Duyuruyu Kapat
Hanimefendi: kadınlara özel bir şekilde sağlık, giyim, beslenme, diyet ve benzeri kısaca her konuda destek veriyor. Türkiye'de tek kaynak olma yolunda hızla ilerleyen Hanimefendi.com, üyeler dışında ziyaretçilere açık yapısıyla da paylaşım mantığının hakkını vermeye çalışıyor. Siz de bunun bir parçası olmak istiyorsanız, hemen ücretsiz kayıt olabilir ve aramıza katılabilirsiniz. Sensiz bir kişi eksiğiz... :)
Duyuruyu Kapat
Instagram 180T
Facebook 10K
Twitter 138T

El-Kerim (C.C) Esmasının Zikri, Fazileti ve Faydaları

Konu, 'El Esmaül Hüsna' kısmında Evvab tarafından paylaşıldı.

 1. Evvab

  Evvab Kisisel bir mesajim yok

  Kayıt:
  14 Eylül 2018
  Mesajlar:
  2.011
  Beğeniler:
  7.547
  El-Kerîm
  EL – KERÎM: Cömert olmak, iyi ve ahlâklı olmak, asil ve değerli olmak, izzetli ve şerefli olmak anlamındaki “kerem” den türemiş bir sıfattır. Yaratılış itibarıyla cömert , insan şerefiyle bağdaşmayacak huy ve davranışlardan uzak olan demektir.

  El-Kerîm (c.c.) esmasının anlamı: Keremi, lütuf ve ihsânı bol, karşılıksız veren, çok ikram eden. Keremi ve cömertliği nihayetsiz derecede bol olan, kullarına istemeden ve karşılıksız olarak veren demektir. İyilik ve ikramı bol olan.

  El- Kerîm

  الكريم

  El-Kerîm esmasının ebced değeri, zikir sayısı:
  Ebced değeri ve zikir sayısı ; 270
  Zikir günü ; Cuma
  Zikir saati ; Zühre (Sabah erken gün doğarken ve ikindi sonrası gün dönünce. Gece okumalarında Akşam namazı sonrası ve gece yarısından sonra)

  [​IMG]

  El-Kerîm isminin Özellikleri, Faziletleri ve Faydaları:
  Keremi, lütuf ve ihsânı bol, karşılıksız veren, çok ikram eden.

  Her gün “Ya Kerîm celle celâlühû” ism-i şerifini okumaya devam eden kimse dünya ve ahiret saadetine mazhar olmaya hak kazanır.

  Her gün 1171 kere “Ya Allâh, Ya Kerîm, Ya Vehhâb celle celâlühû” zikrine devam eden kimse en kısa zamanda istek ve arzularına kavuşur.

  Uyumadan önce 270 kere “Ya Kerîm celle celâlühû” ism-i şerifini okuyan kimse Cenab-ı Hakk’ın ikramlarına kavuşur.

  5 vakit namazdan sonra 27 kere “Ya Kerîm celle celâlühû” zikrine devam eden kimsenin işleri açılır, rızkı artar, hayırlı her işinde başarılı olur.

  Her gün 1171 defa “Ya Alah Ya Kerim Ya Vehhab (c.c)” diye okuyanın ne muradı varsa kısa zamanda olur.

  Gününde ve saatinde belirtilen miktarda “Ya Kerîm” esmasını okuyan kimse sevdiğine kavuşur, Okuyan kimsede gam, keder ve kasavet kalmaz.[​IMG]

  Borçlu olan kimse her gün 1000 defa “Ya Allah Ya kerim (c.c)” diye okumaya devam ederse kısa zamanda borcundan kurtulur.

  Zalim kimsenin zulmünden kurtulmak için her gün 270 defa “Ya Kerîm” ism-i şerifini zikreden kimse, çektiği zulümden kurtulur. Zalim kendisine zarar veremez.

  “Ya Kerîm” esmasının zikrine devam eden kimseyi Cenabı-Hak hatalarından koruyup ihsanlarda bulunur.

  “Ya Kerîm” esmasının zikrine devam eden kimse hasta ise şifa bulur.

  “Ya Kerîm” esmasının zikrine devam eden kimseye Allahü Teala hissettirmeden kolayca bol ve kolaylıkla rızık verir.

  Günde 270 kere “Ya Kerîm” ism-i şerifini zikreden kimse bol rızık ve kolaylıklara nail olur.


  “Ya Kerîm” ism-i şerifini her gün kendine vird edinen kimseye hayır kapıları açılır, fakirlik çekmez. Dünya ve ahirette izzetli ve şerefli olur. Her kazancı bereketlenir.

  “Ya-Keriymü Ya-Rahiym” okumayı adet edinen yokluktan kurtulur malı çoğalır rızkı artar, az zamanda serveti had safhaya ulaşır ve hesabını bilemez olur.

  Bu mübarek isim tesirli bir özelliğe sahiptir.  El-Kerîm İsm-i şerifi geçen bazı Kur’an ayetleri :
  Mu’minun Suresi 116. Ayet: İşte Hakk Melik olan Allah, çok yüce’dir. O’ndan başka İlâh yoktur. (O), kerim arş’ın Rabbidir.

  Furkan Suresi 72. Ayet: Ve onlar yalancı şahitlik yapmazlar. Ve boş sözle karşılaştıkları zaman vakarla (kerim olarak) geçip giderler.

  Neml Suresi 40. Ayet: Kitaptan ilmi olan kişi (Hızır A.S): “Ben onu, sen gözünü açıp kapamadan önce sana getiririm.” dedi. (Süleyman A.S) böylece onun yanında (önünde) durduğunu görünce: “Bu Rabbimin bir fazlıdır (lütfudur), ben şükredecek miyim yoksa küfür (nankörlük) mü edeceğim diye beni imtihan etmek için.” dedi. Ve kim şükrederse sadece kendi nefsi için şükreder. Ve kim küfrederse o taktirde muhakkak ki benim Rabbim Gani’dir, Kerim’dir.

  Ahzâb Suresi 44. Ayet: O’na (Allah’a) kavuştukları gün onların tehiyyeti (mükâfatı) “selâm”dır. Ve onlara kerim (ikram edilen) bir ecir (mükâfat) hazırlanmıştır.

  Duhân Suresi 17. Ayet: Ve andolsun ki Biz, onlardan önce firavun kavmini de imtihan ettik. Ve onlara da kerim bir resûl (Hz. Musa) gelmişti.

  Duhân Suresi 26. Ayet: Ve ekinler ve kerim mekânlar (güzel köşkler).

  Ahkâf Suresi 8. Ayet: Yoksa “Onu uydurdu.” mu diyorlar? De ki: “Eğer onu ben uyduruyorsam, o taktirde Allah’tan bana gelecek bir şeye siz mani olamazsınız. O, O’nun (Kur’ân) hakkında daldığınız şeyleri (yaptığınız iftiraları) en iyi bilir. Benimle sizin aranızda O’na (Kur’ân-ı Kerim’e) şahit olarak O (Allah) yeter. Ve O; Gafur’dur, Rahîm’dir.”

  Hakka Suresi 40. Ayet: Muhakkak ki o, gerçekten Kerim Resûl’ün sözüdür.

  Abese Suresi 16. Ayet: Kerim olan sadıkların (elleri ile yazılmıştır).

  Tekvîr Suresi 19. Ayet: Muhakkak ki O (Kur’ân), gerçekten Kerim Resûl’ün sözüdür.

  İnfitar Suresi 6. Ayet: Ey insan! Kerim olan Rabbine karşı seni aldatan (mağrur kılan) nedir?

  Kaynak:nukteler.com