Hergün Hadis-i Şerif yazalım

E

esmanur

Misafir
Ramazan'da her güne bir dua

Ramazan ayı, dua ayıdır. Bütün günahlarımız için af dilemek, ruhumuzu arındırmak için bir fırsattır. Size Peygamber efendimizden günümüze kadar gelen 30 gün boyunca okuyabileceğiniz 30 farklı dua sunuyoruz.

Aşağıdaki büyük fazilet ve sevapları olduğu bildirilen duaları, İbn-i Abbas Resulullah’tan (s.a.v) nakletmiştir
Teravih namazının fazileti
HZ. Ali bin Ebu Talip diyor ki: Efendimizden, teravih namazının faziletinden ve verilecek sevaptan sual olunduğunda Efendimiz buyurdular

Ey Cennet yolcusu kardeş! Dinimizde ibadetlerin yapılmasında niyyetlerin çok
büyük yeri vardır. En büyük ibâdetlerden biri de Kur’an-ı Kerim okuma ibadetidir.
Bunun için bir müslüman, ibadetlerin sevablarının kat kat olduğu Ramazan ayında, her gün ayrı ayrı niyyetlerle okur. Bu niyyetlerle okunan Yâsin-i şerif,
okuyan kimsenin feyzinin artmasına vesile olacağı gibi her derde deva olacağı da ümid edilir.

E

esmanur

Misafir
Irkçılığa (asabiyyeye) çağıran Bizden değildir; ırkçılık için savaşan Bizden değildir; ırkçılık üzere, asabiyye uğruna ölen Bizden değildir." (Müslim, İmâre 53, 57, hadis no: 1850; Ebû Dâvud, Edeb 121; İbn Mâce, Fiten 7, hadis no: 3948; Nesâî, Tahrim 27, 28)

"Asabiyet (kavmiyetçilik) dâvâsına kalkan, onu yaymaya çalışan, bu dâvâ yolunda mücâdeleye girişen Bizden değildir." (Ebû Dâvud, Edeb 112)

Vasîle bin el-Eskâ (r.a.) anlatıyor: "Ben, 'Yâ RasûlALLAH ! Adamın kendi kavmine bir zulüm üzerine yardım etmesi asabiyetten (ırkçılıktan) mıdır?' diye sordum. Hz. Peygamber (s.a.s.): "Evet" buyurdu." (İbn Mâce, Fiten 7, hadis no: 3949; Ebû Dâvud, Edeb 121, hadis no: 5119; Ahmed bin Hanbel, 4/107, 160)

asebiyyeye;bir kişinin kendi çalışması ve arzusu dışında olan birşey de kendisini üstün görme çabasıda diyebiliriz.
insanın kendisinin elde etmediği birşeyde üstünlük taslaması...işte bunun türevlerine ırkçılık, ister ulusçuluk, ister milliyetçilik, ister kavmiyetçilik deyin, bütün bunlar, neticede Kur'an ve sünnet tarafından reddedilip lanetlenmiştir

rüzgar gülü

Daimi Üye
Tepki
10.147
BUGÜNÜN ÂYETİ
:::::::::::::::::::::::::::::
Bununla beraber, şüphe yok ki ben, tevbe eden, iman edip salih amel işleyen, sonra da hak yolda sebat gösteren kimse için çok bağışlayıcıyım.
Taha Suresi: 82

BUGÜNÜN HADİSİ
Oruçlu iken çirkin konuşmayın! Birisi size sataşırsa, "Ben oruçluyum" deyin!Hz. Muhammed (s.a.v.) ..»»

BUGÜNÜN DUASI
Sen kapından ayrılmayanları affet Allah'ım!
Ey rahmeti sonsuz Yüce Yaratıcı, bizler Senin kapının bendeleri ve bu uğurda dünya ve ukbâdan geçmeye kararlı kullarız. Bugüne kadar kimseye secde edip kul olmadık.
Derdimizi Senden başkasına açmadık. Açtıksa da "bin tevbe" diyerek dergâhına döndük. Sen bu kapından ayrılmayanların kadehlerini doldur ve asırlardan beri dudağı tebessüm bilmeyenlerin yüzünü güldür.

BUGÜNÜN SÜNNETİ
Kapıya geleni durumu ne olursa olsun boş çevirmemek bir hurma tanesi bile olsa (O dönemde hurma herkeste ve heryerde olmasından dolayı hurma bile olsa buyrulmuştur)

rüzgar gülü

Daimi Üye
Tepki
10.147
BUGÜNÜN ÂYETİ
Her kim iyi bir iş yaparsa, kendi lehine yapmış olur. Kim de bir kötülük yaparsa, kendi aleyhine yapmış olur. Rabbin kullara zulmedecek değildir. Fussilet Suresi: 46

BUGÜNÜN HADİSİ
"Nerede olursan ol, Allahtan kork! Kötülüğün ardından onu silecek bir iyilik yap! insanlara iyi ahlâkla davran!"
Hz. Muhammed (s.a.v.)

BUGÜNÜN DUASI
Hakiki mü'min sarsılsa da devrilmez

Her mü'min, hâdisenin dehşetine, ürperticiliğine ve onun arka planına ıttılaına göre belli ölçüde bir bedbinlik ve karamsarlığa mâruz kalabilir.
Ama bir de bakarsınız ki, aynı insan beri tarafta Allah'ın izn ü inayetiyle farklı bir atmosfer içine girmiş ve "elhamdülillah", "eş-şükrü lillâh", "el-minnetü lillâh" diyerek bu defa da bir nikbinlik meltemiyle inşiraha kavuşmuştur.

BUGÜNÜN SÜNNETİ
Yemeği ayrı tabaklarda değil de ortak tabakta yemek , yerken önünden almak, yemeğin ortasına dokunmamak çünkü bereket ortadan dağılır

BUGÜNÜN SÖZÜ
Her sabah günahlara karşı yepyeni bir azimle kalkın

Nefsin sürekli sorgulanması ve ona itâb, imanın kemalindendir. Hayatını 'insan-ı kâmil' ufkuna göre planlamış her ruh, yaşadığı hayatın şuurundadır ve ömrünün her dakikasını nefsiyle mücadelede geçirir.
Kalbine uğrayan her hatıraya parola sorar ve vize tatbik eder. Her akşam eksik ve yanlışlarını bir kere daha kontrol eder, her sabah bütün günahlara kapalı ve yepyeni bir azimle hayata açılır.

E

esmanur

Misafir
BUGÜNÜN KURÂN ÂYETİ

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم
" O, hanginizin daha güzel amel yapacağını sınamak için ölümü ve hayatı yaratandır. O, mutlak güç sahibidir, çok bağışlayandır.
(Mülk,67/2)

BUGÜNÜN HADİSİ

Essalâtu vesselâmu aleyke Yâ Rasûlallâh...
Allah Rasulü Hazret-i Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)

Enes'in (r.a.) naklettiğine göre: Hz. Peygamber (a.s.) büyük günahlar olarak şunları saydı: "Allah'a ortak koşmak, ebeveyne eziyet etmek, cana kıymak ve yalan söylemektir."

Müslim, İman, 144 (l, 91)

rüzgar gülü

Daimi Üye
Tepki
10.147
"Allah bir kula bir nimet verdiğinde, o kul 'Elhamdülillah' derse, o nimetin şükrünü ödemiş olur."

(Beyhaki, Şuabü'l-İman)

---

Nimetlerin gerçek ve hakiki Sahibi Allah cc. ve o nimeti kuluna veren de sadece ve sadece gene Allah'tır.

O nimetlerin asıl sahibi olmadıkları halde pazarcılara ve vesilelere bir bedel ödediğimiz halde o nimetin gerçek sabihi olan Allah cc. bizden ne bedel ister, bunu bilmek zorundayız.

O bedel ise 3 tür. Zikir, fikir, şükür.

Başta Bismillah demek zikirdir.

Ortada o nimetin asıl sabihini düşünmek fikirdir.

Sonunda da Elhamdülillah demek şükürdür.

rüzgar gülü

Daimi Üye
Tepki
10.147
Resulullah Sallallahu Aleyhi Vessellem buyurdular ki:

"Allah yolunda bana sıkıntı verildiği kadar hiç kimseye sıkıntı verilmemiştir."

(Ebu Nuaym, Hılye)

rüzgar gülü

Daimi Üye
Tepki
10.147
Resulul-ü Ekrem Aleyhissalât-ü Vesselâm buyurdular ki:

"İnsanlar, ilim neşrinden daha faziletli bir sadaka vermemişlerdir."

(Taberani, Kebir)

rüzgar gülü

Daimi Üye
Tepki
10.147
Hadis.jpg

rüzgar gülü

Daimi Üye
Tepki
10.147
Hadis : Resulülullah (sav) buyurdular ki: "Bir sürüye salınan iki aç kurdun sürüye verdiği zarar, kişinin mal ve şeref hırsıyla dine verdiği zarardan daha fazla değildir."

SILA

Daimi Üye
Tepki
3.186
çok teşekkürler emeğinize sağlık allah hepinizden razı olsun

rüzgar gülü

Daimi Üye
Tepki
10.147
Sa’d bin Ebi Vakkas radiyallahu anh şöyle dedi:

“Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’e:

−Ya Rasulallah! İnsanların bela yönünden hangisi daha şiddetli olur dedim.

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem:

−‘Bela yönünden insanların en şiddetlisi Nebilerdir. Sonra rütbece en üstün olanlar. Kul dinine göre belaya uğratılır. Kişi dininde kuvvetli ise belası şiddetli olur. Eğer dininde zayıf ise o da dinine göre belaya uğratılır. Bela kuldan ayrılmaz imtihana devam eder ta ki kul üzerinde hiç günah kalmamış bir halde yeryüzünde gezer olunca onu bırakır’ buyurdu.”

Ahmed 1481 Darimi 2/320, İbni Mace 4023, İbni Hibban el-Mevarid 699, Albânî Sahihu’l-Cami 992

Kardelen27

Daimi Üye
Tepki
3.758
Allah Resulüne: Ya Resulallah! Bana insanların kötülükte en ileri olanlarını söyler misin? diye sordum. Allah Resulü: İyileri sor bana! Kötüleri sorma, dedi. Daha sonra da soruma şu cevabı verdi: İnsanların en kötüleri, ilmini kötüye kullanan alimler (üzerine düşen uyarı görevini yapmıyan aydınlar)dır.
Hadis

bitter_im

Admin
Admin
Genel Yönetici
Tepki
53.675
Her takva sahibi, Muhammed’in (üzerine rahmet ve selam olsun) ehl-i beytindendir.
Hadis (Taberani, Evsat).

p@g

Daimi Üye
Tepki
1.122
Allah Resulüne: Ya Resulallah! Bana insanların kötülükte en ileri olanlarını söyler misin? diye sordum. Allah Resulü: İyileri sor bana! Kötüleri sorma, dedi. Daha sonra da soruma şu cevabı verdi: İnsanların en kötüleri, ilmini kötüye kullanan alimler (üzerine düşen uyarı görevini yapmıyan aydınlar)dır.
Hadis

bitter_im

Admin
Admin
Genel Yönetici
Tepki
53.675
Benim ümmetim, merhamete uğramış bir ümmettir. Ağirette azap görmeyecektir. Onun cezası, ancak dünyada başına gelen ağır imtihanlar, depremler, masum yere öldürülmeler ve çeşitli felaketler şeklinde verilir.
hadis-i şerif (Ebu Davud)

bitter_im

Admin
Admin
Genel Yönetici
Tepki
53.675
Oruçlu iken çirkin konuşmayın! Birisi size sataşırsa, "Ben oruçluyum" deyin!Hz. Muhammed (s.a.v.) ..

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar