Hafızlık nedir? Hafızlık’ın Türkiye’deki durumu nasıl?

elif20

Daimi Üye
Tepki
5.422
KURAN-KERM.jpg

Hafız olmak, dinine bağlı bir çok insanın hayalini kurupta yapamadığı şeylerden biridir. Hafızlık, Kur’an-ı Kerim’i başından sonuna kadar ezberlemeye denir ve hafızlığı bitiren insanlara hafız denir.

Hafızlık, Türkiye’de resmî ve gayr-ı resmî Kur’an kurslarında yapılmakta. Hafızlık eğitimi, sekiz yıllık ilköğretim sürecini bitirenlere veriliyor, ne yazık ki.

Sekiz yıllık ilköğretimin gelmesiyle en büyük darbe, hafızlık yapan veya yapmak isteyen insanlara geldi. Çünkü, nerede 11 yaşında temiz kafayla hafızlık yapmak ve nerede 14-15 yaşında, ergenlik çağından iki üç sene sonra hafızlık yapmak!

Çocuğunu hafız yapmak isteyen birçok aile tanırım. Ne yazık ki, çevrenin büyük etkisiyle çocuklarını muhafaza edemez. (Şu zamanda gerçekten çok zor bir şey!) Ve, onbeş yaşına, yani lise çağına geldiği zaman ve “Oğlum, gel seni Kur’an Kursuna yazdıracağım. Hafız olacaksın” dediği zaman, “Baba, ben lise okuyacağım, hafız olmam!” cevabını alırlar. İşte sekiz yıllık eğitimin en büyük darbesi, ne yazık ki hafızlık müesseselerine oldu.

Ama şunu unutmamalıyız. Devletin koyduğu her yasa doğru değildir, uygun da değildir. By nedenle bu sekiz yıllık eğitim süreci de, uygun olmayan ve kanunlaştırılmış şeylerden bir başkasıdır.

Hafızlık eğitiminin Türkiye’de en iyi verildiği Kur’an kursu, hafızlık eğitiminde dünyaca üne sahip olan İsmailağa Kur’an Kursu. İsmailağa Kur’an kursu, Fatih’te devlete bağlı bir Kur’an kursu. Sekiz yıllık eğitimden önce, yılda 100′e yakın hafıza icâzet veren kurs, sekiz yıllık eğitimden büyük bir darbe yemiş. Şu sıralarda zannımca, senede yetiştirdikleri hafız sayısı, iki elin parmaklarını geçiyor.

Bir kaç sene önce yüze yakın hafızın icâzet aldığı mekânlarda, sadece birkaç sene sonra, bir kaç kanundan dolayı hafızın sayısı bir elin parmaklarına düşerse, bu durum, ne gibi sonuçlar getirir? Ne gibi durumlar gelişir? Ben demiyorum ama, diyenlere göre bunların başında 17 Ağustos depremi geliyor. Ben demiyorum, öyle bir istidrac çıkaracak yetenekte bir insan değilim. Ama, bunu diyenler varsa, insan bu konu hakkında biraz düşünmeli..

Küçük Hafız / Yasin-i Şerif

tobe

Genel Yönetici
Genel Yönetici
Tepki
3.765
Senin adına ne kadar güzel bir seçim canım seni canı gönülden tebrik ediyorum.
hafız değilim olmak isterdim istediğim zamanlarda oldu....Nasip değilmiş ama:(
Allahıma çok şükür Kuranı okumayı biliyorum.İçim merhamet dolu kötülük düşünmem.
Birde hafız olsaydım tam olurmuştu ama malesef olamadım:(

OP
E

elif20

Daimi Üye
Tepki
5.422
Senin adına ne kadar güzel bir seçim canım seni canı gönülden tebrik ediyorum.
hafız değilim olmak isterdim istediğim zamanlarda oldu....Nasip değilmiş ama:(
Allahıma çok şükür Kuranı okumayı biliyorum.İçim merhamet dolu kötülük düşünmem.
Birde hafız olsaydım tam olurmuştu ama malesef olamadım:(

Hayırlısı canım benim Ama bak ne güzel Kuran okumayı biliyorsun maşallah gerçekten, bu devirde bilmeyen o kadar çok insan var ki Rabbim onlara da nasip etsin inşallah ..

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar