var.Bakmak gerek aslında daha cok beklıycem mı :eller:

kedijik

Daimi Üye
Tepki
11.921
Kız menapoza ben hıc negatıf bakmıyorum

Aksıne kadının ozgurlugu demek bana gore

31 yasındayım ve ıple cekıyorum menapoza gırmeyı :kedim:

Gülümse

Daimi Üye
Tepki
7.105
Gunum yaklastı dıkkatlı gıyınıyıme son

Adetlıyım acık renkden uzak durayıma son

Eyvah gecıktı acabamı suphesıne son

En onemlısı ve en guzelı korunmaya son....

Bunların hepsini yaşadık menepoza girmeyenler halen yaşıyor
pisicim emin ol menepoza girdiğinde bu yazdıklarını
mumla arar hale geliyorsun gece terlemeleri uykusuzluk huzursuzluk
ateş basmaları insanlar karda kalın giyinirken senin ince giyinmen
aman adet olmasam dediğim günleri deli gibi arıyorum

ilk_nur

Daimi Üye
Tepki
37.064
menepoza girince o işlem senin için şu an ifade ettiklerini etmeyeceği için korunmakta çok problem olmaz kedim:)

OP
Arina

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Bunların hepsini yaşadık menepoza girmeyenler halen yaşıyor
pisicim emin ol menepoza girdiğinde bu yazdıklarını
mumla arar hale geliyorsun gece terlemeleri uykusuzluk huzursuzluk
ateş basmaları insanlar karda kalın giyinirken senin ince giyinmen
aman adet olmasam dediğim günleri deli gibi arıyorum

Annemde aynı ablam :ates: