"En Güzel İftar Sofrası" Birincimiz belli oldu

"En Güzel İftar Sofrası" hangisi?

• Kullanılan toplam oy
    37
  • Anket kapatılmış .

nk83

Admin + Sitenin Hikaye Yazarı
Admin
Tepki
83.528
resim
resim

"En Güzel İftar Sofrası"

Ramazan ayının sonlarına geldiğimiz şu günlerde en güzel iftar sofrası yarışmamızın startını vermiş bulunmaktayım
smiley_cooking.gif

Yarışmamıza emek vererek katılan tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum hepinize bol şanslar canlarım...

Oylamanın bitiş tarihi :10 Eylül Cumartesi

resim

İşte Adaylar

OP
nk83

nk83

Admin
Tepki
83.528
1.Aday
smiley_cooking.gif

resim

resim

resim

resim

resim

Domatesli Arpa Sehriye Corbasi
Malzemeler:
3 adet domates
1 sogan
1 kasik salca
Kuru nane
Arpa sehriye

Sogan rendelenir,siviyagla kavrulur ardindan soyulmus ve küp küp dogranmis domates katilir.sonra nanede eklenir ve sicak su koyulur pistikten sonra ben blendirdan geciriyorum.daha sonra sehriyelerde koyulur ve sehriyeler pisince alti kapatilir.
--------------
Köfte

Yarım kilo kıyma
1 tane soğan
Biraz ekmek
Maydanoz
Tuz
Karabiber
kızartmak için sıvı yağ

yapılışı
Kıymanın içine maydanoz tuz soğan domates baharatları katıp doğurdum beş dakika dinlendirdim sekil verip kızarttım
--------------
Pilav

2 su bardağı pirinç
2 çorba kaşığı tere yağ
Yarım çay bardağı sıvıyağ
Su
Tuz

Yapılışı
Pirinci berrak suyu gelene kadar güzelce yıkayıp 1 tatlı kaşığı tuz atılmış ılık suda yarım saat kadar bekletin.Bekleyen pirinci süzüp tekrar sudan geçirip yine süzelim.Kalın tabanlı bir tencereye tere yağı ve sıvı yağı ekleyelim.Her pilava mutlaka yarım çay bardağı sıvıyağ ekleyin.Pirinci de ekleyip kavuralım.3 su bardağı sıcak suyunu ve tuzunu ilave edip kısık ateşte pişirin.Kağıt havlu koyup kapakla tencere arasına 10-15dk demlendirip servis yapın.
--------------
Közlenmiş patlıcan salatası

4 tane patlıcan.
5tane taze soğan
1 tane kırmızı biber
Tuz
Limon
Domates
Salatalık

Yapılışı
Patlıcanlar közlenir suyun içine atılır kabukları soyulur sonra doğranıp bir kaba alınır.Kırmızı biberde közlenir doğanır patlıcanların içine atılır taze soğanları yıkayıp doğranır karışımın içine atılır karıştırılır yağ limon tuz atıp servis tabağına alınır..

OP
nk83

nk83

Admin
Tepki
83.528
2.Aday
smiley_cooking.gif

resim

resim

resim

iftar Menüm:
brokoli corbasi
özel sosuyla makarna
marinel edilmis ve kizartilmis tavuk biftek
salata

----------------

brokoli corbasi:
malzemeler:
bir kase haslanmis brokoli
2 yemek kasigi un
bir cay bardagi krema
1 adet sogan
2 yemek kasigi siviyag
yapilisi:

bir tencerede ufak ufak dogradigimiz soganlari kavuruyoruz sonra un ekliyip kavurmaya devam ediyoruz.
sonra suyumuzu koyuyoruz(göz karari)suyumuz kaynamaya baslayinca haslanmis brokolileri ekliyoruz bir tutam kaynaktiktan sonra ocaktan alip blendirdan geciriyoruz istege göre karabiber de ekleyebilirsiniz.

----------------

özel sosuyla makarna.
istedigimiz makarna cesiti haslanir ve süzülür.
kücük bir tenceredede sosu hazirlamak icin
3 corba kasigi margarin 4 yemek kasigi un
1 sogan
2 bardak tavuk suyu tuz karabiber ve kirmizi biber tozu
yagi tavada eritelim, arkasindan unu ekleyerek hafif rengi koyulasincaya kadar kavuralim hemen arkasindan cok ince dogranmis soganimizi ekleyerek ölunceye kadar karistiralim. hemen arkasindan tavuksuyunu ekleyelim ve geri kalan butun baharatlari ekleyerek yavas ateste uzun sure pisirelim. sosumuz koyulasinca bir suzgecten suzelim.

----------------

marine edilmis ve kizartilmis tavuk.
kisiye göre tavuk biftek
4 yemek kasigi yogurt
bir yemek kasigi salca
kekik

toz biber karistirilir ve tavuklar icinde bir kac saat buzdolabinda bekletilir.sonrada tavada kizartilir.

afiyet olsun

OP
nk83

nk83

Admin
Tepki
83.528
3.Aday
smiley_cooking.gif

resim

resim

Tarhana Çorbası (Ev yapımı tarhanayı suda eritip pişirdim)
Tereyağlı Makarna
Sarma
Fırında köfte patates yemeği
Kadayıflı yufka tatlısı

-----------------

resim

Sarma
Yaprakları kaynayan suda 1-2 dak bekletip soğuk suya çıkarttım içi için 2 soğanı kavurdum 1 çorba kaşığı salçayı ekleyip biraz kavurdum 1 büyük rende domatesi ve pirinci ekledim tuz ve 1 çay bardağı su ekleyip çekene kadar pişirdim sonra altını kapatıp dereotu karabiber pulbiber ve bol nane ekledim yaprakları bu harç ile sardım pişirirken üzerine yaprağın saplarını serptim ve az salçalı hafif tuzlu su ekleyip tabak kapattım kısık ateşte pişirdim...

-----------------

Fırında köfte patates yemeği
Patatesleri elma dilimi gibi kesip hafif kızarttım fırın kabına koydum köftesini yapmak için kıyma soğan maydanoz ekmek içi tuz ve karabiberi yoğurup fındıktan büyük toplar hazırladım hafif kızarttım patateslerin üzerine yerleştirdim bir tavada sıvıyağ ve salçayı kavurdum domates koydum su ekleyip kaynayınca köfte patatesin üzerine döktüm fırınladım

-----------------

Kadayıflı yufka tatlısı

Normal yufkayı açtım ikiye böldüm her tarafına bolca kadayıf serptim onun üzerine hindistan cevizi ve fındık için serptim en son her tarafına gelecek şekilde az az sıvıyağ döktüm sıkıca rulo yaptım 2 parmak kalınlığında kesip dik olacak şekilde fırın tepsisine koydum en son üzerine 1 çorba kaşığı eritilmiş tereyağı döktüm altın rengi olana kadar pişirdim o arada şerbetini hazırladım 1 su bardağı şeker 2-2,5 su bardağı suyu kaynattım 1-2 damla limon sıktım ikiside ılınınca döktüm h. cevizi ile süsledim.

ayser

Daimi Üye
Tepki
7.439
Bu sofraları hazırlayıp yarışmaya sunan eller dert görmesin üçüde çok güzel bende oyumu kullandım.Emeklerinize sağlık:huhuu:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar