Kürtaj zamanı ve sonrası.. Kürtaj ne kadar sürer..

gülbin

Daimi Üye
Tepki
2.180
Bu ameliyat çoğu zaman 10 dakika kadar sürer. Genel anestezi yapılmış ise kadın 15 dakikada uyanır, lokal anestezi yapılmış ise kadın hemen ayağa kalkabilir ve kendini iyi hissetmeye başladıktan sonra evine gidebilir.

Kürtaj sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Ameliyattan sonraki ilk gün kadın evinde dinlenmelidir. 15 gün boyunca da cinsel ilişkiden, yüzmekten (havuz-deniz) uzak durmalıdır. Ayrıca doktoruna 7 gün sonra kontrol için tekrar gitmesi gerekmektedir.

Ağrı veya kanama durumunda hastaya antibiyotik, ağrı kesici veya kanama azaltıcı ilaçlar uygulanarak hasta tekrar evine yollanılır. Lokal anestezide hasta 15 dakikada içinde eve gidecek duruma gelebilir genel anestezide ise hasta 1 saat içinde eve gidebilecek duruma gelir.

Kürtaj işleminden bir hafta sonra tekrar ultrasonografi ile rahim içi kontrol edilerek parça kalıp kalmadığına bakılır.

Kürtaj işleminden sonra regl kanamalarına benzer kanamalar olabilir bu kanamalar 10-15 gün devam edebilen kanamalardır, telaş etmeye gerek yoktur.

Bazı hastalarda ise hiç kanamayla karşılaşılmaz bu da normaldir. Kanama ile küçük kan pıhtıları ve adet sancısına benzeyen ağrılar olabilir bunlar normaldir.

Kürtaj günü reglin ilk günü olarak kabul edilir. Kürtaj işlemi uygulandıktan sonra 4-6 hafta içinde reglin olması gerekir eğer 40 gün içinde regl kanaması görülmezse doktorunuzla iletişime geçmelisiniz. Kürtaj sonrası havuz, deniz, küvette banyo veya jakuzi gibi yerler yasaktır ayakta olarak ılık suyla duş alınabilir. Kürtaj işleminden sonra 2-3 hafta boyunca cinsel ilişki uygun değildir.

kedijik

Daimi Üye
Tepki
11.921
Allah kımseye ıhtıyac duyurmasın.Komsum olmusdu kalp durması sebebıyle.Psıkolojık buhranı bı yandan cektıgı acı bı yandan offff:aglayan:

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Aynen pisim. Bende olmuştum boş gebelik nedeniyle. berbat bir duygu. Allah kimseye yaşatmasın:aglayan:

G

guzelcem

Misafir
Bazı hastalarda ise hiç kanamayla karşılaşılmaz bu da normaldir. Kanama ile küçük kan pıhtıları ve adet sancısına benzeyen ağrılar olabilir bunlar normaldir.bunu öğrendiğim çok iyi oldu şu an kanama yok ama dayanılmaz ağrılarım var kasıklarımda:mendil::dertli: emeğinize sağlık canısı.

ayser

Daimi Üye
Tepki
7.439
Allah yardımcıları olsun kadınlar için çok zor bir durum.:ates:

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Bazı hastalarda ise hiç kanamayla karşılaşılmaz bu da normaldir. Kanama ile küçük kan pıhtıları ve adet sancısına benzeyen ağrılar olabilir bunlar normaldir.bunu öğrendiğim çok iyi oldu şu an kanama yok ama dayanılmaz ağrılarım var kasıklarımda:mendil::dertli: emeğinize sağlık canısı.

Kanaman olmadığı için oluyor kasık ağrıların biliyorsun değil mi? Bende duramamaıştım ve dr. uma söylemiştim. İlaç verdi ve kanamam başladı-ayse

G

guzelcem

Misafir
Dinleniyorum sağolsunlar geçmiş olsuna gelenler oluyor tam yatıcam telefonlarım çalar, yada kapı zilim :( herşey bana bakıyor oğluşumda rahatsız öksürüyor bugün sabahladık eşim sağolsun yardım ediyor uykusuz ve dinlenmeden göreve gitdi ilgilenemiyorum artık bu akşam doktoruma gidicez bu sabah aradı kanda pozitif bulgular çıkmış kan uyşmazlığı iğnesini vurulmam gerektiğini söyledi doktoruma söyleyeceğim ve kasık karın bölgesindeki ağrılarımın olduğunu kanamam şu an hiç yok kesinlikle ilaç tedavisine başlarım. emin olun yıprandım bayram geliyor neyime iştahım bile kesildi hiçbir şey istemiyor canım canlarım:dertli::mendil::dertli::sim3::mendil::sinifsinif::alsana::mendil:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar