Dertleşmek, stresi arttıyor!

nk83

Admin + Sitenin Hikaye Yazarı
Admin
Tepki
83.528
dertlesmekstresiarttiyo.jpg

Dertleşmek, stresi arttıyor!

Kişisel sorunlarını arkadaşlarıyla paylaşmayı rahatlamanın bir yolu olarak görenleri şaşırtacak araştırma...

İtalyan La Stampa gazetesinde yayımlanan bir araştırmada, kadınların akranlarıyla birlikte yaşama alışkanlığının, stres hormonu olarak da bilinen kortizolün gerektiği zamanda doğru şekilde çalışmasında bazı güçlüklere yol açtığı belirtildi.

Oklahoma Üniversitesi’nden psikolog Jennifer Byrd-Craven, kortizolün çalışmasındaki zorlukların, kadınların, arkadaşlarıyla birlikte oldukları zamanlarda aşırı derecede kişisel sorunlarını tartışma eğilimine girerek fazlasıyla kendilerine konsantre olmalarından kaynaklanıyor olabileceğine dikkati çekti. Byrd-Craven, "Olumsuz duygulara yoğunlaşmanın gerek fiziksel, gerekse psikolojik açıdan insana zarar vereceğini" kaydetti.

Uzmanlar, iyi bir sohbetin sağlıklı olabileceğini ancak kişisel sorunların tartışılmasının sürekli tekrarlanması durumunda zarar verici bir hal alabileceği uyarısında bulunuyor.

İkişer gruplara ayrılan 88 kadının katıldığı araştırmada, katılımcıların bir bölümünden çözüme yoğunlaşarak oturup kendi sorunları hakkında konuşmaları, diğer gruptan ise bir dinlenme merkezi tasarlamak için birlikte çalışmaları istendi.

Bir çözüme ulaşmaksızın sürekli problemleri üzerinde tartışan çiftlerde kortizol seviyesinin yükseldiğini gözlemleyen bilimadamları, araştırmanın kısa süreli etkileri ortaya koyduğuna ve başka araştırmalara da ihtiyaç olduğuna işaret etti.

Derdini paylaşma ihtiyacında olanların arkadaşlarına koşabileceğini belirten uzmanlar, bununla birlikte konuşmalarda sorun üzerinde değil çözüm üzerinde yoğunlaşılması tavsiyesinde bulundu.

Milliyet

ilk_nur

Daimi Üye
Tepki
37.064
bu yerine göre değişiyor bende...mesela bazen bilinç altıma attığım sorunları dile getirince daha çok artıyor...sorun büyüyor...bazen de çok sinirliyken filan biriyle konuşunca o olay çözülmüş gibi sakinleşiyorum

OP
nk83

nk83

Admin
Tepki
83.528
Dertleşecek kişiyi doğru tercih etmek gerek bazı insanlar o durumu kullanıp insanın sinirini çaktırmadan daha da yükseltir bazıları ise daha objektif biçimde sakin sakin düşünmeni sağlar...

zuzu44

Daimi Üye
Tepki
8.684
Dertleşecek kişiyi doğru tercih etmek gerek bazı insanlar o durumu kullanıp insanın sinirini çaktırmadan daha da yükseltir bazıları ise daha objektif biçimde sakin sakin düşünmeni sağlar...

kesinlikle nk katılıyorum ben bazen anlatıyorum anlamıyo bu sefer anlamadı diye sinir yapıyorum ama bazende rahatlıyorum genelde annemle dertleşince rahatlıyorum....

OP
nk83

nk83

Admin
Tepki
83.528
kesinlikle nk katılıyorum ben bazen anlatıyorum anlamıyo bu sefer anlamadı diye sinir yapıyorum ama bazende rahatlıyorum genelde annemle dertleşince rahatlıyorum....

sağol canım aklın yolu birdir :) anlamıyor diye mi sinirleniyorsun iyiymiş bak bu :)

zuzu44

Daimi Üye
Tepki
8.684
sağol canım aklın yolu birdir :) anlamıyor diye mi sinirleniyorsun iyiymiş bak bu :)

evet ya bi arkadaşım vardı hiç unutmuyorum ki hala öyle anlattığım konuyu anlamıyo diyorum şöyle oldu böyle oldu hala diyo ne oldu alaksız cvplar veriyo canım benim ya beni göklere çıkartıyodu sinirden:kptmya::kptmya::kptmya::kptmya:

OP
nk83

nk83

Admin
Tepki
83.528
evet ya bi arkadaşım vardı hiç unutmuyorum ki hala öyle anlattığım konuyu anlamıyo diyorum şöyle oldu böyle oldu hala diyo ne oldu alaksız cvplar veriyo canım benim ya beni göklere çıkartıyodu sinirden:kptmya::kptmya::kptmya::kptmya:

Hadi ya olsun sende sinirlenince anlat anlat cevap gelmese bile için rahatlasın bari napcan artık :)

gül gazeli

Daimi Üye
Tepki
1.321
ay alemsiniz siz ya bencede seçici olmak gerekiyor.akıllı öneriler verecek suçluysakta söleyecek biri olmalı bence.ayrıca yapıcı olmasıda önemli dertleştiğimiz insanın.bizi gazlayıpta trafiğe salacak biri diil

elis

Daimi Üye
Tepki
4.883
dertlesecem diye,her onune gelene anlatirsan derdini,,derdide dert katarsin,,,,,,,,herkese dert anlatilmaz,,,

konusacagin insanlarida secmek lazim,,,,,,,,,

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar