hobi edinmemin psikolojik faydaları

birsam

Daimi Üye
Tepki
991
[url=http://urlal.com/dqqf] [/URL]

BBC’nin internet sitesindeki habere göre Minnesota’daki Mayo Clinic hastanesinden araştırmacılar, hobilerin bunama başlangıcını geciktirdiğini, ancak televizyon karşısında vakit geçirmenin hafıza kaybı gibi sorunlar yarattığını belirledi.

Araştırmada, 70 ila 89 yaşlarında, hatırlama sorunu yaşayan yaklaşık 200 kişi, bu sorunu yaşamayan bir grupla karşılaştırıldı. Araştırmacılar, katılımcılara son bir yıl içinde günlük faaliyetleri ve 50 ile 65 yaş arasında zihinsel olarak ne kadar aktif oldukları hakkında sorular sordu.

Orta yaşta okuyan, oyun oynayan veya dikiş dikmek, örgü örmek gibi el sanatı ile uğraşanlarda hafıza kaybı riskinin yüzde 40 oranında azaldığı belirlendi. İlerleyen yaşlarda ise aynı faaliyetlerin bu riski yüzde 30 ila yüzde 50 oranında azalttığı sonucuna varıldı.

Araştırmada ayrıca günde 7 saatten az televizyon seyredenlerin, ekran karşısında daha fazla oturanlardan yüzde 50 oranında daha az hafıza kaybına uğradığı sonucuna varıldı.

Alzheimer Derneği yetkilisi Sarah Day ise gelecek 10 yılda bir milyon insanın bunama yaşayacağını, dolayısıyla bunamayı önlemenin yollarını bulmanın çok önemli olduğuna dikkati çekti. Day, “Beyninize egzersiz yaptırmak için yap-boz yapmak, bulmaca çözmek, hatta yeni bir dil öğrenmek eğlenceli olabilir” diye konuştu.

su.ay

Daimi Üye
Tepki
1.545
evet daha önce örgü örmenin alzheimeri önledğini öğrenmiştim. gerçekten çok ilginç.paylaşım için teşekkürler.

yoruldum71

Daimi Üye
Tepki
3.368
demekki ben erken bunama riskine girmeyecem ne güzel
sati ben bir gördüğümü yıllar geçsede unutmam

derin deniz

Daimi Üye
Tepki
405
mutlaka bır hobı edının kızlar bu hersey olabılır ne yapmaktan mutlu oluyorsanız
mutlaka onu yapın[ev işleri harıcınde]:) bos ınsan dert uretırmıs
ev ışlerınden hobıye fırsat kalmıyor demeyın sakın ıstersenız zaman yaratırsınız kendınıze zaman ve özel alan ayırın tavsıyem

canan07

Yeni Üye
Tepki
5
canım katılıyorum insan evde boş boş oturdukça dert buluyo kendine bi hobi şart hepimize:)

kSo

Daimi Üye
Tepki
5.908
örgünün beyin için iyi oldugunu okumuştum hobiler tabiki insanı sakinleştirir ama şuanda benim hiçbir hobime vaktim yok:aglayan:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar