Ebeveyn Olmak

Aslı Oktay

Daimi Üye
Tepki
19.334
EBEVEYN OLMAK

images

Çocuk yetiştirmeye dair en ufak fikre sahip olmadan evlat sahibi mi oluyoruz yoksa?...Keşke ,çıktığımız yolun ehemmiyyetini idrak edebilsek...

Keşke,bir çocuk sahibi olmanın ;onu bol protein,kalsiyum,demir içeren besinlerle besleyip;en iyi markaların elbiseleriyle süslemekten çok çok öte olduğunun farkına varabilsek....

Anne babanın ,yavruları için yapamayacakları fedakarlık yoktur elbet.Yemez yedirirler;giymez giydirirler malum...Ama bazen ,kendi elimizle onların hayatlarını tarumar ettiğimizin farkına varamıyoruz.

En basit bir saç kurutma makinesini dahi yeni aldığımızda kullanma kılavuzunu didik didik edebiliyoruz ama ,hayatımızı yeni bir hayatla taçlandırırken konu ile ilgili araştırma yapmayı es geçebiliyoruz:(Halbuki asırlardır alimler eğitimin bebek henüz anne rahmine düşmeden başladığını anlatırlar da,biz dünyadaki vazifelerimizle o kadar meşgulüzdür ki(!) açıp okumamışızdır.

Anne babanın yeyip içtikleri,okudukları,meşguliyetleri,herşey ama herşey sağlam bir temel için önem arz ediyor.Bunların hepsini burada anlatmak elbette mümkün değil.Sadece bir girizgah olmasıdır niyetim...

'Evleniniz,çoğalınız ;Çünkü ben kıyamet gününde ümmetimin çokluğuyla iftihar edeceğim'buyuruyor Efendimiz(S.A.V).Öyleyse ,evliliğe adım atarken daha,gaye belli..Bir ömrü paylaşacağınız eşe;aynı zamanda, birlikte insan yetiştireceğiniz biricik yoldaş gözüyle de bakabilmek...İşte tam bu noktada kişinin, eşini seçme sebebi gerçek anlamını buluyor.Helal rızık ,güzel ahlak,ilim ,salih amel .....Sağlam bir temel için tek tek döşeniyor taşlar...Ve günü gelip te,hepi topu üç kilogramlık bir küçük insan çığlık çığlığa atınca kendini kollarınıza, bütün hayatınız değişiyor ve artık sınav başlıyor....

Artık biricik önceliğiniz, o küçücük insancık oluveriyor.Pişecek yemekler,alınacak kitaplar,gidilecek yerler,hep 'o' düşünülerek ayarlanıyor.İki kişilik çekirdek ailemiz,ilk meyvesiyle bir fidan hüviyeti alıyor.

...Ve işte, geleceğin tıp doktoru,cumhurbaşkanı,öğretmeni,annesi,babası ,yazarı,askeri ,ellerinizde .Hazır mısınız?

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar