Her İşin Kolayı Var!

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
pratikbiler.jpg

azı işlerin püf noktalarını bilmek, hayatınızı kolaylaştırır.

Çivi çakarken:

Duvarlarınıza çivi çakacağınız zaman, işaretlediğiniz yerin üzerine çapraz bant yapıştırın. Çiviyi bu şekilde çakarsanız, duvarın alçısını çatlatmamış olursunuz.

Fırında patates:

Fırında patates yapmadan önce 10-15 dakika haşlayın ve çatalla delin. Böylece daha kolay pişecektir.

Bayatlamış ekmek:

Bayatlamış ekmeklerin üzerine su serpin ve folyo kağıda sarıp 5-10 dakika fırına atın. Böylece taptaze olacaktır.

Patlıcan:

Patlıcanları pişirmeden önce tuzlayın ve bir süre bekletin. Daha sonra soğuk sütten geçirin ve kurulayın. Daha lezzetli olacaklardır.

Yeşillik:

Kök ve yaprakları beraber yenilen sebzeler pişirilirken, önce kökleri ince doğranıp tencereye konmalıdır. Yapraklar ise, daha sonra ilave edilmelidir. Böylece besin değerleri kaybolmaz.

Kek yaparken:

Kek kalıbınızın içine hamurunuzu dökmeden önce, ortasına bir şerit halinde alüminyum folyo koyun. Kekiniz piştikten sonra rahatlıkla çıkacaktır.

Kuru fasulye:

Kuru fasulye pişirirken dağılmasını önlemek için, tuz, salça veya domatesi, fasulyeler yarı haşlandıktan sonra koyun.

Acıktığınızda:

Öğünler arasında acıkırsanız, kuru erik yiyin. Kuru erik, kan şekerinin düşmesini engeller. Ancak fazla abartmayın çünkü kuru eriğin her biri 8 kaloridir.

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Harika bilgiler. Özellikle çivi çakma işi baya işimize yarayacak:cak:

Bu arada alüminyum folyo yasak canım; artık yağlı kağıt var:kupa:

Kek yaparken:

Kek kalıbınızın içine hamurunuzu dökmeden önce, ortasına bir şerit halinde alüminyum folyo koyun. Kekiniz piştikten sonra rahatlıkla çıkacaktır.

derin deniz

Daimi Üye
Tepki
405
keklerinizi bılındıgının aksıne ısıtılmıs fırına degılde soguk fırına atın ıcının daha ıyı pısmıs ve daha guzel kabarmıs oldugunu göreceksınız
kızgın fırında bır anda kabrıp ıcı cıg kalabılıyor ıcı pısene kdarda dısı yanmıs oluyor

derin deniz

Daimi Üye
Tepki
405
patlıcanlrın acı suyu cıkması ıcın tuz yerıne seker deneyın
patlıcanlrı dogradıkca seker serpın hıc su koymadan kara suyu cıkana kadar bekleyın calkalayın ıster kızartın ıster yemek yapın

*Hülya*

Daimi Üye
Tepki
6.519
peki hanımlar benimde bir sorum var
keklerde aynı problemi yaşamıyorum ama özelikkle pandispanya yapınca neden yumurta kokusu olur
daha fırından çıkarmadan alıyorum kokusunu
içine vanilya koysamda yok bastırmıyor o kokuyu
yumurtamsı kokan bir pandispanyanın kokusunu nasıl yokederiz

kedijik

Daimi Üye
Tepki
11.921
En ısıme yarayacak olan...

Kek yaparken:

Saol bebek :eek:

derin deniz

Daimi Üye
Tepki
405
peki hanımlar benimde bir sorum var
keklerde aynı problemi yaşamıyorum ama özelikkle pandispanya yapınca neden yumurta kokusu olur
daha fırından çıkarmadan alıyorum kokusunu
içine vanilya koysamda yok bastırmıyor o kokuyu
yumurtamsı kokan bir pandispanyanın kokusunu nasıl yokederiz

evet hülya cok haklısın bazı yumurtalar cok kokuyor
yumurtayı cırparken ıcıne bıraz tarcın koy bırazda olsa azaltıyor ben omlet yaparken bıle koyuyorum ama iyi ayarla tarcını ki tarcın tadı baskın olmasın

sıladayım

Daimi Üye
Tepki
27.374
çok güzel bilgilerdi bitanem paylaşım için teşekkürler:eek::eek:
hülyam yumurtaları buzdolabından çıkarır çıkarmaz değilde biraz dinlendirdikten sonra kullanırsan birde çırpılma işlemini nekadar uzun tutarsan yumurta kokusu okadar dağılıyo bitanem ben pandispanya kekini yaparken hep böyle yapıyorum ve hiç kokusunu almıyorum:eek::eek:

-sumeyye

Daimi Üye
Tepki
4.992
çok güzel bilgiler verdin canım çok teşekkür ederim
mesela patlıcana soğuk süt dökmeyi hiç duymamıştım emeğine yüreğine sağlık

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar