Geceleri sık idrara gitme yapan sebepler

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
a) İdrar yolları iltihabı
b) İdrar çıkışının kontrolünün kaybı (yaşlı ve çocukların gece idrar kaçırması gibi)
c) Ayaklarda şişlik (ödem) (hareketsizlik, kalp yetmezliği)
d) İdrar kesesinin aşırı aktivitesi (mesaneden sonraki bölümde tıkanık olsun veya olmasın)
e) Uzun süreli idrar yapamamaya bağlı mesanenin dolması ve taşması
f) Aşırı sıvı alımı
g) İyi huylu prostat büyümesine yada prostat kanserine bağlı idrar yolu tıkanıklıkları
h) İlaçlar (gece alınan idrar söktürücüler gibi)
i) Şeker hastalığı
j) Kan kalsiyum fazlalığı
k) Tiroid bezinin fazla çalışması
l) Fanconi Sendromu/ Renal glukozüri
m) Kan potasyum azlığı

Kaynak. Op. Dr. Tahir Zengin

G

guzelcem

Misafir
Ben sık sık giderim aşırı yanma da olur, en kısa zamanda doktoruma gidecem sebebi ne araştırcam:( ALLAHIM cimlemise dermansız dert vermesin.

OP
Arina

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Kızlar, eğer sık idrara çıkma ve yanma oluyorsa.. Kesin sistitsinizdir. Ben çok çektim hamilelik öncesi.Sürekli tekrarlıyordu. Allah'ıma şükürler olsun geçti. Bence çok geçmeden doktora gidin.

G

guzelcem

Misafir
Arişcim benim sağ kasık ve bacağıma kadar vuruyor ağrı ve yanma:(oluyor özellikle gece idrarımı tutduğum zaman :(

OP
Arina

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Canım tutmak hiç iyi değil. Bence sen geçmeden doktora git.

G

guzelcem

Misafir
Dün doktoruma gitdim kadın doğuma yeni doktorum diyeyim, altdan muayene görüntülü ultrasonla bakdı, ne kist-nede miyon sorun yok:) sorun idrar yollarımda kan-idrar tahlili yapdırdık kansızlık var:( KETON idrar pozitif çıkdı üzüldüm buna bu tahlili yapdırın canlar gizli şeker hastalığını belirtir:(ERİTROSİT idrarım da pozitif çıkdı:( şu an ilaçla tedavi cevap vermezsem ürolojiye yönlendirecek doktorum.:mendil::dertli::mendil:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar