Evlenme Yardımı

mb628857

Yeni Üye
Tepki
1
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’dan yetim aylığı almakta olan kız çocuklarının evlenmeleri halinde hem aylıkları kesildiği için hem de evliliklerine destek olmak için kendilerine bilinen adıyla “Çeyiz Parası”, 5510 sayılı Kanunun 37. maddesi gereğince “evlenme yardımı” ödenmektedir. Sosyal Güvenlik Reformu kapsamında yeniden düzenlenerek evlenme yardımıyla, eski Bağ-Kur yeni 4/b sigortalıların yetim aylığı almakta olan kız çocuklarına da çeyiz parası verilmeye başlanmıştır. Sosyal Güvenlik Reformundan önce devlet memuru yetim çocuklarına 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu doğrultusunda çeyiz parası ödenir. Ödenicek para SGK dan alınan yetim aylığının 24 yada 12 katı olarak duruma bağlı şekilde ödenir. Konuyla ilgili Sosyal Güvenlik Uzmanı Nevzat Erdağ nın "Evlenme Ödeneği Çeyiz Yardımı" başlıklı makaleyi okuyarak bilgilenebilirsiniz. Konuyu incelemekte fayda var. Bir dilekçe ile hakkınız olan parayı alarak daha rahat düğününüzü organize edebilir çeyizini hazırlayabilirsiniz. Konuyu tüm bayan arkadaşlara anlatalım bayanlar haklarını bilsinler hakkı olan parayı alsınlar.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar