Düzce

yoruldum71

Daimi Üye
Tepki
3.368
Genel Bilgiler

Yüzölçümü: 2593 km2(göller dahil değildir)

Nüfus: 314.266 (2000)

İl Trafik No: 81

Düzce Batı Karadeniz’in tek antik kenti olarak ayakta kalan, tarihi M.Ö. 1390 - 800 yılları arasında hüküm süren Eti Medeniyeti'ne uzanan, Orhan Gazi komutanlarından Konuralp Bey tarafından 1323’de Osmanlı topraklarına katılan; günümüzde önemli idari, ekonomik ve sosyal gelişmelerle hep yükselme yolunda ve birçok alanda gelişimini sağlayacak alt yapısı mevcut; 17 Ağustos ve 12 Kasım Depremleri'nden sonra kısa sürede toparlanacak güçte olan bir ilimizdir.

Bütün Anadolu’yu büyük merkezlere bağlayan ve özellikle Ankara – İstanbul gibi iki büyük kent arasında, TEM otoyolu güzergahında Ankara ve İstanbul’a ön bahçe özelliğindedir. Başkent Ankara’ya en kısa mesafede denizi olan yerimiz Akçakoca’dır. Mavi ile yeşilin kucaklaştığı, Karadeniz sahilleri, büyük alanları kaplayan zümrüt ormanları, sayısız gölleri ve yaylaları, kaplıcaları, tarihi zenginlikleri saklayan; diğer taraftan büyük milletimizin çok zengin gelenek ve güzelliklerini sürdüren bir ilimizdir.

Yağmur ormanları olarak adlandırılan ormanları, birbirinden güzel yaylaları, tabiat harikası Samandere ve Güzeldere Şelaleleri, Efteni Kuş Cenneti, mağaraları, kaplıcaları, akarsuları ve Batı Karadeniz Bölgesi'nin ayakta kalan tek antik kenti Prusias – Konuralp Müzesi ile görülmeye değer,çok güzel bir şehrimizdir.

İLÇELER:

Düzce ilinin ilçeleri; Akçakoca, Cumayeri, Çilimli, Gökyaka, Gümüşova, Kaynaşlı ve Yığılca'dır.

Akçakoca: Akçakoca, Karadeniz Bölgesi, Batı Karadeniz Bölümü'nün en batısındadır.

İç Anadolu’nun denize açılan en yakın penceresi konumunda, yeşil ve mavinin kaynaştığı şirin bir tatil beldesidir. Yöre insanı fındıkçılık, balıkçılık ve turizm ile geçinir. Ankara ve İstanbul metropolleri arasında yer alır. Yöre tarihi ve doğal güzelliklerine alabildiğine sahip çıkmış, sıcak misafirperverliği, her mevsim bulunan tatlı su ve deniz balığı ve alabalık üretimi ve tesisleriyle, yaylalarında doğal yetişen canlı alabalığıyla, fındığı, meyvesi, dağ çileği, meşhur kestane balı, özellikle kemik hastalıklarına iyi gelen şifalı kumsalları, denizi ve folklorik özellikleriyle her bütçeye uygun bir dinlence ve eğlenceyi birlikte sunar.

Bilinen tarihi M.Ö. 1112’ye dayanan Akçakoca; tarih içinde Diapolis, Akçaşar, Akçaşehir isimlerini almış; 1934 yılında bölgenin fatihi olarak bilinen Osmanlı komutanı Akçakoca Bey'in ismiyle anılmaya başlamıştır. En yeşil, en mavi, en farklı, en lezzetli, en ucuz, en keşfedilmemiş şehrimizde, en sıcak bir şekilde misafir edilmeniz için hepinizi Düzce ve Akçakoca’yı keşfetmeye davet ediyoruz.

Gölyaka: Gölyaka ilçesi Batı Karadeniz Bölgesi, batı sınırları içerisinde Düzce İli'nin en batı ucunda yer almaktadır. Gölyaka su kaynakları, yaylaları ve ormanlarıyla bir çekim merkezi olarak kendisini göstermektedir.

Cumayeri: Düzce’nin kuzeybatısında yer alan Cumayeri İlçesi Aralık 1999’da Düzce’nin il olmasıyla birlikte bu ile bağlanmıştır.

Çilimli: Çilimli Batı Karadeniz Bölgesi'nde yer almakta olup, doğusunda ve güneyinde Düzce İli, batısında Cumayeri İlçesi ve kuzeyinde Akçakoca İlçesi bulunmaktadır.Özellikle kış aylarında Düzce Ovası’nda görülen sis tabakasına Çilimli ve civarında rastlanılmamaktadır, bu nedenle yerleşim alanı olarak ideal bir konumdadır.

Gümüşova: İlçe Düzce İline 18 km. mesafede olup Düzce Ovası'nın bitişiğindedir. Avlanmanın serbest olduğu dönemlerde ilçeden geçen Melen Çayı’nda balık avcılığı yapılmaktadır. İlçe fındık, çay, kayın ve ceviz gibi Karadeniz iklimine has bitki dokusuna sahiptir.

Kaynaşlı: Kaynaşlı, İstanbul-Ankara yolu üzerinde, Düzce Ovası’yla birleştiği boğazda kurulmuştur.

12 Kasım 1999’da meydana gelen Düzce depreminde Kaynaşlı yerle bir olmuştur. Uzun fay kırıklarının ve çatlaklarının oluştuğu ilçede 313 kişi hayatını kaybetmiş, 544 kişide yaralanmıştır.12 Kasım depreminde Kuzey Anadolu fayı kırığı Kaynaşlı’da son bulmuştur. Fayın ucunda bulunan Kaynaşlı bu nedenle 12 Kasım depreminden en fazla etkilenen yerleşim yeridir. Şehirde bulunan binaların %90’ından fazlası hasar almıştır.

Yığılca: Batıdan Düzce ili ve Akçakoca ilçesi, güneyden Kaynaşlı İlçesi ve Bolu İli, kuzeyden Zonguldak İlinin Alaplı İlçesi, doğudan Bolu İlinin Mengen İlçesi ile çevrili bulunmaktadır.

OP
yoruldum71

yoruldum71

Daimi Üye
Tepki
3.368
Yöre Mutfağı
74458916.png

Düzce,Türk kültürünün çeşitliliği açısından oldukça zengin; nüfüsu, Kafkas göçmenleri ve Doğu Karadeniz’den gelen ve yerleşik halktan oluşmuş bir Cumhuriyet şehrimizdir.

Akçakoca; melengüççeği, dardar pilavı, ısırgan yemeği ile ünlüdür ve balık çeşiti açısından da oldukça zengindir.

Yerli Türklerin; gözleme, kaymaklı ekmek tatlısı,

Karadenizlilerin; laz böreği, yoğurtlu mısır ekmeği, pancarlı pide, keşkeş,

Çerkezlerin; Çerkez tavuğu, lepsisi, mamursası, haluju meşhurdur.

Arnavutların; Arnavut ciğeri ve böreği,

Tatarların; şıl börek, göbete mantısı,

Muhacirlerin; katlama, sarıburma ve su böreği,

Boşnakların; Boşnak tatlısı,

Düzce köftesi, şıra, külbastı , kestane, fndık, dağçileği ve reçeli Düzce'ye gidince tadılması gereken yiyeceklerdendir.

OP
yoruldum71

yoruldum71

Daimi Üye
Tepki
3.368
El Sanatları
rrrd.png

El sanatlarıyla ilgili pek çok gelişmiş iş yeri, atölye ve Tarım Bakanlığı'na bağlı El Sanatları Kooperatif Merkez Okulu vardır. Unutulan veya gündemdeki yöresel el sanatları ile ilgili her türlü işlemecilik atölyeleri vardır. Ayrıca satış reyonları da mevcuttur. Özellikle ağaç sanayii gelişmiş olduğu için; ağaç üzerine her türlü işlemeler yapılmaktadır. Yol boyu tesislerde bunların pazarlaması yapılmaktadır.

Ayrıca silah sanayii de özellikle av tüfeklerinde ve tabanca işlemelerinde tanınır. El yapımı silah işlemeciliği ve el yapımı av tüfeklerinde de oldukça gelişmiştir.

OP
yoruldum71

yoruldum71

Daimi Üye
Tepki
3.368
Festival ve Şenlikler

1-Turizm Haftası ( 15 - 22 Nisan )
- Cumayeri Dokuzdeğirmen Rafting Yarışması
- Düzce Yöresel Yemek Yarışması
- Foto safari ve trekking
- Sosyal ve kültürel etkinlikler

Düzenleyen kurum: İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
Tel: 0.380.524.91.33-524.94.33
Fax: 0.380.524.91.62

2-Kaynaşlı Topuk Yaylası ve Göleti Yayla Şenlikleri
Yer ve tarih : Kaynaşlı, Bıçakyanı Köyü Yaylası - Haziran

Düzenleyen kurum: Kaynaşlı Kaymakamlığı – Belediye Başkanlığı
Tel : 0.380.544.21.16

3- Düzce Uluslararası Halk Oyunları ve Turizm Festivali
Yer ve tarih : Haziran 3.Hafta

Düzenleyen kurum: Düz-Der
Tel : 0.380.514.63.46

4- Gölyaka Kadırga Şenilkleri
Yer ve tarih :Temmuz 1.Haftası

Düzenleyen kurum: Gölyaka Belediye Başkanlığı
Tel: 0.380.711.42.42 – 711.42.34

5- Atatürk’ün Selamlar Köyü'ne Gelişi
Yer ve tarih : Gümüşova, Selamlar Köyü, 18 Temmuz
Düzenleyen kurum: Gümüşova Kaymakamlığı – Selamlar Köyü
Tel: 0.380.731. 24.32
Fax: 0.380.731.21.74

6- Uluslararası Akçakoca Turizm, Kültür ve Fındık Festivali
Yer ve tarih : Akçakoca - Temmuz 3. Hafta
Düzenleyen kurum: Akçakoca Kaymakamlığı – Belediye Başkanlığı
Tel: 0.380.611.40.02 - 611.41.10
Fax: 0.380.611.36.55

7- Konuralp Gençlik Şöleni
Yer ve tarih : Ağustos 4. Hafta
Düzenleyen kurum: Konuralp Belediye Başkanlığı
Tel: 0.380.541.20.07
Fax: 0.380.541.21.93

8- Kardüz Yayla Şenliği
Yer ve tarih : Gölyaka – Temmuz 2. Hafta(Pazar)
Düzenleyen kurum : Kardüz Yaylası ve Çevresi Turizm Derneği
Tel: 0.380.714.51.75
Fax: 0.380.711.42.69

9- Kaynaşlı Kırgın Çayırı Şenlikleri
Yer ve tarih : Kaynaşlı , Ağustos 2. Hafta
Düzenleyen kurum : KAY-DER ( Kaynaşlı Kalkındırma ve Geliştirme Derneği)
Tel: 0.380.544.45.55 - 544.46.00
Fax: 0.380.544.81.19

10- Kafkas Festivali
Yer ve tarih : Gölyaka,Köprübaşı - Temmuz 3.Hafta
Düzenleyen kurum : Kuzey Kafkasya Kültür Derneği
Tel: 0.380.514.49.54 - 524.16.23

11-Doruk (Sinekli ) Yayla Şenlikleri
Yer ve tarih : Temmuz 4. hafta
Düzenleyen kurum : Beyköy Belediye Başkanlığı ı
Tel: 0.380.552.62.70
Fax: 0.380.552.62.74

12-Odayeri Yayla Şenlikleri
Yeri ve tarih : Beyköy 15 Temmuz
Düzenleyen kurum : Çınardüzü Köyü Turizm ve Tanıtma Derneği
Tel: 0.535.583.14.41

OP
yoruldum71

yoruldum71

Daimi Üye
Tepki
3.368
Kültür Turizmi

Konuralp Tarih ve Kültür Beldesi Batı Karadeniz’in tek antik kenti.
Düzce Akçakoca Yolu üzeri ve D-100 ( E-80 ) Karayolu ile iç içedir. Çilimli Karaköy Şeyh Şaban-ı Veli Hazretlerinin müridlerinden Şeyh Aliyyül Müslihiddin, Çoban Dede, Yabalı Hazan Dede Türbeleri bulunmaktadır (16. yy.).

Müzeler ve Örenyerleri

DÜZCE

Müzeler
adszyu.png

Konuralp Müzesi: Batı Karadeniz'in tek antik kenti olan Konuralp, Düzce'nin beldesi ve iç içe antik Roma kenti olan " Prusias Ad Hypium" üzerine kurulmuştur. Konuralp Müzesi'nde, 1825 adet arkeolojik, 456 adet etnoğrafik, 3837 adet sikke olmak üzere toplam 6118 adet eser bulunmaktadır. Bu eserler müze bahçesi, arkeoloji, etnoğrafya, taş eserler salonları ile sikke bölümlerinde sergilenmektedir.

Detaylı Bilgi

Müze Tel:(+90-380) 541.37.70

Örenyerleri
adszgtx.png

Konuralp ( Prusias ad Hypium ): Düzce’ye bağlı Konuralp beldesinde yer alan antik şehrin tarihi 3. y.y. kadar dayanır.

Konuralp’ten çıkan en önemli eserler:

Antik tiyatro (40 Basamaklar) : Konuralp’in tarihi zenginliğini gösteren en önemli kalıntılardan biri tiyatrosudur. M.S 1.y.y. kadar yöreye hakim olan Roma İmparatorluğu - Prusias döneminin sanatsal zenginliğini gösteren en canlı eserler arasındadır.

Mermer Köprü : Konuralp’in batısından geçip Efteni Gölü'ne dökülen Tabak Dere'si üzerinde Akçakoca- Çilimli yolu üzerindedir.
Mozaikler,surlar,su kemerleri ,Tyche Heykeli Antoninus Pius Büstü,lahit- mezar stelleri ve heykel kaideleri önemli tarihi eserler arasındadır.

Ceneviz Kalesi : Akçakoca’da deniz kenarındadır.Kale önce Bizans, daha sonra Ceneviz ve Osmanlılar tarafından kullanılmıştır.

Osmanlı camileri ,türbeler (Karaköy Türbeleri) Düzce’nin Çilimli ilçesinde bulunan Osmalı'dan günümüze ulaşmış önemli eserlerdendir.

OP
yoruldum71

yoruldum71

Daimi Üye
Tepki
3.368
Akçakoca Ceneviz Kalesi
adszkth.png

Akçakoca ilçesinin batısında, ilçe merkezine 3 km. uzaklıkta bir burun üzerindedir. Moloz taşlarla inşa edilmiş olan kalenin, kara tarafında giriş kapısı ve yanında da yüksek bir kulesi bulunmaktadır. Deniz tarafındaki duvarları tamamen yıkılmış olan kalenin içinde, bir su sarnıcı bulunmaktadır. Kalenin Cenevizliler tarafından yapıldığı söylenmekte ise de, bu durum belgelenmiş değildir. Kale piknik ve mesire alanıdır. Gelen misafirler, hem doğa hem denizle baş başa bir ortamda piknik yapıp; mavi bayraklı Kale Plajı'nda denize girebilirler ve kaleye şehir merkezinden ulaşım her zaman mümkündür.

OP
yoruldum71

yoruldum71

Daimi Üye
Tepki
3.368
Mesire Yerleri

Kurugöl , Hasanlar Barajı, Büyük ve Küçük Melen Çayları kıyısı, Şahin Tepesi ( Toptepe Mevkii ), Şifalı Su, Akçakoca plajları, Eftteni Kuş Cenneti ve Kaplıcaları, Derdin Kaplıcaları, Ceneviz kalesi, Gökçeağaç, Sarıkaya ve Fakıllı Mağaraları.

Samandere Şelalesi ( Tabiat Anıtı )
adszbb.png

Düzce’nin güneyinde, şehir merkezine 26 km. mesafede olan Samandere Şelalesi, Samandere Köyü sınırları içinde bulunuyor ve doğal oluşum özellikleri ile Milli Parklar Kanunu ve ilgili yönetmelik esasları gereği Orman Bakanlığı’nca “Tabiat Anıtı “olarak tescil edildi. Samandere Şelalesi, içinde anıt ağaçları da bulunduran 500 metrelik dere boyunca 3 adet şelale ve Cadı Kazanı adı verilen derin bölümle bütünleşiyor.

Güzeldere Şelalesi
adszbvbv.png

Güzeldere Şelalesi; Düzce’ye 28 km, Gölyaka’ya 16 km. mesafededir. Güzeldere Şelalesi 135 m. yüksekliktedir ve bu özelliği ile Türkiye'nin en yüksekten akan şelalesidir. Estetik yönden ayrıcalıklı bir konuma sahiptir, içinde bulunduğu eşsiz güzellikteki orman ile tam anlamı ile bütünleşmiştir.Mutlaka görülmesi gereken bir doğa eseridir.

Efteni Gölü
70544052.png

Efteni Gölü, göçmen kuşların göç yolu üzerinde bulunan önemli ve ender merkezlerden biridir. Göl kelimenin tam anlamıyla bünyesinde 35’i kalıcı, toplam 150 çeşit kuşa ev sahipliği yapan bir kuş cenneti olarak anılıyor. Leylekler, yaban ördekleri, tepeli beyaz balıkçıllar, angıt, sakarmeke, kuğular, gölün gediklilerinden olup kolay görünenler arasında yer alıyorlar. Kuşların göç yollarında,bir mola gölü olan Efteni, su seviyesinin dışında nilüfer çiçekleriyle, sazlıklarıyla kuşları saklarken fotoğraf ve kuş gözlemcilerine kompozisyon oluşturuyor. Boz kaz, sakarca, yeşilbaş, fiyu, bekri, çıkrıkçın, kılkuyruk, kaşıkçın, Macar, elmabaş, pas baş, gri balıkçıl, turna, toy, mezgeldek, çulluk, karatavuk, kızkuşu, karabatak mevsiminde foto safarisi için uygun özellikler gösteriyor. Göl, su kuşları üretme ve koruma sahası olarak tescil edilmiş ve avlanma kesinlikle yasaklanmış. Göl yüzeyinin 25 hektardan 100 hektara çıkarılması sağlanmış. Efteni gölünde, kuş türlerinin yanı sıra ender bitki türleri de yetişiyor. Nilüfer, süsen, düğün çiçekleri, kamış, nane, su mercimeği bitkilerinin yanı sıra; söğüt, dişbudak, kızılağaç, çınar gibi sucul karakterli ağaçlar da göze ilk çarpan bitkiler. Göl çevresinin bir bölümünü araçla gezme imkânı bulunuyor. Gölün muhteşem manzarasının seyri ise Toptepe yangın gözetleme merkezinden yapılıyor.

OP
yoruldum71

yoruldum71

Daimi Üye
Tepki
3.368
Yığılca - Saklıkent Şelalesi

adszbmpy.png

Yığılca İlçemizdedir. Düzce Merkeze 35 km. uzaklıkta, adından da anlaşılacağı gibi orman içerisinde saklıyken yeni keşfedilmiştir.

Akçakoca Aktaş Şelalesi

adszhy.png

Akçakoca ilçemize 11 km uzaklıkta, Aktaş Köyü'nde bulunan bir şelalemizdir

Aydınpınar Şelalesi

adszgc.png

Düzce merkeze 10 km. uzaklıkta; Güzeldere, Efteni Kuş Cenneti Gölü yolundadır; alabalık üretim ve tüketim tesisleri güzergahında olan peş peşe 5 tane şelaleden oluşmuştur,tümü Aydınpınar Şelale Kümesi olarak adlandırılmıştır

OP
yoruldum71

yoruldum71

Daimi Üye
Tepki
3.368
Nasıl Gidilir?

• Karayolu:
Batı Karadeniz Bölgesinde Ankara- İstanbul TEM otoyolu ve D- 100 ( E- 80 ) karayolunda,Karadeniz’e 30 km. uzaklıkta, İstanbul’ a 205 km. Ankara’ya 241 km. uzaklıkta yer almaktadır.

Terminalin Adresi: Kiremit Ocağı mah. Yeni Otogar DÜZCE
Kent merkezinde yer almaktadır. Ulaşımı kolaydır.
Önemli Firmalar:
a) Düzce Express Tel: 0 380 524 44 40 – 524 47 15 – 523 49
b) Düzce Üstün Erçelik Tel: 0 380 523 58 35 – 514 55 72 – 524 48 82
c) Bolu Yazıhanesi Tel: 0 380 514 10 9 3
d) Düzce VaranTel: 0 380 524 81 33
e) Akçakoca Varan TurizmTel: 0 380 611 9 8 42
f) Türkseven Tel: 0 380 524 46 86
g) Hidayet Tur Tel: 0 380 514 10 22
h) Metro Tel: 0 380 524 58 41
ı) Düzce Güven Tel: 0 380 524 44 40

• Demiryolu:
Demiryolu bulunmamaktadır.

• Denizyolu:
Düzce, Akçakoca İlçesi ile Karadeniz'e açılmakta olup, Akçakoca iskele barınağı ticari amaçlarla kullanılmaktadır. Ancak Denizyolu ile yolcu ve yük taşımacılığı yapılmamaktadır.

• Havayolu:
Havayolu bulunmamaktadır.

OP
yoruldum71

yoruldum71

Daimi Üye
Tepki
3.368
Ne Yenir?

Düzce ilinde yöresel yemeklerden bazıları : Çerkez tavuğu, Arnavut böreği, şıl börek, göbete mantısı, katlama, sarı burma, su böreği, Boşnak böreği ve tatlısı, gözleme, höşmerim, tavuklu keşkek, lepsi, mamursa, haluj, kara lahana yemeği, mısır ekmeği olarak sayılabilir.

Ne Alınır?

Düzce'den alınabilecek şeyler olarak yörenin en önemli tarımsal ürünü olan fındık ile tütün kolonyası sayılabilir.

Gezilecek Yerler

Gezilmesi öncelikli olarak tavsiye edilen yerlerimiz :

Müzeler ve Örenyerleri
Cami ve Türbeler
Korunan Alanlar
Göl ve Şelaleler
Plajlar
Mağaralar
Yaylalar

OP
yoruldum71

yoruldum71