Duyuruyu Kapat
Hanimefendi: kadınlara özel bir şekilde sağlık, giyim, beslenme, diyet ve benzeri kısaca her konuda destek veriyor. Türkiye'de tek kaynak olma yolunda hızla ilerleyen Hanimefendi.com, üyeler dışında ziyaretçilere açık yapısıyla da paylaşım mantığının hakkını vermeye çalışıyor. Siz de bunun bir parçası olmak istiyorsanız, hemen ücretsiz kayıt olabilir ve aramıza katılabilirsiniz. Sensiz bir kişi eksiğiz... :)
Duyuruyu Kapat
Instagram 180T
Facebook 10K
Twitter 138T

Genital Siğiller

Konu, 'Jinekoloji (Kadın Hastalıkları)' kısmında Şahmaran. tarafından paylaşıldı.

 1. Şahmaran.

  Şahmaran. Admin

  Kayıt:
  9 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  38.084
  Beğeniler:
  50.396
  Genital siğiller, human papilloma virus (HPV) adı verilen virüsün, cinsel temasla genital bölgeye yerleşmesi sonucu oluşan değişik sayı ve büyüklükte kitlelerdir.

  Virüs vücuda yerleştiğinde zaman zaman tekrarlayıcı enfeksiyonlara ve yeni kitlelerin oluşmasına neden olur.
  Kadında erkeğe göre daha sık belirti verir. Kitleler, mikroskopla tanınabilecek kadar ufak olabilecekleri gibi, çok sayıda kitlenin yan yana gelmesiyle karnıbaharı andıran bir büyüklükte olabilirler.
  HPV, olağanüstü bulaşıcı bir virüstür ve gerçek cinsel birleşme olmaksızın yalnızca genital bölgelerin teması ve hatta umumi tuvaletlerden bile bulaşabilir. Genital siğillerin tedavisinde kitlelerin cerrahi yöntemle çıkarılması, koter yardımıyla yakılması ya da kriyoterapi ile dondurulması ya da krem şeklinde ilaçlarla eritilmesi yöntemlerinden biri veya birkaçı birden uygulanabilir. Burada amaç görünen lezyonların tümüyle ortadan kaldırılarak kitlelerin tekrar oluşma riskinin ve bulaştırıcılığının azaltılmasıdır.
  Genital siğillere bağlı olarak ortaya çıkan estetik problemler dışında HPV nin en önemli özelliği, virüsün bazı alt tiplerinin kanserojen özellikler taşımasıdır. HPV nin çok sayıda alt tipi arasında Tip6 ve Tip11 dışında çoğu alt tipin kanserojen özelliği vardır. Bu alt tipler, genellikle siğil yapmadan sessiz bir şekilde vücuda girer ve hücrelerde kanserojen etkilerini başlatırlar.
  Bu virüsleri taşıyan erkeklerde penis kanseri oluşma riski, kadınlarda da serviks kanseri oluşma riski artmıştır. En sık enfeksiyon yapan alt tipler kanserojen etkileri olmayan daha çok kitle oluşumu şeklinde belirti veren 6 ve 11 tipleri olmasına karşın HPV tanısı konmuş bir bireyde diğer alt tiplerin de bulunma ihtimali çok yüksektir. Bu nedenle enfeksiyonu taşıyan erkeklerin üroloji uzmanlarının tavsiyalerine göre hareket etmeleri, kadınların ise yıllık pap-smear testine ek olarak kolkoskopik incelenmeleri gerekmektedir.
   
  k.a.y.r.a. ve sadiye bunu beğendi.
 2. aytül

  aytül Yeni Üye

  Kayıt:
  9 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  2
  Beğeniler:
  0
  evet ben de bu siğillerden var,benim merak ettiğim siğiller var ken hamile kalınırsa ,çocuğa bi zararı vrmı ,benim bir kızım var ve o zaman böyle bişey yoktu, bunu çok merak ediyorum bilen varsa söylesin lütfen.
   
 3. sadiye

  sadiye Admin

  Kayıt:
  4 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  60.987
  Beğeniler:
  56.346
  Paylasim icin tesekkürler canim :hhhhhh:
   
 4. k.a.y.r.a.

  k.a.y.r.a. Daimi Üye

  Kayıt:
  3 Aralık 2009
  Mesajlar:
  3.284
  Beğeniler:
  3.917
  teşekkürler canım...:hhhhhh:
   
 5. Arina

  Arina Daimi Üye

  Kayıt:
  3 Aralık 2009
  Mesajlar:
  49.102
  Beğeniler:
  50.484
  Teşekkürler canım :hhhhhh:
   
 6. Fındık Kurdu

  Fındık Kurdu Daimi Üye

  Kayıt:
  3 Aralık 2009
  Mesajlar:
  47.854
  Beğeniler:
  49.335
  Paylaşım için teşekkürler.:hhhhhh:
   
 7. esmeryarim

  esmeryarim Daimi Üye

  Kayıt:
  4 Kasım 2010
  Mesajlar:
  3.430
  Beğeniler:
  3.147
  paylaşımın için teşekkürler