Çocuklarda orta kulak enfeksiyon riski nasıl azaltılır?

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Yaz aylarında çocuklarda orta kulak enfeksiyonları sık görülür. Dr. Fatma Kırcı konuyla ilgili merak edilenleri cevaplıyor...

attachment.php

Sık sık orta kulak enfeksiyonu geçiren çocuklarda enfeksiyon riskini azaltmak için kulak zarına tüp takılır. Bu tüp 6 ay-1 yıl kulakta kalabiliyor. Bu çocuklar için havuz yasak. Ama ben bunun çocuğa göre karar verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Eğer kulak tüpü takıldıktan sonra enfeksiyon gelişmiyorsa, "Denize girebilir, kafasını sokabilir ama dalmamalıdır" diyorum. Çünkü daldığında o tüple çok daha kolay kulağa su girebiliyor ve enfeksiyon yapabiliyor.

Bir de "yüzücü kulağı" var: Bu dış kulak yolunda olan bir enfeksiyondur ve çok ağrılıdır. Dış kulak yolunun nemli kalması ve koruyucu tabakanın bozulması sonucu oluşur. Hastalığın dış kulak yolunda mı yoksa orta kulakta mı olduğunu anlamak çok kolaydır aslında. Kulak kepçesini biraz çekiştirdiğinizde ya da kulağın ön tarafına bastırdığınızda çok şiddetli bir ağrı oluşur. Bu dış kulak enfeksiyonunu gösterir. Bunların tedavisinde sadece antibiyotikli damla kullanılır. Orta kulak enfeksiyonlarında ise ağızdan antibiyotik kullanmak gerekir. Dış kulak yolu enfeksiyonundan korunmak için kulağı iyi kurulamak şart. Ama bu pamuklu çubukları kesinlikle kullanmamak gerekiyor. Çünkü pamuklu çubuklar dış kulak yolunu tahriş ediyor ve mikropların oraya daha kolay yerleşmesine yol açıyor.

Ayrıca, kulak tamponu, tıkacı ya da vazelinli pamuğu su girmesin diye kullanmak bakteri oluşumuna neden olduğu belirtiliyor. Yapılan bir çalışmada kulak tüpü kullanan çocukların bir bölümüne tampon kullanılmış. Bir bölümü tamponsuz suya girmiş. Sonuçta iki grubun arasında enfeksiyon oluşması açısından herhangi bir fark görülmemiş. Ben tamponu önermiyorum ama öneren doktorlar da var...

Alıntıdır!

Ekli dosyalar

• kulakilt200.jpg
    kulakilt200.jpg
    8,8 KB · Görüntüleme: 36

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar