Evlilik Kaderdir

elif20

Daimi Üye
Tepki
5.422
http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/558412_294494037289056_1910899144_n.jpg

Kiminle evlenileceğin ezelde muayyen olup,
hiçbir surette değişmeyeceğini hatta,
Ashab-ı Kiram’dan bir zatın
Peygamberimize (s.a.v.):
“Falan kadınla evlenmek istiyorum,
dua buyurun.” demesi uzerine:
“Eğer sana, İsrafil, Mikail, Cebrail,
ve... Hamele-i Arş, (A.S.) dua etse,
aralarında Ben de
bulunsam,
gene sen ancak senin için
yazılan kadınla evlenirdin.”

(Ramuz:357/9)

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
evlilik kader değildir , öyle olsaydı neden insanlara seçim hakkı irade verilsin ki

Hülya'cım ben sana katılmıyorum birtanem.
Benim düşünceme göre evlilik kaderdir.Yani Rabbim öyle ansızın birini karşına çıkarır ve sen bilmeksizin o kişi ile münasebetini geliştirirsinki evliliğe doğru bir adım atmışsın bile.
Bu Yaradan Rabbimin alınyazısı kaderidir işte.
Eğer ki söylediğin gibi bir durum olmasa idi ki;Allah'ın o iki kişiden habersiz olacağına varır ki herşeyi gören ve bilen Rabbim kesinlikle bizlerinde eşlerini kaderimizde bir şekilde önümüze çıkarıyor ve kısmetimi bir şekilde dönüp dolaşıp bizleri buluyor.
Ben bu şekilde düşünüyor ve inanıyorum canım.

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
Veee hatta netten bir alıntı yapmak istiyorum -ki gerçi sen pek alıntıları sevmezsin ama kaynağı ile birlikte buraya ekliyorum canım..

Evlilik kader midir?

Evlilik Kader midir? sorusu çok garip bir sorudur Bu soruyu ancak Allahın ezeliyetini ve ilminin nihayetsizliğini bilmeyenler sorabilir Çünkü "evlilik kader midir?" demek;Allah bu iki kişinin evleneceğini ezelde biliyor muydu? demektir
Zira kader, Allah'ın ilminin bir unvanıdır Evliliğin kader olmaması için, Allah'ın evlenen o iki kişiden
habersiz olması gerekir Bu ise ilmi her şeyi, her mekanı ve her zamanı kuşatan Allah hakkında düşünülemez O halde sorumuzun cevabı, "evlenmek elbette kaderdir" olacaktır
Ancak burada iki farklı durum söz konusu olabilir:
1- Allah, ezeli ilmi ile evlenecek kadın ve erkeğin, kendi cüzi iradelerini kullanarak birbirleriyle evlenmek isteyeceklerini bilmiş ve zamanı geldiğinde onların bu arzularını külli iradesiyle yaratacak olduğundan dolayı, ezelde kader defterlerine birbirleriyle evleneceklerini yazmıştırİlim maluma tabidir kaidesiyle Bu yazı onların arzu ve iradelerine tabidirYani kader defterinde şunlar birbiriyle evlensin değil şunlar birbiriyle evlenecek diye yazılmıştırElbette böyle bir yazı insanı zorlayıcı değildir
2- Bazen de, ya bir şükür, yada sabırla imtihan olmaları için, kulun cüz-i iradesi karışmaksızın, Allah iki kişiyi karşılaştırır ve onları birbirleriyle evlendirir Eğer bu evlilik güzel bir evlilik olmuşsa, bu, kadın ve erkekten şükrün istenildiği bir nimettir Eğer bu evlilik kötü bir evlilik olmuşsa, bu evlilik, sabrın istendiği bir imtihan olur Erkek kadınla, kadında erkek ile imtihan edilir
Demek ki, yapılan bütün evliliklerde kulların cüzi iradeleri esas alınmamaktadırBaşka bir ifadeyle;ihtiyâri fiillerden olan evlilik, bazen Iztırâri fiiller gibi kulun müdahalesi ve seçmesi olmaksızın meydana gelir O halde şu hükümleri birer kaide olarak bilmeliyiz
1- Eğer kul bir şeyin olmasını ister, ancak Allah onun olmasını murad etmezse, o fiil vücuda gelmez ve meydana çıkmaz Eğer vücuda gelmeyen bu arzu, bir hayır ise, kul niyetinin mükafatını görür
2- Eğer kul bir şeyin olmasını ister, Allah ta onun olmasını murad ederse, o fiil vücuda gelir ve yaratılır Bu fiilin yaratılmasına kulun cüzi iradesi sebep olduğundan dolayı, kul bu fiilinden mesuldür Hayırlı bir iş ise mükafat, kötü bir iş ise ceza görür
3- Kulun hiçbir müdahalesi olmaksızın, sırf Allah'ın dilemesiyle yaratılan fiiller; Bu tür fiillerde kulun cüz-i iradesi işe karışmaz Daha önce ifade ettiğimiz gibi şükürle veya sabırla imtihan olmaları için Allah onu icad eder
İşte evlilik bazen ikinci gruba giren bir fiildir Kulların cüzi iradelerini kullanmaları neticesinde Allah istediklerini yaratırBazen ise 3 gruba giren bir fiil olur Allah kullarının iradelerini karıştırmaksızın onları birbirleriyle evlendirir Ancak her iki durumda da evlilik kaderdir Ve Allah'ın ezeli takdiridir

Marmara Eğitim Hizmetleri
mumsema.com

*Hülya*

Daimi Üye
Tepki
6.519
Hülya'cım ben sana katılmıyorum birtanem.
Benim düşünceme göre evlilik kaderdir.Yani Rabbim öyle ansızın birini karşına çıkarır ve sen bilmeksizin o kişi ile münasebetini geliştirirsinki evliliğe doğru bir adım atmışsın bile.
Bu Yaradan Rabbimin alınyazısı kaderidir işte.
Eğer ki söylediğin gibi bir durum olmasa idi ki;Allah'ın o iki kişiden habersiz olacağına varır ki herşeyi gören ve bilen Rabbim kesinlikle bizlerinde eşlerini kaderimizde bir şekilde önümüze çıkarıyor ve kısmetimi bir şekilde dönüp dolaşıp bizleri buluyor.
Ben bu şekilde düşünüyor ve inanıyorum canım.

şahmarancığım kader konusu bizde çok yanlış anlaşılıyor bence .hatta o kadar ki kaderci bir toplum olmuşuz malesef...
Allah tabi ki herşeyden haberdardır o konuda şüphe yok
ama Allah bizim karşımıza bir çok insan çıkarıyor ve biz kendi irademizle sadece birini seçiyoruz o insanla nasıl bir ilişkimiz olacağına karar veriyoruz
herşeyi kader diye algılarsak irade ve aklımızın ne önemi kalır ki
insanlar tercihlerini yaşar...
bende böyle düşünüyorum canım

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
şahmarancığım kader konusu bizde çok yanlış anlaşılıyor bence .hatta o kadar ki kaderci bir toplum olmuşuz malesef...
Allah tabi ki herşeyden haberdardır o konuda şüphe yok
ama Allah bizim karşımıza bir çok insan çıkarıyor ve biz kendi irademizle sadece birini seçiyoruz o insanla nasıl bir ilişkimiz olacağına karar veriyoruz
herşeyi kader diye algılarsak irade ve aklımızın ne önemi kalır ki
insanlar tercihlerini yaşar...
bende böyle düşünüyorum canım

Kesinlikle canım bu konuda sana katılıyorum.
Rabbim tercihleri bizleri sunuyor,bizde en mantıklı şekilde hür irademizle karar veriyoruz ancak karar verirken bir şekilde evlilik yapacağımız insan bir anda çekiyor bizi kendine.
Ben hatta kendimden örnek ve çevremden örnek vereyim,eşim ile 3 defa ayrıldım ilişkimiz esnasında ve bir şekilde yeniden barıştık ve evlendik 9 sene bitti bitiyor bir şekilde.
Arkadaşlarım uzun seneler birlikte olduğu insan ile evlenemedi hep bir mani çıktı ve olmadı,kısmeti görücü usulü bir insan ile oldu.Sorduğumda tanıştık ve bir şey bağladı bizleri oldu.
Bu bence kadere ve kısmete bakar canım benim.

Evet herşeyi kadere yormamak gerekir.Sonucunun kötü olacağını bile bile hiç bir şey yapmadan beklemek tabiki kadercilik değildir.

*Hülya*

Daimi Üye
Tepki
6.519
şahım sizde duygular ağır basmış evlenmişsiniz
arkadaşınızda da mantık ağır basmış evlenmişler demek ki
işte insan bu duygu ve düşüncelerle en doğru zannettiği kararını veriyor..

Aslı Oktay

Daimi Üye
Tepki
19.334
ay ben bu konuya yorum atmazsam catlarim :kahkaha: zamaninda cok kafama takilmisti cunku :tskler:

herseyi kadere baglamak elbet yanlis ama arastirdigim kadariyla ogrendim ki biz cuzi irademizle kimi sececeksek Cenab-i hak ezelden bildigi icin onu kaderimize yazmistir. kader bahsi elbet cok genis herkes cuzi iradesiyle secemeyebiliyor malesef mecburi evlilik yapanlarda var onlarda baskalarinin secimini yasiyorlar nihayetinde cuzi irade adi cuz-i de olsa buyuk rol oynuyor
herseye kader denirse kadericilige girer diye dusunuyorum o zaman her imtihanda bu kader de vardi denir:tskler:
acizane gorus bildirdim :tskler:

ilk_nur

Daimi Üye
Tepki
37.064
bence de kaderdir sonuçta evleneceğimiz insana da bizi iten bi güç var neden başkası değil de o dimi...Allah HAKEDEN herkese hayırlı evlilik versin inşallah

*Hülya*

Daimi Üye
Tepki
6.519
dayanayıp kader konusuyla ilgili birşeyler daha yazmak istedim
kader okuduğum ve dinlediğim kaynaklardan anladığım kadarıyla bizim seçimimiz ve irademizin olmadığı olaylara denir. mesale bu dünyaya gelmiş olmamız ,cinsiyetimiz, ailemiz, bulunduğumuz coğrafya ... yani bize sorulmadan yaşadığımız olaylar..
ama ondan sonrası için akıl ve irade giriyor ve tercihler yapmaya başlıyoruz...
seçim yaptığımız her şeyin iyi ve kötü hesabını vereceğimizi düşünerek yaparız ,kötü olaylar için sorumluluğu kendi üstünden atmak gibidir kaderi suçlamak ,böyle yazılmış demek kaçıştır bence
hatta en son okuduğum kitapta şöylede bir söz vardı
kader;Allah ile kulun tarihteki birlikte yürüyüşüdür

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar