Genis aile mi? Yoksa cekirdek aile mi?

EmetliEmine

Daimi Üye
Tepki
325
Siz genis ailede mi?Yoksa cekirdek ailede mi yasamak istersiniz?Yani ben evimde ayagimi uzatip,keyif yapmak istiyorum,ses istemiyorum mu diyorsunuz? Yada kalabalik ailede yasamak daha iyidir,kavga,gurultu,nese,aksiyon vardir.Daha iyidir mi diyorsunuz.

*Hülya*

Daimi Üye
Tepki
6.519
Çocukluğumda evliliğimde çekiredek ailede geçti geçiyor
şimdi düşünüyorum ki keşke aynı evde yaşamasak bile çok yakınımızda büyüklerimizin akrabalarımızın olduğu bir ortamda olmak isterdim

LiLi

Daimi Üye
Tepki
12.556
Ben geniş aile olsun isterim ama zamanımız insanlarının beklentileri,psikolojileri,ekonomik şartlar, sosyo-kültürel farklılıklar geniş ailelerde uyumu -uyumsuzluğu sorunları daha çok etkiliyor gibi geliyor, çekirdek aile yapısı çözüm uygulamaları açısından çok daha başarı yakalamaya müsait. Geniş ailede büyüdüm bu arada.

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
Siz genis ailede mi?Yoksa cekirdek ailede mi yasamak istersiniz?Yani ben evimde ayagimi uzatip,keyif yapmak istiyorum,ses istemiyorum mu diyorsunuz? Yada kalabalik ailede yasamak daha iyidir,kavga,gurultu,nese,aksiyon vardir.Daha iyidir mi diyorsunuz.

Ben geniş ailede büydüm.Yani 7 çocuklu bir evin 3.büyüğü idim.Geniş ailenin çok büyük sorumlulukları oluyor,ona göre de çok büyük ağırlığı oluyor.
Ben ise şu an 2 çocuklu bir anneyim.Sabah mesaime start veriyorum ve bana gün yetmiyor diyebilirim.
2 çocuğun bana verdiği ağırlıığı bazen düşünüyorumda benim annem ve babam 7 çocukla nasıl başetmiş nasıl büyütmüş ve yetiştirmiş diy..
Zaman değişiyor,şartlar değişiyor en önemliside çocuklarımız artık eski çocuklar gibi olamıyorlar.

Byn.Psikolog

Aktif Üye
Tepki
100
Her ikisininde bana gore avantajlari dezavantajlari vardir diye dusunuyorum. Bagzi konularda annenanne dede babaanne gibi unsurlarin aileye verecegi katacagi katkiyi hicbir faktor saglayamaz diye dusunuyorum. Ama yinede gunumuz sartlarinda br cok faktor goz onunde bulundurulursa cekirdek aile diyorum.:)

Aslı Oktay

Daimi Üye
Tepki
19.334
genis aileden kasit buyuklerle oturmaksa eger Rabbim basimizdan eksik etmesin amma velakin herkes kendi evinde rahatinda olsun ben cekirdek aileyi daha cok seviyorum
kendi ailem kendi rahatimiz...

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar