Lilav´dan Tuzlu Kurabiye

Lilav

Daimi Üye
Tepki
21.987
Arkadaslar gecen gün denedigim tuzlu kurabiyeyi paylasayim cok güzel olmustu deneyenlere afiyet olsun.

b-609033-tuzlu_kurabiyer.jpg

OP
Lilav

Lilav

Daimi Üye
Tepki
21.987
250 gr tereyağı veya margarin ( oda sıcaklığında )
1 adet yumurtanın sarısı ( Beyazı üstüne )
1/2 çay bardağı su
1/2 çay bardağı zeytinyağı
2 yemek kaşığı limon suyu
1 çay kaşığı mahlep
1 çay kaşığı tuz
1 adet kabartma tozu
Aldığı kadar un ( kulak memesi yumuşaklığına gelinceye kadar )
üstüne;
1 adet yumurtanın akı
susam veya çörekotu
Hazırlanışı;
1.Tüm malzeme güzelce yoğurulur.
2.Yarım saat dinlendirilir.
3. Hamurdan ufak ufak parçalar koparılarak ince rulolar yapılır ve istediğiniz büyüklükte bükülerek şekil verilir.( istediğiniz şekli verebilirsiniz )
4.Kurabiyelerin üstlerine yumurta akı, susam veya çöekotu serpildikten sonra, 180 derecede önceden ısıtılmış fırında pişirilir.

elis

Daimi Üye
Tepki
4.883
bunu deniycem,yakinda oglusumun dogumgunude,fakat umarim mahlep bulabilirim,bizim buralarda pek bulunmuyoda,,bayilirim tuzlu kurabiyeye,tabi oglusumda,,tesekkurler canim,,,

OP
Lilav

Lilav

Daimi Üye
Tepki
21.987
Rica edrim kizlar:)
elis canim benimde bir kere mahlep yoktu yaptim yinede cok güzeldi dene sen yinede :)

elis

Daimi Üye
Tepki
4.883
bunu deniycem,yakinda oglusumun dogumgunude,fakat umarim mahlep bulabilirim,bizim buralarda pek bulunmuyoda,,bayilirim tuzlu kurabiyeye,tabi oglusumda,,tesekkurler canim,,,

soz verdigim uzre,dun oglumun dogum gunu idi ,oglusum 4 yasina girdi:ask:bende tuzlu kurabiyelerinden yaptim:incim:,tabi oruclu oldugun icin tadamadim,ama cocuklarim firindan cikar cikmaz istediler:yandanyandan:2 tepsi cikti iftara kadar esim ve cocuklarim bi tepsiyi sildi supurduler:sok,,,,,iftardan sonra bende tadina baktim ve gercekten harika idi,,,cok tesekkur ederim:rose:,,,bundan sonra hep yapicam,,,,ve herkesede tavsiye ederim ,nefiiiiiiiiiz oluyo,,,,:panter:

OP
Lilav

Lilav

Daimi Üye
Tepki
21.987
soz verdigim uzre,dun oglumun dogum gunu idi ,oglusum 4 yasina girdi:ask:bende tuzlu kurabiyelerinden yaptim:incim:,tabi oruclu oldugun icin tadamadim,ama cocuklarim firindan cikar cikmaz istediler:yandanyandan:2 tepsi cikti iftara kadar esim ve cocuklarim bi tepsiyi sildi supurduler:sok,,,,,iftardan sonra bende tadina baktim ve gercekten harika idi,,,cok tesekkur ederim:rose:,,,bundan sonra hep yapicam,,,,ve herkesede tavsiye ederim ,nefiiiiiiiiiz oluyo,,,,:panter:
canim afiyet olsun begenmenize cok sevindim
pasamizin dogumgünüde kutlu olsun nice mutlu yillara:panter:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar