koş...koş...bedavaya tur...

Mss_42

Daimi Üye
Tepki
608
konya deyince hep akla tutucu bir şehir gelir...ama Konya türkiyenin en modern şehirlerinden biridir...yeşiline zarar vermeden modern binaların yükseldiği tek şehir belkide....
2nki78n.jpg

m7zus4.jpg

25k7m0w.jpg

24l4rgl.jpg

2yyqkpv.jpg

118mz5l.jpg

332wcus.jpg

izyqec.jpg

nf4j04.jpg

70l4i8.jpg

2qu6umq.jpg

işte böyle bir şehir KONYA....:uc:
saygıdeğer yolcularımız konya turumuz sona ermiştir katıldığınız için teşekkürler...ücretleri lütfen sağdaki teşekkür butonuna peşin ödeyiniz...:findik:

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Teşekkürler canım bu güzel Konya turu için:eek:

Gerçekten çok güzel ve bol yeşillikle dolu bir şehirmiş. İzmir'de böyle yeşillik bulmak zor maalesef:eek:lmaz:

*Neşe*

Daimi Üye
Tepki
582
Konya benimde hep görmek istediğim şehirlerimizden biridir.resimlerde de olsa görmek çok güzel oldu.
Tutuculuktan kastını tam anlayamadım ama Hz Mevlana nın da bulunduğu bir şehir lütfen tutucuda olsun artıkk.
gözüm aradı ama hiç resimlerdede göremedim..

kedijik

Daimi Üye
Tepki
11.921
Konya benimde hep görmek istediğim şehirlerimizden biridir.resimlerde de olsa görmek çok güzel oldu.
Tutuculuktan kastını tam anlayamadım ama Hz Mevlana nın da bulunduğu bir şehir lütfen tutucuda olsun artıkk.
gözüm aradı ama hiç resimlerdede göremedim..

Tam aksıne oldukca modern bır kenttır ben tutucu olduguna katılmıyorum...

Ayrıca Mevlana'nın ahlakını,ilme baglılıgını ve ınsan sevgısını de goz onunde bulundurursak "tutucuda olsun artık" gıbı bır seyı asla kabul etmem öz Konya lı olmasam da.(Öz Konyalı olmak Akşehirli ve Konyalılar arasında bır esprıdır)

*Neşe*

Daimi Üye
Tepki
582
Tam aksıne oldukca modern bır kenttır ben tutucu olduguna katılmıyorum...

Ayrıca Mevlana'nın ahlakını,ilme baglılıgını ve ınsan sevgısını de goz onunde bulundurursak "tutucuda olsun artık" gıbı bır seyı asla kabul etmem öz Konya lı olmasam da.(Öz Konyalı olmak Akşehirli ve Konyalılar arasında bır esprıdır)

Tutucu olmak modern olmamak,eski ,gelişmemiş anlamında kullanıyorsanız buna bende katılmam tabikii..
benim kasdettiğim tutucu olunması gereken konu szinde dediğiniz gibi Hz Mevlana nın ahlakından,insan sevgisinden bi nebzede olsa alınıp ahlaki değerleri yitirmeden O nun şahsına hürmeten itinalı yaşamaktır.Yoksa gelişmişliğine ve şehrin yerleşim düzeni ve güzelliğine diyecek bişeyimiz yoktur.Resimlerden gördüğüm kadarıylada çok güzel biryer...

kedijik

Daimi Üye
Tepki
11.921
Tutuculuk toplumsal degısıme ayak uydurmamak yenılıklerı reddetmek toplum duzenını kabul etmemek modern hayata karsı durmak anlamında bır kelıme oldugu ıcın Mevlana Hazretlerini de bu kelıme yanında kullanmam kullanırsam da rahatsızlık hıssederım.Bu tanımın ışıgında Mevlana'nın yenılıge kapalı oldugunu kabul etmekdır tutucuda olsun artık demek.Ama Mevlana kendını gelıstırebılmek ve egıtebılmek bıldıklerıne yenılerını katabılmek adına yıllarca buyuk alımlere hızmet vermısdır...

*Neşe*

Daimi Üye
Tepki
582
Tutuculuk toplumsal degısıme ayak uydurmamak yenılıklerı reddetmek toplum duzenını kabul etmemek modern hayata karsı durmak anlamında bır kelıme oldugu ıcın Mevlana Hazretlerini de bu kelıme yanında kullanmam kullanırsam da rahatsızlık hıssederım.Bu tanımın ışıgında Mevlana'nın yenılıge kapalı oldugunu kabul etmekdır tutucuda olsun artık demek.Ama Mevlana kendını gelıstırebılmek ve egıtebılmek bıldıklerıne yenılerını katabılmek adına yıllarca buyuk alımlere hızmet vermısdır...[/QUOTEYüzölçümü olarakta Türkiyenin en büyük şehri olan Konyayı ozaman ilk başta keşke arkadaşımız ''tutucu bilinir'' diye lanse etmeseydi.Peki bu konuda soruyorum eğer tutucu(gerici,yenilikleri kabul etmemiş....)olduğunu söyleyenler varsa bunu neye dayanarak söylüyorlar çok merak ediyorum.sizde çok iyi biliyorsunuzki Hz Mevlana şehri olması bunda büyük rol oynuyor.keşke herkes Hz Mevlan a kadar gelişmiş olsa...

kedijik

Daimi Üye
Tepki
11.921
*Neşe*;140347[/QUOTEYüzölçümü olarakta Türkiyenin en büyük şehri olan Konyayı ozaman ilk başta keşke arkadaşımız ''tutucu bilinir'' diye lanse etmeseydi.Peki bu konuda soruyorum eğer tutucu(gerici' Alıntı:
Bunun cevabını ben veremem.Asla Konya hakkında tutucu demedım dıyene de cevremde rastlamadım.Bunu savunmadıgım ıcın zaten bu kadar kelam...

Konuyu ılk okurken aslında dıkkatımı cektı ama sehrımı ekleme telasına gırdım ve deyınemedım.Emınım kı cok ınsan Konya hakkında TUTUCU olarak dusunseydı Turkıyenın en buyuk unıversıtelerı arasında olan okul Konya da yer almazdı.Sızden alıntı yapmamdakı sebep de sadece benım soylemek ıstedıgımı soylemıs olamnız ama bunun yanına da olsun artık dıye bı kac kelıme eklemıs olmanız.

Bazen ınternetın ne cok ınsana ulastıgı unutularak soylenen ufak tefek seyler ınsanlarda onyargıya sebep oluyor.Sız Konya yı tanımıyosunuz ama Mevlana Hazretlerını bılıyorsunuz,ilminden haberdarsınız da sordunuz tutuculukdan kastı anlamadım dıye.Ya hem Konya yı hem de Mevlana Hazretlernı bılmeyen bırısı okusaydı dırek dusunecegı sey "Resme bak ama ısde ınsanı gelısmemıs oldukdan sonra neyleyım koca koca bınaları yemyesıl dogayı" dıye de dusunmekden kendını alamazdı...

*Neşe*

Daimi Üye
Tepki
582
evet Kedijik teşekkür ederim yorumların için..benimde kasdetmek istediğim konu buydu zaten.forumda düşüncelerimizi bu kadar güzel dile getirebilmemizde ayrıca hoşuma gitti.çünkü aksi bi fikri zikretmekten hep kaçınıyoruz nedense..karşılıklı anlayış ve nezaket içerisinde gayet güzel fikirler beyan edilebiliyormuş:hhhhhh::hhhhhh:

kedijik

Daimi Üye
Tepki
11.921
evet Kedijik teşekkür ederim yorumların için..benimde kasdetmek istediğim konu buydu zaten.forumda düşüncelerimizi bu kadar güzel dile getirebilmemizde ayrıca hoşuma gitti.çünkü aksi bi fikri zikretmekten hep kaçınıyoruz nedense..karşılıklı anlayış ve nezaket içerisinde gayet güzel fikirler beyan edilebiliyormuş:hhhhhh::hhhhhh:

Amac da o degıl mı zaten.Bır forumun ınsana katması gereken bılmedıklerını ogrenmek bıldıgklerını paylasma aksı gorusde de olsa tartısabılmek...

Bende tesekkur ederım.Gosterdı kı bı konuda konusabılmek ıcın ıllakı hemfikir olmak gerekmıyormus.Umarım bır gun yolun duser de ellerımle gezdırırım sana bu mazzamlığı...

*Hülya*

Daimi Üye
Tepki
6.519
Sonsuz bir karanlığın içinden doğdum.
Işığı gördüm, korktum.
Ağladım.

Zamanla ışıkta yaşamayı öğrendim.
Karanlığı gördüm, korktum.
Gün geldi sonsuz karanlığa uğurladım sevdiklerimi. ..
Ağladım.

Yaşamayı öğrendim.
Doğumun, hayatın bitmeye başladığı an olduğunu;
aradaki bölümün, ölümden çalınan zamanlar... olduğunu
öğrendim.

Zamanı öğrendim.
Yarıştım onunla...
Zamanla yarışılmayacağını,
zamanla barışılacağını, zamanla öğrendim...

İnsanı öğrendim.
Sonra insanların içinde iyiler ve kötüler olduğunu...
Sonra da her insanin içinde
iyilik ve kötülük bulunduğunu öğrendim.

Sevmeyi öğrendim.
Sonra güvenmeyi...
Sonra da güvenin sevgiden daha kalıcı olduğunu,
sevginin güvenin sağlam zemini üzerine kurulduğunu
öğrendim.

İnsan tenini öğrendim.
Sonra tenin altında bir ruh bulunduğunu.. .
Sonra da ruhun aslında tenin üstünde olduğunu öğrendim.

Evreni öğrendim.
Sonra evreni aydınlatmanın yollarını öğrendim.
Sonunda evreni aydınlatabilmek için önce çevreni aydınlatabilmek
Gerektiğini öğrendim.

Ekmeği öğrendim.
Sonra barış için ekmeğin bolca üretilmesi gerektiğini.
Sonra da ekmeği hakça üleşmenin, bolca üretmek kadar
önemli olduğunu öğrendim.

Okumayı öğrendim.
Kendime yazıyı öğrettim sonra...
Ve bir süre sonra yazı, kendimi öğretti bana...

Gitmeyi öğrendim.
Sonra dayanamayıp dönmeyi...
Daha da sonra kendime rağmen gitmeyi...

Dünyaya tek başına meydan okumayı öğrendim genç yasta...
Sonra kalabalıklarla birlikte yürümek gerektiği fikrine vardım.
Sonra da asil yürüyüşün kalabalıklara karşı olması gerektiğine vardım.

Düşünmeyi öğrendim.
Sonra kalıplar içinde düşünmeyi öğrendim.
Sonra sağlıklı düşünmenin kalıpları yıkarak düşünmek
olduğunu öğrendim.

Namusun önemini öğrendim evde...
Sonra yoksundan namus beklemenin namussuzluk olduğunu;
gerçek namusun, günah elinin altındayken, günaha el
sürmemek olduğunu öğrendim.

Gerçeği öğrendim bir gün...
Ve gerçeğin acı olduğunu...
Sonra dozunda acının, yemeğe olduğu kadar hayata da
“lezzet” kattığını öğrendim.

Her canlının ölümü tadacağını,
ama sadece bazılarının hayatı tadacağını öğrendim.CAN DÜNDAR

Ben dostlarımı ne kalbimle nede aklımla severim.
Olur ya ...
Kalp durur ...
Akıl unutur ...
Ben dostlarımı ruhumla severim.
O ne durur, ne de unutur ...

MEVLANA

özür dilerim bu yazıyı okuduğumda altnda mevlana yazıyordu ama bir türlü emin olamadım tekrara araştırdım can dündar olduğunu gördüm:eek:lmaz:

sanırm en sondaki dörtlük mevlanaya ait olacak
bilgisi olan varsa bu konuda eklerse sevinirim

*Neşe*

Daimi Üye
Tepki
582
Amac da o degıl mı zaten.Bır forumun ınsana katması gereken bılmedıklerını ogrenmek bıldıgklerını paylasma aksı gorusde de olsa tartısabılmek...

Bende tesekkur ederım.Gosterdı kı bı konuda konusabılmek ıcın ıllakı hemfikir olmak gerekmıyormus.Umarım bır gun yolun duser de ellerımle gezdırırım sana bu mazzamlığı...
inş. nasip olur.kız kardeşim 4 yııl Konya da okudu 2 yıl görev yaptı orda ama bana bir türlü oraya gelmek nasip olmadı.bahanemde kalmadı.bakalım inş.

kedijik

Daimi Üye
Tepki
11.921
Mevlana Hazretlerının bılınen tek yuzu budur...

Prenses Gürcü Hatunla yakın dosttur ve Mevlana Hazrelerı ıle turbesını resmetmısdır.

Stamp_from_Afghanistan_honoring_Mawlana_Jalaluddin_Balkhi_aka_Rumi.jpg

Gunumuzde Konya da bulunan Mevlana Turbesı de bu el yapımı resımden yola cıkılarak ınsa edılmısdır.

cep-x_com_konya_mevlana_turbesi1.jpg

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar