Evde oyun hamuru nasıl yapılır?

sadiye

Admin
Admin
Tepki
56.321
Evde oyun hamuru nasıl yapılır?

Çocukların yaratıcılıklarını, zihinsel gelişimlerini ve hayal güçlerini geliştiren rengarenk oyun hamurlarını onlarla birlikte evde yapmaya ne dersiniz? Bu rengarenk oyun hamurlarını tamamen doğal ve her evde bulunan malzemelerle hazırlarken çok eğleneceksiniz. Çünkü oyun hamurunun yapımı en az onunla oynamak kadar eğlenceli...

attachment.php

Aslında evde iki şekilde oyun hamuru yapabilirsiniz. Bunlardan birincisi hamuru pişirerek ikincisi ise hamur pişirilmeden yapılıyor. Pişirilek yapılan oyun hamuru daha kolay şekil olamakla birlikte, pişirilmeden yapılan hamurun yapımı daha pratiktir ve sabırsız çocuklarımızı bekletmek zorunda kalmadan 2-3 dakika içinde hazırlayabiliriz. Tercih sizin.

1. Tarif (pişirmeden)

1 su bardağı un
3 su bardağı su
2 çorba kaşığı sıvı yağ
¼ su bardağı tuz

Hamuru renklendirmek için gıda boyası yerine sebze ve meyvelerden yararlanabilirsiniz.

Sarı renk için zerdaçal, kırmızı ve tonları için pancar suyu, ahududu, böğürtlen veya vişne suyu, yeşil için ıspanak suyu, kahverengi için kahve kullanabilirsiniz.)

Hazırlanışı:

Gıda boyası haricindeki tüm malzemeleri karıştırın. Hazırladığınız hamuru küçük parçalara ayırın. Her parçaya farklı renkte gıda boyası ekleyerek hamurları tekrar yoğurarak renklendirin. Gıda boyalarını karıştırarak farklı renkler de elde edebilirsiniz.

2. tarif (pişirilerek)

1 su bardağı un
1 su bardağı su
Yarım su bardağı tuz
2 çorba sıvı yağ
2 çorba kaşığı tartar kremi (Aktarlardan bulabilirsiniz ya da onun yerine elme sirkesi de kullanılabilir.)

Gıda boyası ya da parmak boyası

Hazırlanışı:

Önce unu ve tuzu karıştırın. Tartar kremi ya da elma sirkesini su ile birlikte ekleyin. Hazırladığınız hamuru kaç renk hazırlayacaksanız o kadar parçaya bölün. Gıda boyalarını sıvı yağ ile birlikte hamurlara ilave edin ve kısık ateşte ezerek pişirmeye başlayın. Hamur ortada toplanarak tavadan ayrılınca artık ateşten alabilir ve soğumaya bırakabilirsiniz.

Hazırladığınız hamurları kurumamaları için mutlaka kapalı plastik saklama kaplarında ya da cam kavanozlarda saklayın.

Şimdi sıra bu rengarenk hamurları şekillendirmeye geldi. İşte size çocuğunuz ile birlikte yapacağınız birbirinden sevimli oyun hamuru şekilleri:

attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php

Kaynak: hürriyet aile

Ekli dosyalar

• 11807_420x315.jpg
    11807_420x315.jpg
    21,7 KB · Görüntüleme: 42
  • 323-oyun-hamuru-yapimi_2-600.jpg
    323-oyun-hamuru-yapimi_2-600.jpg
    13,3 KB · Görüntüleme: 41
  • 323-oyun-hamuru-yapimi_4-600.jpg
    323-oyun-hamuru-yapimi_4-600.jpg
    15,5 KB · Görüntüleme: 46
  • 323-oyun-hamuru-yapimi_5-600.jpg
    323-oyun-hamuru-yapimi_5-600.jpg
    13,9 KB · Görüntüleme: 48
  • 323-oyun-hamuru-yapimi_9-600.jpg
    323-oyun-hamuru-yapimi_9-600.jpg
    25,8 KB · Görüntüleme: 40

nk83

Admin + Sitenin Hikaye Yazarı
Admin
Tepki
83.532
Aaa ne güzel mantı hamuru malzemesine benziyor :hihi: ben bayılırım oyun hamuruna yeğenlerle yapalım bari
hobi.gif

OP
sadiye

sadiye

Admin
Admin
Tepki
56.321
Ben satin aldim ama böyle dogal malzemelerle yapmak cok daha iyi saniyorum.

Lilav

Daimi Üye
Tepki
21.987
Ben bir kac kez aldim renleri karistirinca attim birde buna deneyeyim tesekkürler sadiyecim

OP
sadiye

sadiye

Admin
Admin
Tepki
56.321
Benim oglum ben hamur isi yapinca benden hep hamur aliyordu, bende alayim dedim renkli renkli oynasin.
Ev biraz batiyor ama cocuklara tavsiye ediyorlar böyle oyunlari.
El becerileri icin cok önemli, birde hayal gücü icin. :ask:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar