Cocuk Egitimide Mahramiyetin Onemi

*Hülya*

Daimi Üye
Tepki
6.519
Hanimlar bu noktaya yanlis bir din algisi yaymaya calisdigim ithamina maruz kaldigim icin geldik. Ama aktardigim olayin cozumuyle alakali olarak Hulya hanim cozum onerisinde bulunacagindan bahsetti. Noldugunu gercekten merak ediyorum ancak formun genel atmosferine uymayan farkli mecralara kapi aralamamasi icin istirham ederek cozumunu meil olarak atmasini diliyorum. meil adresim . bu sayede bir yeni yontem ogrenecegimi umut ediyorum. Foruma kisa sureligine ara veriyorum paylasimda bulunamayacagim. Cocuklarin evde nasil ders calismasi gerektigiyle alakali sunum yapmam gerekiyor bu yuzden hazirlanmaliyim. Sunum icin hazirladigim makaleyi sizlerle paylasirim ins.. Ara sirada olsa kisa sureligine forma girip goz atarim:)

yukarıyı tekrar okudum ve kendi adıma psikolojide çözüm bulamadığnız konularda ben bulurum biliyorum gibi bir iddiama rastlamadım,neden böyle bir talebiniz var anlamıyorum.
duymak istediğiniz şu sanırım söyleyim ,evet ben bir psikolog değilim kimseye bu konuda akıl fikir vercekte değilim.
ama benim aklım fikrim var ,düşünen bir insanım iradem var sorgulayabiliyorum inançlarım var...
işlerinizde kolaylıklar diliyorum:)

OP
Byn.Psikolog

Byn.Psikolog

Aktif Üye
Tepki
100
yukarıyı tekrar okudum ve kendi adıma psikolojide çözüm bulamadığnız konularda ben bulurum biliyorum gibi bir iddiama rastlamadım,neden böyle bir talebiniz var anlamıyorum.
duymak istediğiniz şu sanırım söyleyim ,evet ben bir psikolog değilim kimseye bu konuda akıl fikir vercekte değilim.
ama benim aklım fikrim var ,düşünen bir insanım iradem var sorgulayabiliyorum inançlarım var...
işlerinizde kolaylıklar diliyorum:)

ben biliyorum gibi bir iddiama rastlamadim diyorsunuz ama sunlari siz yazdiniz sanirim

1-benden fikir istemişsiniz elimden geleni yazayım nacizane,Kuran ın bize verdiği mesajı iyi anlayalım yeter .
2-emin olun o bahsettiğiniz konular hakkında bilgim var ,''dua'' konusunu bahsi geçen konularla asla bir tutmuyurum bunu söyleyeyim sadece ..

bu dediklerinizden ben bir olay karsisinda psikolog olarak cozumsuz kalmam hasebiyle farkli bir metod uygulanmasi ki bu psikologlar olarak basvurulan bir yontem zaten degil heyecan duymustum. cunku siraladigim iki maddede yazilandan baska bir mana cikaramadim. eger bu soylediklerinizi yanlis anlamissam ozur dilerim. bu kadar gerecek bir sey yaptigim kanisinda degilim. sadece ilginc bir vakayi sizlerle paylasmak istedim ki buna benzer olayi emine hanimda aktardi. Sizden duymak istedigim bir itiraf falan yok neden olsun ki. Butun bunlari bir kenara birakarak sizden acaba emine hanimin komsusunun cocuklarinin sahit oldugu mahramiyet cizgisini asan durum karsisinda ve bu olayin etkisiyle gosterdikleri reaksiyon hakkinda neler soyleyeceginiz?

EmetliEmine

Daimi Üye
Tepki
325
Canim benim byn psikolog hanim ben bi sey yazmistim yukardaki komsumun oglunun psikolojisi bozuldu sapiklik yapti diye.O cocuga sonra psikolojik destek verdiler,ailesi,rehber ogretmenleri,ve bir uzman tarafindan o cocuga cinsellik,mahremiyet,dogru ile yanlis konusularak anlatilmis ve cozume ulastilar.Neden senin yazdigina bi cozum bulamadilar acaba merak icindeyim.Tabiiki once Allaha duamizi edicez ama psikolojik destek her konuda olur diye dusunuyorum.Tabiiki psikoljik bir hastaligi yoksa,cift kisilik gibi

EmetliEmine

Daimi Üye
Tepki
325
Birde soyle birsey var.Diyelim ki cocuga muska yazdilar,fakat aile ayni cinsel davranisa devam etti.Cocuk hala ayni davranisi surdurur mu? yoksa cocuk iyi mi olur?Acikcasi bana boyle bir psikolojik vakanin boyle cozulmesi inandirici gelmedi.

OP
Byn.Psikolog

Byn.Psikolog

Aktif Üye
Tepki
100
Canim benim byn psikolog hanim ben bi sey yazmistim yukardaki komsumun oglunun psikolojisi bozuldu sapiklik yapti diye.O cocuga sonra psikolojik destek verdiler,ailesi,rehber ogretmenleri,ve bir uzman tarafindan o cocuga cinsellik,mahremiyet,dogru ile yanlis konusularak anlatilmis ve cozume ulastilar.Neden senin yazdigina bi cozum bulamadilar acaba merak icindeyim.Tabiiki once Allaha duamizi edicez ama psikolojik destek her konuda olur diye dusunuyorum.Tabiiki psikoljik bir hastaligi yoksa,cift kisilik gibi

Bizdeki olay cocugun gordugunun etkisiyle benzer bir olayi baskasina uygulamaya kalkmasi degildi. eger boyle bir sey olsaydi zaten komsunuzun basvurdugu metodlara basvururduk. Sorun cocuk gordugu mahramiyet cizgisini asan durumun etkisiyle zaman zaman kontrolunu kaybedip saldirganlasmasiydi. Elinde olmayan bilinc disi saldirganlik ayni benzer iki vaka ama farkli iki etki.

OP
Byn.Psikolog

Byn.Psikolog

Aktif Üye
Tepki
100
Birde soyle birsey var.Diyelim ki cocuga muska yazdilar,fakat aile ayni cinsel davranisa devam etti.Cocuk hala ayni davranisi surdurur mu? yoksa cocuk iyi mi olur?Acikcasi bana boyle bir psikolojik vakanin boyle cozulmesi inandirici gelmedi.

Emine hanim soylediginizdyabana atilir degil. Belkide sorun tamamiyle cozulmus degildir. Bu hic aklima gelmemisti. Belkide sorun cozulmemis ertelenmis yada fsrkli sekilde tezahur ediyor da olabilir.

LiLi

Daimi Üye
Tepki
12.556
Bizdeki olay cocugun gordugunun etkisiyle benzer bir olayi baskasina uygulamaya kalkmasi degildi. eger boyle bir sey olsaydi zaten komsunuzun basvurdugu metodlara basvururduk. Sorun cocuk gordugu mahramiyet cizgisini asan durumun etkisiyle zaman zaman kontrolunu kaybedip saldirganlasmasiydi. Elinde olmayan bilinc disi saldirganlik ayni benzer iki vaka ama farkli iki etki.

Muskalık konular ve muskalık olmayan konular var demek ki psikolojide ???
Bu arada emine hanımın bahsettiği çocuğun saldırganlığı bilinç dışı yapmadığını da şıp diye anladınız vallahi bravo :1:

nazlican

Yeni Üye
Tepki
3
Cok guzel bir topik acmissiniz eminim faydali olacaktir. Ama konu biraz mecrasindan cikmis. Psikolog olarak bir olayin cozumlenis seklini ilginc buldunuz paylastiniz ama sizin kadar ilginc bulmayanlar var sanirim. Aylacigim bir sorum olacak. Abim dindar biri ancak abdest alirken defalarca tekrar ediyor abdestini. Bazen tam namaz kilacak yine kosup abdest aliyor. Bu psikolojik mi?

OP
Byn.Psikolog

Byn.Psikolog

Aktif Üye
Tepki
100
Cok guzel bir topik acmissiniz eminim faydali olacaktir. Ama konu biraz mecrasindan cikmis. Psikolog olarak bir olayin cozumlenis seklini ilginc buldunuz paylastiniz ama sizin kadar ilginc bulmayanlar var sanirim. Aylacigim bir sorum olacak. Abim dindar biri ancak abdest alirken defalarca tekrar ediyor abdestini. Bazen tam namaz kilacak yine kosup abdest aliyor. Bu psikolojik mi?

saol canim. Evet faydali olur dsuncesiyle actim ama biraz farkli noktaya kaydi. Nazlicanim:) abiniz sadece bu konudami bu sekilde davrsniyor yoksa buna benzer mesela banyoda uzun sure kalma veya ibadetinden sonra acaba kabul oldumu gibi soylemlerde bulunma falan da varmi.
Eger sadece bu konuda bu sekilde davraniyorsa isiniz kolay yok bir cok konuda boyle davraniyorsa en kisa surede bir psikologa gitmesi gerektigini dusunuyorum.
Abinizin bu tavri takinti hastaligi dedigimiz obsesif kompulsif bozukluk olarak tabir edilen bir hastalik. Ornegin tuvalet kullanimindan sonra dakikalarca elini yikamak, bir yere dokundugunda kirlendigini dusunerek hemen temizlik ypmasi gerektigini dusunmek, yada surekli vesveseli olup acaba kapiyi kapattimmi ocagi kapattimmmi gibi yersiz endise icerisinde olup surekli bir geri donusum yapip kapiyi ocagi kontrol etme gibi ornekler verebiliriz.
Bastada dedigim gibi sadece belirttiginiz konuda boyle davraniyorsa size onerim guvenip itimat edecegi bir buyugunun yani bu cami hocasi olabilir bilemeyecegim ondan yardim almaniz. Takintili bir durum oldugu icin guvendigi birinin takintisinin yersiz oldugunu gosteren tavirlar sergilemesi ki bu abinizi ikna edecektir gormesi gerekir. Canim sanirim yine cozum olarak tepki toplayacak bir oneri sundum istersen ozelden meil adresini gonder detayli bir sekilde konusalim:)

nazlican

Yeni Üye
Tepki
3
Aylacigim cok tessekkur ederim yardiminiz icin. Evetsadece abdest alirken boyle davraniyor yani ellerini de sanki uzun sure yikiyor gibi ama daha cok abdest alirken boyle. Tamam size msn adresimi gondereyim konusalim cok sal cok tesekkur ederim

OP
Byn.Psikolog

Byn.Psikolog

Aktif Üye
Tepki
100
Tabiiki bunu zaman gosterecek ama olmazsa biz isi saglama alalim.Olaya kokten cozum bulalim.Siz su hocanin adresini verin bana ozelden de bide biz muska yazdiralim.Bakalim ne olacak. !!!!!

Uzmandan rehber ogretmeninden yardim alarak olayi cozume kavusdugunu soyledin eminecigim. Benim belirtigim olayin cozume kavusma metoduna benim basvurdugum gibibir anlayismi olusmus anlamadim. Olayi ben bu sekilde cozdum demedim. Bu konuda yardimci olan kisiyide tanimiyorum ki size adrssini vereyim:) sanki biraz fsrkli birseyler demeye calisiyorsiniz:)

*Hülya*

Daimi Üye
Tepki
6.519
ben biliyorum gibi bir iddiama rastlamadim diyorsunuz ama sunlari siz yazdiniz sanirim

1-benden fikir istemişsiniz elimden geleni yazayım nacizane,Kuran ın bize verdiği mesajı iyi anlayalım yeter .
2-emin olun o bahsettiğiniz konular hakkında bilgim var ,''dua'' konusunu bahsi geçen konularla asla bir tutmuyurum bunu söyleyeyim sadece ..

bu dediklerinizden ben bir olay karsisinda psikolog olarak cozumsuz kalmam hasebiyle farkli bir metod uygulanmasi ki bu psikologlar olarak basvurulan bir yontem zaten degil heyecan duymustum. cunku siraladigim iki maddede yazilandan baska bir mana cikaramadim. eger bu soylediklerinizi yanlis anlamissam ozur dilerim. bu kadar gerecek bir sey yaptigim kanisinda degilim. sadece ilginc bir vakayi sizlerle paylasmak istedim ki buna benzer olayi emine hanimda aktardi. Sizden duymak istedigim bir itiraf falan yok neden olsun ki. Butun bunlari bir kenara birakarak sizden acaba emine hanimin komsusunun cocuklarinin sahit oldugu mahramiyet cizgisini asan durum karsisinda ve bu olayin etkisiyle gosterdikleri reaksiyon hakkinda neler soyleyeceginiz?

merhaba ayla hanım ,işlerimin yoğunluğu dolayısıyla biraz kafamın karışık olduğunu söyleyim ama en baştan okudum daha iyi anlamak için..

önce anlattığınız olayı sizmi yaşadınız ,ben her aşamasında sizin şahit olduğunuz bir vaka diye algıladım ama talya va sizin son mesajlarınızda olayı başka birinin ağzından anlatılmış gibi de yansıdı
daha sorada alıntı yaptığım son mesajınızda ki son bölümde emine hanım konusunda ki siz olsanız ne yapardınız sorusunu şöyle cevaplayım ,gerçi yine sorunun çözüldüğünü okudum soraki mesajlarda ama bende olsam kesinilkle uzman yardımı alırdım başka bir çözüm aklıma gelmiyor.birde şunu ekleyim insanların çocuk yetiştiriken ki gösterdikleri özen yada yaşam tarzları aslında sorasında ortaya çıkan sorunlara yaklaşma biçimleriyle paralelik gösteriyor diye düşünüyorum ,

ve yukarıda ki 1 ve 2 nolu sorularıda şöyle açıklayayım ,sizin bana işte tefriciye ,dua cevşen vs gibi konularda hiç bir bilginizin olmadığına etkili olan bu yöntemler hakkında eksiğim olduğuma karar verdim sözünüz üzerine bu konulara çok aşina olduğumu sandığınız kadar bihaber olmadığımı anlatmaya çalıştım. bilgi sahibi olduğumu söylediğim bu konuydu

dua konusunu bahsettğiniz muska tafriciye vs konularıyla neden ayrı tuttuğumu topiğin söylediğiniz gibi dini konular tartışmasına dönüşmemesi için site üzerinden özel mesaj yoluyla anlatayım .

OP
Byn.Psikolog

Byn.Psikolog

Aktif Üye
Tepki
100
merhaba ayla hanım ,işlerimin yoğunluğu dolayısıyla biraz kafamın karışık olduğunu söyleyim ama en baştan okudum daha iyi anlamak için..

önce anlattığınız olayı sizmi yaşadınız ,ben her aşamasında sizin şahit olduğunuz bir vaka diye algıladım ama talya va sizin son mesajlarınızda olayı başka birinin ağzından anlatılmış gibi de yansıdı
daha sorada alıntı yaptığım son mesajınızda ki son bölümde emine hanım konusunda ki siz olsanız ne yapardınız sorusunu şöyle cevaplayım ,gerçi yine sorunun çözüldüğünü okudum soraki mesajlarda ama bende olsam kesinilkle uzman yardımı alırdım başka bir çözüm aklıma gelmiyor.birde şunu ekleyim insanların çocuk yetiştiriken ki gösterdikleri özen yada yaşam tarzları aslında sorasında ortaya çıkan sorunlara yaklaşma biçimleriyle paralelik gösteriyor diye düşünüyorum ,

ve yukarıda ki 1 ve 2 nolu sorularıda şöyle açıklayayım ,sizin bana işte tefriciye ,dua cevşen vs gibi konularda hiç bir bilginizin olmadığına etkili olan bu yöntemler hakkında eksiğim olduğuma karar verdim sözünüz üzerine bu konulara çok aşina olduğumu sandığınız kadar bihaber olmadığımı anlatmaya çalıştım. bilgi sahibi olduğumu söylediğim bu konuydu

dua konusunu bahsettğiniz muska tafriciye vs konularıyla neden ayrı tuttuğumu topiğin söylediğiniz gibi dini konular tartışmasına dönüşmemesi için site üzerinden özel mesaj yoluyla anlatayım .
Ben yapi olarak heyecanli hareketli biriyim sanirim bu ozelligimin etkisiyle bu noktaya geldik. Forma yeni katilmamin etkisi de var:) hulyacigim su gorusunuz kismen dogru ben katiliyorum diyorsunuzki INSANLARIN COCUK YETISTIRIRKENKI GOSTERDIKLERI OZEN YADA YASAM TARZLARI ASLINDA SONRASINDA ORTAYA CIKAN SORUNLARA YAKLASMA BICIMLERIYLE PARALELLIK GOSTERIYOR DIYE DUSUNUYORUM. buna ek olarak da bir psikolog olarak her psikolojik vakanin cozumu vardir diyemeyecegim. Maalesef olsaydi da bizde zaman zaman caresiz kalmasaydik. Her halde karsilikli olarak imla noktalama kjrallarina uysaydik daha guzel bir noktaya varirdik:) guzel bir fikir tartismasi oldu sahsim adina kazanimlarda bulundum bunun icin size tesekkur ederim. Ayrica paylasacagim diger konularda lutfen fikirlerinizi belirtmekten beni mahrum etmeyin.:heyo:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar