Kolay Çiğköfte

nk83

Admin + Sitenin Hikaye Yazarı
Admin
Tepki
83.528
rtfhg.JPG

Kolay Çiğköfte
Eti çiğ olarak yiyemeyenler için bir alternatif diyebiliriz. Kıymayı çıkararak da yapabilirsiniz.

1 su bardağı ince bulgur (ıslatılmış)
1 adet ince doğranmış soğan
250 gr.kıyma
1 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığı pulbiber
1 çay bardağı sıvıyağ
1 demet ince kıyılmış maydanoz
5-6 dal taze soğan (ince kıyılmış)
2-3 diş sarımsak
1 adet doğranmış domates
2 adet küçük doğranmış acı sivribiber
1 tatlı kaşığı biber salçası
1 yemek kaşığı domates salçası
1 adet limon

Yapılışı : İnce bulguru yaklaşık 1 su bardağı kaynamış su ile ıslatın (suyu yavaş yavaş ekleyin).Bir tavaya kıymayı alıp hafifçe kavurun (Büyük parçalar kalırsa robotta bir iki tur döndürün) daha sonra sıvıyağı,soğanı,biberi ekleyip kavurmaya devam edin.En son salçasını ilave edin ve bu karışımı diğer malzemeler ile birlikte(taze soğan,maydanoz limon vs.) bulgura ekleyip karıştırın.Ceviz kadar koparıp tek elinize alarak hafifçe sıkın ve servis tabağına yerleştirin.​

Son düzenleme:

Özor

Daimi Üye
Tepki
484
Açıkçası içeriğini bilmiyorum ama yemek kültürüne dair engin bilgilerime :kahve:
dayanarak çiğ et yerine ceviz ezmesi koyulmuş gibiydi ki ceviz farkedilmiyordu bile. Ayrıca daha hafif ve aynı lezzetteydi. Sonuçta çiğ etten daha sağlıklı ve faydalı(kalbe) :panter:

Rica ederim tatlım:eek:

OP
nk83

nk83

Admin
Tepki
83.528
Açıkçası içeriğini bilmiyorum ama yemek kültürüne dair engin bilgilerime :kahve:
dayanarak çiğ et yerine ceviz ezmesi koyulmuş gibiydi ki ceviz farkedilmiyordu bile. Ayrıca daha hafif ve aynı lezzetteydi. Sonuçta çiğ etten daha sağlıklı ve faydalı(kalbe) :panter:

Rica ederim tatlım:eek:

Sağol canım ya bende çiğ et yiyemem diye bu şekilde yapmaya başlamıştım cevizde ilginç geldi denenebilir faydalı bir besin sonuçta...

defne

Aktif Üye
Tepki
108
kolayikfte.jpg

Kolay Çiğköfte

1 su bardağı ince bulgur (ıslatılmış)
1 adet ince doğranmış soğan
250 gr.kıyma
1 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığı pulbiber
1 çay bardağı sıvıyağ
1 demet ince kıyılmış maydanoz
5-6 dal taze soğan (ince kıyılmış)
2-3 diş sarımsak
1 adet doğranmış domates
2 adet küçük doğranmış acı sivribiber
1 tatlı kaşığı biber salçası
1 yemek kaşığı domates salçası
1 adet limon

Yapılışı : İnce bulguru yaklaşık 1 su bardağı kaynamış su ile ıslatın (suyu yavaş yavaş ekleyin).Bir tavaya kıymayı alıp hafifçe kavurun daha sonra sıvıyağı,soğanı,biberi ekleyip kavurmaya devam edin.En son salçasını ilave edin ve bu karışımı diğer malzemeler ile birlikte(taze soğan,maydanoz limon vs.) bulgura ekleyip karıştırın.Ceviz kadar koparıp tek elinize alarak hafifçe sıkın ve servis tabağına yerleştirin...

Bu çiğ köfte değil,kıymayı kavurduktan sonra o çiğ köfte olmaz başka birşey olur :panter:

OP
nk83

nk83

Admin
Tepki
83.528
Bu çiğ köfte değil,kıymayı kavurduktan sonra o çiğ köfte olmaz başka birşey olur :panter:

Hayatım o yüzden adı "Kolay" çiğköfte sonuçta böyle tarifler olmalı ki özenipte çiğ et yüzünden yiyemeyenlere (mesela ben :) ) kolaylık olsun değil mi ayrıca isteyen çiğden koyar saatlerce yoğurur bu yapana kalmış tercih meselesi yani...

defne

Aktif Üye
Tepki
108
Hayatım o yüzden adı "Kolay" çiğköfte sonuçta böyle tarifler olmalı ki özenipte çiğ et yüzünden yiyemeyenlere (mesela ben :) ) kolaylık olsun değil mi ayrıca isteyen çiğden koyar saatlerce yoğurur bu yapana kalmış tercih meselesi yani...

Yok olmaz,adı çiğ köfte olmamalı..
güzelim çiğ köftenin adı kirletilmiş olur,
kıymalı soğuk köfte olur bunun adı.

OP
nk83

nk83

Admin
Tepki
83.528
Yok olmaz,adı çiğ köfte olmamalı..
güzelim çiğ köftenin adı kirletilmiş olur,
kıymalı soğuk köfte olur bunun adı.

Tamam canım sen öyle kabul et sorun değil dedim ya tercih meselesi gerçeğini yapmak isteyen insan ona göre tarif bulur ama bazı tariflerin hazırlama şekilleri çoğaltılmalı ki isteyen istediği şekilde yapsın ben inanıyorum ki birçok bayan sırf çiğ et yüzünden bu şekilde yada kıyma koymadan yapmaya çalışıyor yada şuanda görüp özenipte yiyemiyordum artık çok benzemesede bir şekilde nefsimi köreltebilirim diyen kişiler oluyordur o yüzden ben bu tarz tarifleri çok desteklerim

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Ellerine sağlık canım. Çiğ köfteyi çok seviyorum, yalnız özellikle bayanların hamilelik dönemlerinde uzak durması gereken bir yiyecek. Canı çeken hamilelere bu tarif birebir gelecek:) Aklımda bulunsun

incitanemtuana

Daimi Üye
Tepki
28.175
et kiyma vs cok sevmem aramda yoktur
ama cig köfte vazgecilmezimdir
ki hamileligimde cok ama cok canim cekerdii bitanecik yerdim
ama bu olay süper hamarat hatunum
mutlaka denicem
hele hele hamile kalirsam iyi olucak benim icin:eek::hhhhhh:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar