Duyuruyu Kapat
Hanimefendi: kadınlara özel bir şekilde sağlık, giyim, beslenme, diyet ve benzeri kısaca her konuda destek veriyor. Türkiye'de tek kaynak olma yolunda hızla ilerleyen Hanimefendi.com, üyeler dışında ziyaretçilere açık yapısıyla da paylaşım mantığının hakkını vermeye çalışıyor. Siz de bunun bir parçası olmak istiyorsanız, hemen ücretsiz kayıt olabilir ve aramıza katılabilirsiniz. Sensiz bir kişi eksiğiz... :)
Duyuruyu Kapat
Instagram 180T
Facebook 10K
Twitter 138T

Dünyanın en eski çocuk istismarı!

Konu, 'Çocuk İstismarı' kısmında Aslı Oktay tarafından paylaşıldı.

 1. Aslı Oktay

  Aslı Oktay Daimi Üye

  Kayıt:
  30 Haziran 2011
  Mesajlar:
  13.725
  Beğeniler:
  20.209
  Dünyanın en eski çocuk istismarı!
  [​IMG]

  Dünyanın en eski çocuk istismarı delili Mısır'da ortaya çıkarıldı. 2 bin yıl önce yaşamış olduğu tahmin edilen çocuk, çocuk istismarının arkeologlar tarafından kaydedilmiş ilk kanıtı olmakla beraber, Mısır’da bulunan da ilk örneği temsil ediyor.


  Mezarlığın bulunduğu Dakhleh, Mısır’ın batı çöllerdeki yedi vahadan biri.

  LiveScience'a konuşan ABD’nin Central Florida Üniversitesi biyo-arkeoloğu ve araştırma ekibinin başı Sandra Wheeler “Antik Mısırlılar, alışık olduğumuzun aksine, çocuklarını aynı yere gömüyormuş” dedi. İskeletlerde radyoaktif karbon methodu, mezarlığın M.S 50 ve M.S. 450 yılları arasında kullanıldığına işaret etti.

  İSTİSMARIN İZLERİ

  Araştırmacılar ilk bakışta istismara uğrayan çocuğun yattığı ‘Defin 519’ olarak adlandırdıkları mezarda bir farklılık görmedi. Ancak Wheeler’ın ekibinde yer alan Tosha Duprasbegan, iskeleti üzerindeki topraktan arındırdığı zaman kollarındaki belirgin kırıkları farketti. Duprasbegan hemen ardından köprücük kemiğindeki kırığı fark etti.

  Araştırmacılar, geçmişte iskelet travması yaşanıldığına dair kanıtlara ulaşmış olmasına rağmen, ‘Defin 519’da yatan çocuktaki durumun farklı olduğuna karar verdi.

  Defin 519’a röntgenle çeşitli test ve analizler yapıldı. Analizler, vücuttaki ****bolik değişimleri göstererek vücudun kendi kendini onarmak için çaba sarfettiğini gösterdi. Aynı zamanda çocuğun kol kemiği, kaburga, leğen kemiği ve sırtında da kırıklara rastlandı. Yaraların farklı iyileşme dönemlerinde olması, tekrarlanmış kasti travmanın olduğuna ortaya koydu.

  En ilginç kırıklardan bir tanesi çocuğun simetrik olarak her iki üst kolunda da tespit edilirken, kemiklerin tamamen kırıldığı fark edildi.

  Arkeoglar, çocuğun ölüm nedenini tam olarak bilmese de, Wheeler, “Köprücük kemiği kırığı ölüme neden olmuş olabilir” dedi.


   
  _emos_ bunu beğendi.
 2. Kupakızı

  Kupakızı Daimi Üye

  Kayıt:
  25 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  1.382
  Beğeniler:
  1.437
  Yazık ya vallahi .. :gitme:
   
  Aslı Oktay bunu beğendi.
 3. _emos_

  _emos_ Daimi Üye

  Kayıt:
  13 Mart 2011
  Mesajlar:
  4.420
  Beğeniler:
  5.513
  ya tarihte bile var insan insan olmadıktan sonra...her çağda aynı yazık:kizginasli:
   
  Aslı Oktay bunu beğendi.