Duyuruyu Kapat
Hanimefendi: kadınlara özel bir şekilde sağlık, giyim, beslenme, diyet ve benzeri kısaca her konuda destek veriyor. Türkiye'de tek kaynak olma yolunda hızla ilerleyen Hanimefendi.com, üyeler dışında ziyaretçilere açık yapısıyla da paylaşım mantığının hakkını vermeye çalışıyor. Siz de bunun bir parçası olmak istiyorsanız, hemen ücretsiz kayıt olabilir ve aramıza katılabilirsiniz. Sensiz bir kişi eksiğiz... :)
Duyuruyu Kapat
Instagram 180T
Facebook 10K
Twitter 138T

Filtreli sigara daha zararlı

Konu, 'Sağlık Herşeyden Önce Gelir' kısmında Çilekli Sakız tarafından paylaşıldı.

 1. Çilekli Sakız

  Çilekli Sakız Genel Yönetici

  Kayıt:
  1 Şubat 2009
  Mesajlar:
  4.175
  Beğeniler:
  5.771
  Gazi Üniversitesi'nden Prof. İbrahim Uslu, sigaranın zararlı etkilerini azaltmak için kullanılan filtrelerin sanıldığı gibi faydalı değil, filtresiz sigaralara göre daha kanserojen olduğunu söyledi.

  Bitkilerin yaşaması için gerekli olan elementlere, bitki besin elementleri denildiğini belirten Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Kimya Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Uslu, bitki dokularının analizinde doğada bulunan tüm elementleri hemen hemen bulmanın mümkün olduğunu ifade etti.
  Uslu, "Bitkiler yetiştikleri ortamda bulunan elementleri, kendileri için gerekli olsun veya olmasın az da olsa bünyelerine almaktadırlar. Son dönemlerde madenlerin, ****l ve kimya fabrikalarının, termik santrallerin çevremize saçtıkları toksik ağır ****ller bu tip topraklar üzerinde yetişen tütün gibi ürünler tarafından bünyelerine alınmakta ve yapraklarına kadar geçmektedir" dedi.
  Uslu, araştırmalara göre, tütünde çevre kirlenmesinden gelen bu ağır ****llerin yanı sıra ayrıca Po-210 gibi radyotoksik minarelerin de tütün yapraklarına geçtiğinin tespit edildiğini vurgulayarak şöyle devam etti:
  "Filtreli sigaralar aynen bir körük gibi tütüne daha fazla oksijen göndererek sigaranın 600-650 santigrat alev sıcaklığını, diğer bir deyişle yanma verimini artırmakta, tütün yaprağındaki ağır ****ller ve radyotoksik maddelerin, alev sıcaklığının artması sonucu neredeyse tümünü buharlaştırarak, akciğere geçmesine neden olmaktadır. Bu yüzden sigaranın zararlı etkilerini azaltmak için kullanılan filtreler sanıldığı gibi faydalı değil, tam tersi filtresiz sigara içmeye göre daha kanserojen etkilere sahiptir."


  Filtrelerin selüloz asetat gibi gözle görülmeyecek derecede küçük lifli yapılardan oluştuğuna da dikkati çeken Uslu, şunları kaydetti: "Sigara içilmesi sırasında filtredeki on binlerce çoğu mikro hatta nano boyuttaki lif zerrelerinin ciğerlerimizin en iç bölümüne kadar yerleşmesi söz konusudur. Yapılan bir araştırmaya göre, filtresiz sigara kullananlarda epidermoid (bölgesel) kanser türü ön planda iken filtreli sigara içenlerde çok daha tehlikeli olan adeno (daha uzak organlara sıçrayan) kanseri görülmektedir. Bunun da sigaradaki toksik elementlere ilaveten mikro ve nano boyuttaki liflerden kaynaklandığı düşünülmektedir."
  AA
   
 2. lotuseaster

  lotuseaster Yeni Üye

  Kayıt:
  13 Eylül 2016
  Mesajlar:
  20
  Beğeniler:
  3
  filtresi kendinden olanlar mı yoksa ekstra filtreden mi bahsediyor acaba.