Dünya krizde Türkiye büyüyor... Üstelik bu sözü bir Türk söylemedi

LiLi

Daimi Üye
Tepki
12.556
Almanya'da bu yıl dördüncüsü düzenlenen ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in de bir konuşma yaptığı Global Ekonomik Sempozyumu'na, Türkiye'ye ve Bakan Şimşek'e gelen övgüler damga vurdu. GES Direktörü Snower “ABD ve AB'de ekonomik krizin tüm yoğunluğu ile hissedildiği, ülke borçları ve bütçe açıklarının problem teşkil ettiği bir dönemde Türkiye büyüme ve ilerleme göstermektedir” dedi.

Almanya'nın Schleswig-Holstein eyaletine bağlı Kiel kentinde her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve bu yıl dördüncüsü yapılan 4. Global Ekonomik Sempozyum düzenlenen resepsiyonla başladı.

Yarına kadar devam edecek olan sempozyuma Danışma Kurulu üyesi sıfatıyla Türkiye'yi temsilen Maliye Bakanı Şimşek'in yanı sıra Schleswig-Holstein eyaleti Başbakanı Peter Harry Carstensen, Global Ekonomik Sempozyum Direktörü Dennis J. Snower, Berteslmann Vakfı'nın üst yöneticisi Gunter Thielen'in yanı sıra ekonomi çevrelerinin çok sayıda tanınmış isimleri katıldı.

ŞİMŞEK: AVRUPA'NIN EN BÜYÜK SORUNU SİYASİ İRADE EKSİKLİĞİ

Şimşek, resepsiyondan önce gazetecilere yaptığı açıklamada, Avrupa'daki en büyük sorunun siyasi irade eksikliği olduğunu belirterek, “Esas itibariye sıkıntıya girmiş ülkeler var. Bu ülkelere yönelik alınacak tedbirlerin ve verilecek desteklerin tartışılması zaman alıyor. Sonuçta ortaya destek paketi konulsa da sorun sürekli büyüdüğü için piyasalarda güven sorunu yaşanıyor. Bu sorunun başka ülkelere sirayet etme riski ortaya çıkıyor” diye konuştu.

Avrupa'daki diğer bir kaygının da borcu yüksek olan ülkelerdeki borcun finansmanını tutan bankaların yeniden sermaye yapısını destekleme hususu olduğunu ifade eden Şimşek, şöyle devam etti:

“Ülke ülke isim vermek istemiyorum, ama Avro bölgesinde İtalya, Amerika ve Japonya'dan sonra dünyanın en borçlu üçüncü ülkesi. Dolayısıyla bu ülkelerin çıkardığı tahvillerin bilançosunu bankalar sürdürüyor. Borcu yüksek olan ülkelerde tahvillerin değerinin ve bankaların bilançosunun düşmesi durumunda bankaların sermayesi eriyor. Esas kaygı bu. Avro bölgesindeki ülkelerin borç finansmanını tutan bankalar, bankaların yeniden sermaye yapısını destekleme sorunu var. Bütün bu sorunlara çözümler hızlı üretilemediği için de piyasalarda inişler çıkışlar söz konusu.”

Alıntı:

M

madesam

Misafir
türkiye artık çok değişti diğer devletlerin saygı duyduğu kiminin de örnek aldığı bir ülke haline geldi eskiden kıyafet almadan iki kere düşünürdük hatta annem dikerdi pahalı diye şimdi her bütçeye uygun kıyafetler waikiki giyemezdim çocukken çok pahalı gelirdi ya da park bravo romans gibi markaların yanına yaklaşacağımı hayal bile edemezdim ama şimdi güzel indirimlerle alınabiliyor.. örnekleri çoğaltabiliriz:)

Şekerpare

Daimi Üye
Tepki
20.501
Bu konuyla ilgili hangisini söylesem bilemedim :hihi:

İlk aklıma gelen ... Birçok aile asgari ücretle geçiniyor.Asgari ücrete gelen zam belli.Benzine,doğalgaza,elektriğe gelen zam belli.Yabancı ülkede yaşayan bir vatandaşın kazandığı bir aylık parayı bizim insanımız Türkiyede 6-7 ayda ancak kazanıyor.

Türkiyemiz böyle büyüyor.Büyüyelim bakalım :durbun:

melek_yüzlüm

Daimi Üye
Tepki
2.195
Bu konuyla ilgili hangisini söylesem bilemedim :hihi:

İlk aklıma gelen ... Birçok aile asgari ücretle geçiniyor.Asgari ücrete gelen zam belli.Benzine,doğalgaza,elektriğe gelen zam belli.Yabancı ülkede yaşayan bir vatandaşın kazandığı bir aylık parayı bizim insanımız Türkiyede 6-7 ayda ancak kazanıyor.

Türkiyemiz böyle büyüyor.Büyüyelim bakalım :durbun:

canım herşey zamanla inşallah o konularda geliştiğimiz günleride görürüz.ama bencede türkiye eskiye oranla iyiye gidiyor.türkiyenin en büyük sorunu terör onada bi çare bulunursa tam süper olucak inşallah...

M

madesam

Misafir
asgari ücrette iyileştirmeye gidildi yine de eğitim yükü insanlardan alındı kitaplar bedava veriliyor her öğrenciye..ikinci el kitapçılarda kitap aradığımı bilirim ben

Şekerpare

Daimi Üye
Tepki
20.501
canım herşey zamanla inşallah o konularda geliştiğimiz günleride görürüz.ama bencede türkiye eskiye oranla iyiye gidiyor.türkiyenin en büyük sorunu terör onada bi çare bulunursa tam süper olucak inşallah...

Öncelikli konu kesinlikle terör şu anda canım.Adamlar öğretmen,sivil demeden herkeze saldırmaya başladı.Bu cesareti nerden alıyorlar anlamış değilim :uzgun: İlk aklıma gelen konulardan biride buydu zaten :uzgun:

Şekerpare

Daimi Üye
Tepki
20.501
asgari ücrette iyileştirmeye gidildi yine de eğitim yükü insanlardan alındı kitaplar bedava veriliyor her öğrenciye..ikinci el kitapçılarda kitap aradığımı bilirim ben

Buarada güzelim ... Asgari ücrette iyileştirmeye gidildi evet ama doğalgaz ve benzinede rekor zam geldi.Bunları da unutmamak lazım diye düşünüyorum.

Ben sadece olanları söylüyorum.Amacım kimseyi kötülemek değil kesinlikle :cikolata:

OP
L

LiLi

Daimi Üye
Tepki
12.556
Bunlar olması gereken şeyler zaten , bize sunulmuş nimetler değil..
Diğer yandan evet bazı şeylere ulaşmak kolaylaştı gibi geliyor ama kazancına göre yaşamak diye bir durum artık yok , yettirebilmek var hep.. (zenginler konu dışı)
Yani benim işçim 600 lirayla ailesini geçindirmeye çabalıyorsa doğalgaza zam geldiğinde onun asgarisine de zam yapılmalı..

Şekerpare

Daimi Üye
Tepki
20.501
Bunlar olması gereken şeyler zaten , bize sunulmuş nimetler değil..
Diğer yandan evet bazı şeylere ulaşmak kolaylaştı gibi geliyor ama kazancına göre yaşamak diye bir durum artık yok , yettirebilmek var hep.. (zenginler konu dışı)
Yani benim işçim 600 lirayla ailesini geçindirmeye çabalıyorsa doğalgaza zam geldiğinde onun asgarisine de zam yapılmalı..

Benim düşüncemde bu şekilde.Asgari ücrete minik minik zamlar gelirken özellikle doğalgaz ve benzin zamları uçtu gitti.Elektrik vs bunlara hiç deyinmiyorum.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar