Dövme Yaptırmak Günah mı ? - Dövme Piercing

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
Dövmenin islam dinince haram - günah olduğunu ya da dövme yaptıran kişinin abdesti olmayacağını söylerler. Dövmenin abdest konusunda bir sorun teşkil etmediğini çok açık ve net bir şekilde belirtebiliriz. Çünkü; dövme derinin dışına değil, içine yapıldığından, abdeste, gusle ve ibâdete mâni teşkil etmez. Çünkü abdestte ve gusülde farz olan, derinin dışını yıkamaktır.

Dövmenin islam dinince haram - günah olma konusunda Prof. Dr. Süleyman ATEŞ''in daha önceden Vatan gazetesinde yayınlanan köşesinde bir okurunun sorusuna cevap vererek yanıtlamıştır, şöyle ki:

" Dövme Kuran''da geçmiyor. Bunun günah olup olmadığını nasıl öğreneceğim ? yada bunu günah olduğu nerede yazıyor ? Eğer bunu kötü amaçla yaptırmadıysam, bundan sonra namazıma Kuran okumaya devam edemeyecek miyim ? İnsanların bu konuda yanıldıklarını nasıl anlatacağım ?

Prof. Dr. Süleyman ATEŞ;
Dövme Kuran''da geçmez. Kuran''da Allah''ın yaratışını, doğal durumu değiştirmenin şeytan işi oldu belirtilir. İşte bu doğalı değiştirme konusunda Kuran tefsircilerinin çeşitli yorumları vardır. Tefsirciler, Nisa süresindeki bu ayeti açıklarken bazı Hadis''ler ( Peygamber''e nispet edilen sözler ) aktarırlar.

Bu rivayetlerden birinde Hz. Peygamber''in Kaşlarını inceltene, yüzünün kıllarını çekene, Dövme yapana ve yaptırana lanet ettiği belirtilir. Fakat bu, bir kişinin rivayetidir. Gerçekten Peygamber''in Böyle söylediğine şahsen ihtimal vermiyorum. Çünkü bu rivayet Kuran''a aykırıdır. Kuranda Peygamber''de insanları süslenmeye, güzel görünmeye teşvik etmektedir. Yüzünün kıllarını çekmek, kaşlarını inceltmek kadınların vaz geçemeyeceği Bir makyaj ve süslenme türüdür.

Bilindiği gibi süslenmede zamana ve bölgelere göre değişir. Dövme İslamda mekruh ( hoş olmayan bir şey ) kabul edilir ama Kuran''ın haram saydığı, yapanların ve yaptıranların günahkar olacağı eylemlerden değildir. Hiçbirşey ibadete engel olamaz.

İbadette önemli olan gönülden Allah''a yönelmektir. Abdesttinizi alınız, namazınızı kılınız, dualarınızı yapınız. Allah ile bağlantınızı kesmeyiniz. İşte gerçeği öğrendiniz. Siz gönlünüze bakınız, Allah ile kul arasında aracı yokyur. Peygamber''imiz " Önce kendi vicdanınıza danışınız" buyurmuştur.

elis

Daimi Üye
Tepki
4.883
valla kim ne derse desin,ben gunah oldugunu dusunuyorum,,,

tesekkurler canim,,,,,,

sadiye

Admin
Admin
Tepki
56.321
Bu konuda herkes farkli söylüyor, kesin olmadigi icin bende yaptirmiyorum. :cee

LiLi

Daimi Üye
Tepki
12.556
''Dövme İslamda mekruh ( hoş olmayan bir şey ) kabul edilir ama Kuran''ın haram saydığı, yapanların ve yaptıranların günahkar olacağı eylemlerden değildir. Hiçbirşey ibadete engel olamaz.''

Ben yaptırmayı düşünüyorum ilerleyen zamanda bakalım fikir değiştirmezsem..

Tepki
80
Ben de günah olduğuna inanıyorum, ama derinin altına yapılan bir uygulama olduğu için abdeste gusle nasıl mani olur diye hep sorgulamışımdır. Dinimiz bu tür konularda ikilemde kaldığımız içimizde şüphe duyacağımız şeyleri yapmamamızı söylüyor.

Tepki
8.216
Abdest alırken derimizin üstünü yıkıyoruz altını değil.
Dövme derinin altında olduğu için abdest geçirdiğine inanıyorum.
Fakat vücudumuzda sonradan yaptırılan her türlü değişiklik bence günahtır. Dövmeyi yaptırırken bile vücudumuza çektirdiğimiz acı günahtır sonuçta bile bile vücuda azap çektirmektir.
Görünüşte yaptırılan her değişikliğin günah olduğunu düşünüyorum. Bir estetik kadar olmasa da büyük değişiklik yapar ve günah olma ihtimali büyüktür. Tabi bunlar kendi düşüncem. Tam doğrusunu bilemem. :sila:

aslı0909

Daimi Üye
Tepki
770
bende yaptırmak istiyorum ama günah olduğunu düşünüyorum bu yüzden vazgeçiyorum

aminenur

Aktif Üye
Tepki
73
Buharı ve Müslim' de rivayet edilen hadislerde de Peygamber Efendimiz (a.s.m.) dövme yapmayı ve yaptırmayı yasaklamış, bunları yaptıranın İlâhî rahmete liyakatini kaybettiklerim bildirmiştir.

denizkızı

Daimi Üye
Tepki
1.901
valla ben günah diye biliyorum,ancak vücudumda iki tane dövme var..gençlikten kalan şeyler işte..:uzgun:

Debby

Daimi Üye
Tepki
1.045
Emin olamadığım için bende yaptıramıyorum yoksa hiç düşünmiycem ama

Ve şunu da eklemeden edemiycem paygamber efendimiz (s.a.v) kimseye lanet okumaz, beddua etmezdi.

flamingo

Daimi Üye
Tepki
6.630
bende günah olduğunu düşünüyorum,yaptıranlarıda anlamıyorum:dertli:

ebrulii

Daimi Üye
Tepki
3.710
kim ne derse desin yaptırmam ben günah oldugunu düşünüyorum kendine acı çektirmek günah mı evet görüntünü begenmeyip değiştirmek günah mı evet bence bunlar yeterli kim ne derse desin düşüncem değişmez.

N

Nelly

Misafir
ben zaten günah olduğunu düşünmüyordum ve televizyona çıkan ben hocayım hacıyım diyen şaklabanlarında islamiyet ile söyledikleri hiçbir şeye inanmıyorum.benim vücudumda dövme var ama ben namazımı da kılarım orucumuda tutarım

R

Rosie

Misafir
Günah olup olmadıgını bilmiyorum.Ben de var ve herkesin günahı kendine sonuçta :cikolata:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar