Duyuruyu Kapat
Hanimefendi: kadınlara özel bir şekilde sağlık, giyim, beslenme, diyet ve benzeri kısaca her konuda destek veriyor. Türkiye'de tek kaynak olma yolunda hızla ilerleyen Hanimefendi.com, üyeler dışında ziyaretçilere açık yapısıyla da paylaşım mantığının hakkını vermeye çalışıyor. Siz de bunun bir parçası olmak istiyorsanız, hemen ücretsiz kayıt olabilir ve aramıza katılabilirsiniz. Sensiz bir kişi eksiğiz... :)
Duyuruyu Kapat
Instagram 180T
Facebook 10K
Twitter 138T

Gül Üretimi Nasıl Yapılır?

Konu, 'Çiçek Bakımı & Bitki Yetiştirme' kısmında bitter_im tarafından paylaşıldı.

 1. bitter_im

  bitter_im Admin

  Kayıt:
  3 Aralık 2009
  Mesajlar:
  63.968
  Beğeniler:
  52.427
  [​IMG]

  Gül üretimi zor gibi gözükse de oldukça zevklidir. Çoğaltma teknikleri; tohum, aşı, çelik, daldırma yöntemiyle çoğaltma olarak sınıflara ayrılır.

  Tohum ile üretim; Bu üretim en meşakkatlisidir tohumları ekildiği yıl çimlenmez çimlenmeyi kolaylaştırmak için sonbaharda toplanan temizlenen tohumlar alınmalıdır. İlkbaharda tohumların sulanması gerekmektedir.Çimlenen tohumlar 10 cm aralıklara ekilmelidir ekim sık yapılırsa genç bitkilerin yetişmesini zorlaştırmış olursunuz.

  Aşı ile üretimde; güllerde en fazla T göz aşısı kullanılır. Bu aşıda T şeklinde bir çizik aşılır kabuk hafifçe kaldırılır aşı yeri düzgün bir şekilde aşı ile bağlanır.

  Çelik üretimde ise; odunlaşmış daldan ya da çiçeksiz dallardan alınarak yapılır kışın alınan sert odun çeliklerin köklenme olasılığı yeşil çeliklere göre daha yüksektir. Daldırma üretim başka bir yöntemdir; İlkbahar ya da sonbaharda yapılır.

   

  Ekli Dosyalar:

  • 1.jpg
   1.jpg
   Boyut:
   56,9 KB
   Okunma:
   1