Kaynana yüzünden evlilik biter mi?

nk83

Admin + Sitenin Hikaye Yazarı
Admin
Tepki
83.530
751701_detay.jpg

Kaynana yüzünden evlilik biter mi?

Kaynana mutlu evliliğin önünde engel mi? Uzmanlara sorduk, işte cevaplar...

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın nişanlı çiftlerin eğitimine yönelik hazırladığı eğitim kitabındaki tavsiyeler, Türkiye’deki kadim bir tartışmayı, gelin-kaynana çatışmasını yeniden gündeme taşıdı. Bakanlığın kitabında “kötü kaynanaların” mutlu evliliği bozabileceğine dikkat çekilince biz de uzmanlara sorduk: “Kayınvalideler mutlu evliliğin önünde bir engel olabilir mi?”, “Geliniyle çatışan kayınvalideler, o evliliğin boşanmayla bitmesine dahi neden olabilir mi?” Kimi genelleme yapmanın yanlış olacağını belirtirken, kimi uzmanlar ise gelin-kaynana çatışmasının bir ritüel olduğunu kabul edenlerin mutsuz olmadıklarını ifade ediyor.

‘Gelin teslim olursa kaynana üzmez!’
Psikiyatr Prof. Dr. Ayhan Akcan:

Kayınvalideler evliliklerde mutluluğun önünde engel değildir. Çünkü maalesef Türkiye’de evlilikler eşler arasında değil, aileler arasında yapılır. Aileler, evlenen çiftlerin hep yanında olmak ve desteklemek ister, müdahale eder. Bundan dolayı gelin-kaynana çatışması her zaman olur. Mesela Doğulu erkeğin yemek beklentisi ile Batılı’nın yemek beklentisi, giyimi, oturması kalkması hep farklıdır. Kaynanalar gelinin her türlü davranışına müdahale ederler. Evlenecek kadın ve erkek, baştan bunu kabul ederler ve ona göre yaşarlar. Bu da mutsuzluğa sebep olmaz. Mutlu olmak tam teslimiyettedir. Yani erkek kadına, kadın kayınvalideye tam teslim olacak. Evlenmeden önce bunu hesaba katarak davranışlarını belirlerler.

‘Birbirleriyle iyi anlaşan gelin, kaynanalar var’
Ankara Ünv. Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Birsen Gökçe:

Kaynana-gelin çatışması olduğu kadar birbiriyle çok iyi anlaşan gelin kaynanalar da var. Bu nedenle bir genelleme yapmak doğru olmaz. Tamamen kişisel bir şey olarak düşünüyorum. Geçmişte büyük aile yaşantısı yani bir arada yaşamak söz konusuydu. Kızların anneleri de kayınvalideleri de eleştirel sözler söyler. Artık küçük aileler var. Küçük aile oluşumu gençlere kendi kararlarını verme hakkı tanıyor ve evlerine kendilerinin egemen olmasını sağlıyor.

‘Kaynana yüzünden boşanan çiftler var’
Psikilog Kıvanç Tığlı:

Eğer evli çiftler arasında çok sevgi saygı varsa, kayınvalide çok sorun yaratmaz. Ama kaynana ile aynı evdelerse o zaman sorun oluşturabiliyor. Bana gelen danışanlardan gözlediğim kadarıyla kaynanası nedeniyle boşananlar olmuştu. Kadın ve erkeğin ikinci evlilikleriydi. Kayınvalidesi başka bir şehirde yaşıyordu ama yine de ilişkilerini olumsuz etkilemişti. İstanbul’a gelip onlarda kaldığında sürekli oğluna gelinini şikâyet ediyormuş. “Oğlum sen yokken çocuklara kötü davranıyor, bağıyor, bana soğuk davranıyor” diyormuş. Bu çiftin arasının açılmasına neden oldu ve ayrıldılar. Kaynanın hayatında sorunlar varsa, oğluna bağlanıyor ve gelinine sarıyor. Bilinçaltında da “Oğlum sadece bana ait olsun” var.

‘Anneler fazla koruyucu sınır çizmiyor’
Psikiyatr Prof. Dr. Tanju Sürmeli

Gelin-kaynana çatışması çok görülen, kültürel ritüel gibi oluşmuş tekrarlayıcı bir davranış. Kayınvalideler bazen doğrudan bazen de dolaylı olarak boşanmaya sebep olabiliyorlar. Kayınvalide “Bu gelini istemiyoruz, ailemize yakışmıyor” gibi konuşmalar yapıyor. Genelde sınırı geçip, kendi fikirlerinden yararlanılmasını istiyorlar. Anneler çocuklarını çok koruyucu yetiştiriyor. Çocuklar da büyüdüklerinde çok kolay annenin etkisine giriyor.

'Çok mutlu da çok mutsuz da olunabilir'
Eski CHP Adana Milletvekili, Eski TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesi Gaye Erbatur:

"Kaynanalar evliliklerde mutsuzluğa neden olur" gibi bir genelleme yapamayız. Çok mutlu da olunabilir çok mutsuz da olunabilir. Ben de bir kaynanayım. Bir oğlum var. Nasıl bir kaynana olduğumu gelinime
sormak lazım diye düşünüyorum. Herkes birbirine saygıyla, sevgiyle davranırsa huzursuzluklar önlenebilir. Ben çekirdek aileden yanayım. Birbirimizin haklarına saygı göstermeliyiz.

'Kaynana, gelinin karar vermesini engelliyor'
Koç Üniversitesi, Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Araştırmaları Merkezi Direktörü Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı:

Aterkil aile yapısında, erkeğin annesine daha fazla karar verme yetkisi veriliyor. Halk sağlığı alanında yapılan araştırmalarda, kayınvalidenin gelinin karar vermesini engelleyici olduğunu ortaya koyan örnekler var. Örneğin çocuk hasta. Annesi hastaneye götürmek istiyor ama kayınvalide masraf olmasın diye buna engel oluyor. Bu nedenle birçok yerde çocuk hastaneye çok geç olduğu zaman gönderiliyor.

Habertürk

ayser

Daimi Üye
Tepki
7.439
Türkiye’de evlilikler eşler arasında değil, aileler arasında yapılır.

Bu gerçek ve ne yazıkki hala kayınvalide yüzünden boşanmalar yaşanıyor.

Bende bir kaynanayım .Ben vazifelerimi yapmışım.şimdi kendi hobilerime yönelmişim komşularımla kahve keyfimi yaşıyorum.Gelinim ve oğlumun benden bir talepleri olursa yanlarındayım ve onlara şunu söylüyorum ben bugün varım yarın yokum birbirinize desdek olun yuvanızı geleceğe güzel taşıyın.Şunuda asla unutmamak lazım birgün biz çocuklarımızın çocuğu olacağız.

office

Daimi Üye
Tepki
1.158
Aslında bu sadece TR için geçerli değil, uluslararası evliliklerde de "kayınvalide sendromu" var :) ancak biz daha ataerkil bir toplum oldugumuz için genellikle gelinlerin ezildiği kanaatine varıyoruz.. benim gördüğüm evliliklerde yeni jenerasyon, eğitimli, kendi gelirleri olan gelinler baskın karakterler genelde.. k.valideler yardımcı olsa "karışan", yardımcı olmasa "umrunda olmayan" gibi yansıtılıyorlar :) keza aynı şey gelinler içinde geçerli olabiliyor.. kısaca hiçbirşey tek taraflı olmadığı gibi, her iki taraf için de 3 maymunu oynamak çogu zaman en kurtarıcı çözüm oluyor :)

Lilav

Daimi Üye
Tepki
21.987

Bende bir kaynanayım .Ben vazifelerimi yapmışım.şimdi kendi hobilerime yönelmişim komşularımla kahve keyfimi yaşıyorum.Gelinim ve oğlumun benden bir talepleri olursa yanlarındayım ve onlara şunu söylüyorum ben bugün varım yarın yokum birbirinize desdek olun yuvanızı geleceğe güzel taşıyın.Şunuda asla unutmamak lazım birgün biz çocuklarımızın çocuğu olacağız.
sonuna kadar katiliyorum ablacim:eek:

Aslı Oktay

Daimi Üye
Tepki
19.334
bitebiliyo malesef kayinvalde yuzunden cevremde sahit olmuslugum var
kayinvalde ve gorumce adaylari ogullarini elin kizina kaptirdik diye dusunup turlu fesatlik yapti mi bakin o evde huzur kaliyo mu
bitmesi de sonrasinda cok supriz olmuyo acikcasi
tabiki herzaman kayinvalde suclu degildir gelinlerin de sucu olan evlilikler vardir muhakkak ama malesef genellikle durum boyle

OP
nk83

nk83

Admin
Tepki
83.530
Güçlü olan taraf kaynanadır. Benim gözlemlediğim bu.Gelinler bunun bilincinde olmalı bence.

Güçlüyü hangi anlamda dedin ayser abla bilemedim o yüzden yorum yazmadım :tskler: Oğlu üstünde gelinden daha fazla söz sahibi olabilir anlamında mı?

office

Daimi Üye
Tepki
1.158
keşke gelinleri kızları gibi görebilseler..

iyi de Flamingom, kim k.validesini annesi gibi görüyor ki? öyle bir mecburiyet yok ki? illa saygı görmek için kızı veya "kızı gibi" olmak zorunda değiliz kaldı ki gelinlerin saygı göstermesi için de illa "anne gibi" sevmemize gerek yok :) aslında sorun da burada başlıyor.. kızım kadar seviyorum diyen yalan söyler ;) ilerde rabbim nasip olursa k.valide olacağım, oğlum gibi nasıl severim ki? bence imkansız.. tabiatı farklı, huyu farklı, tarzı farklı, yapısı farklı.. ama oğlumu mutlu edeceğini bilirsem o zaman gelinim gibi severim eheheheheh

imza : geleceğin darth vader kayınvalide adayı hehehe :D

OP
nk83

nk83

Admin
Tepki
83.530
office işte bu ya :dance2: bu arada darth vader kayınvalide çok iyimiş :D

Valla ya şimdi "kızım gibi oğlum gibi seviyorum aynılar benim için bir fark yok" lafları banada biraz ezber gibi geliyor hadi diyelim o zaman şu andan itibaren yanında sadece biri olacak "gelinin mi oğlun mu?" yada tam tersi "kızın mı damadın mı? hangisi senin yanında olsun seç bakalım kimi seçiyon :D direkt kendi evladını söylemeyen olurmu hani diğeri aynı kızın gibi oğlun gibiydi ne oldu derler adama böyle kalır insan değil mi :ne:

(Ay bu konunun akibetini çok merak ettim ben )

Aslı Oktay

Daimi Üye
Tepki
19.334
office 'cim nk'm ikinizinde yorumlarinizin altina (office'in imzasindan sonra tabi :D ) imza cakarim aynen kayiliyorum ille sevgi gerekmiyo saygi onemli olan
kayinvalde o kucuk bir sey bilmez diye dusunuyo
gelin kendi annesi soylese yapip kayinvalde soyleyince karisiyo diye dusunuyo yazik olan arada oglana oluyo evlilikler de bitiyo malesef bunun neticesinde...

Tepki
59
ortada hiçbişey yokken ablamm kaynana yüzünden eşi tarafından terk edildi ve 2 aylık hamileydi :S kız şimdi 2yaşını geçtii ve ayda bi iki defa felan babasını görüor ama kadın halen oğlunu evlendirme derdinde boşwer kızını yeniden evlenirsin ondan çocuk yapar onu seversin dior bu nasıl bi insan yaa . ablam işten ayrıldıktan sonra kaynana problem çıkarmaya basladı neymiş efendim bi çalışıosun die seni gelin olarak aldık nie işten çıkıon . . varmı böle bi mantık arkadaşlar bazı kaynanalar haddini çok aşıolar gercekten ve ablam o kadar hakaret etmesineragmen sustu sustu sonucundada zaten baktı ablam sessiz ayırdı oglunu asla kaynana milletine güven olmas bu yuzden insan evlilikten soguyor

ayser

Daimi Üye
Tepki
7.439
office işte bu ya :dance2: bu arada darth vader kayınvalide çok iyimiş :D

Valla ya şimdi "kızım gibi oğlum gibi seviyorum aynılar benim için bir fark yok" lafları banada biraz ezber gibi geliyor hadi diyelim o zaman şu andan itibaren yanında sadece biri olacak "gelinin mi oğlun mu?" yada tam tersi "kızın mı damadın mı? hangisi senin yanında olsun seç bakalım kimi seçiyon :D direkt kendi evladını söylemeyen olurmu hani diğeri aynı kızın gibi oğlun gibiydi ne oldu derler adama böyle kalır insan değil mi :ne:

(Ay bu konunun akibetini çok merak ettim ben )
Gelinimi seviyorum oğlum mutlu.Damadımı seviyorum kızım mutlu.Onlar mutlu oldukça sorun yok.:gıdık:

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395

Her zaman söylüyor ve tekrar yeniliyorum.
Keşke benim kayınvalidemde senin binde birin olabilseydi be ayser ablam.
Yazan:kayınvalidezede:ne:

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
uff ya şöyle beter bir kaynanam olamadı ki bu konularda tecrübem olsun :gıdık:
sıkıldım iyicene:smileylove:
sanki insana çok şey katıyor bu beter kaynan modeli eksikliğini hisseder oldum

not:gecevaktineyazdığınışaşrmışkişi:tskler:

Gelinim olur musun?programından sonra
Kötü kaynanam olur musun? programı yapılsa sanırım ilk Hülyam başvuruda bulunacak:1:
Yazan:gece gece canına susamış kayınvalidezede

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar