Çocuğunuzla Cinsellik Hakkında Konuşun

Gülümse

Daimi Üye
Tepki
7.105

Çocuğunuzla Cinsellik Hakkında Konuşun

Çocukların çoğu aslında kendilerini sıkılgan hissetmelerine rağmen cinsellikle ilgili konularda merak içindedir.

Tabii ki olgunluk düzeylerine ve yaşlarına göre ilgi ve anlayışlarının ölçüsü değişebilir.

Ancak hangi yaşta olurlarsa olsunlar sorularına yanıt sağlayabilecek açık dürüst ve doğru bilgi kaynaklarına ulaşmaları önemlidir.
Küçük yaştan itibaren açık iletişim kanalları kurmak ve çocuğun olgunlaşması ile birlikte cinsellikle ilgili önemli bilgileri paylaşmak yoluyla çocuğumuzun cinsellik ve ilişkiler hakkında bilgilenmiş olma ve bu bilgiler ışığında sorumlu kararlar alma olasılığı artacaktır.

Çocuğunuzla öğretici amaçlı bir diyalogu başlatmak için çevrenizde olup biten herhangi bir olay izlediğiniz veya okuduğunuz herhangi bir haber gibi fırsatlardan yararlanmanız gerekir.

Çocuğunuzla cinsel yönden aktif olmanın sorumlulukları ve riskleri hakkında konuşursanız büyük olasılıkla cinsel aktivitesini olabildiğince geciktirecek ve bu anlamda riskli davranışlardan kaçınacaktır. Aynı zamanda da cinsel yolla bulaşan hastalıkların ciddi ve bazen de öldürücü olan sonuçlarına karşı önlem alma olasılığı artacaktır.

Bununla birlikte genç insanları cinsellikten uzak tutmak adına korkutma taktiği uygulamak da doğru değildir bilimsel çalışmalar bu tür taktiklerin etkisiz olduğunu göstermektedir.

Konuyu konuşmaktan kaçınmak da aynı şekilde riskli olabilir. Kayıtsız kalmak ve cinsel konulardaki merakın çözülemeden kalması sıklıkla cinsel yolla bulaşan hastalıklara istenmeyen gebeliklere cinsel yönden suistimale yol açabilecek cinsel davranışlara neden olur.

Tüm bunlar çocuğunuzun gelecek yıllardaki sağlığını ve mutluluğunu ciddi olarak etkileyebilir

Alinti

Çikolata

Daimi Üye
Tepki
5.378
cinsellik tabusu eskidenmiş diye düşünüyorum
artık tam tersi çocuklar fazlasıyla bilip hatta izliyolar
diziler aldı başını gidiyor zaten
bizde böyle imkanlarda yoktu
herşeyi zamanı gelince öğrendik

Kristen Stewart

Daimi Üye
Tepki
49.341
ya kızlar bana yardım edin

kızım tv de öpüşenleri görmüş,öpüşmek kelimesini de nerden duyduysa söyleyip duruyo her gördüğünde

ne yapıcam,nası unutturucam,öpüyolar de kızım diyorum inatla öpüşüyolar diyo

ayy güler misin ağlar mısın:dusun:

Çikolata

Daimi Üye
Tepki
5.378
ya kızlar bana yardım edin

kızım tv de öpüşenleri görmüş,öpüşmek kelimesini de nerden duyduysa söyleyip duruyo her gördüğünde

ne yapıcam,nası unutturucam,öpüyolar de kızım diyorum inatla öpüşüyolar diyo

ayy güler misin ağlar mısın:dusun:

canım bence sorun edilcek kadar değil bi süre sonra unutur zaten öpüşmekte ayıp bi laf değilki yanaktan olanada öpüşelim falan deriz bu arada benimkide 3,5 yaşında hiç öyle şeylerden anlamıyo merakta etmiyo gerçi bütün gün yumurcak açık akşamda erken uyuyor ondanmı acaba bak merak ettim şimdi

Kristen Stewart

Daimi Üye
Tepki
49.341
canım bence sorun edilcek kadar değil bi süre sonra unutur zaten öpüşmekte ayıp bi laf değilki yanaktan olanada öpüşelim falan deriz bu arada benimkide 3,5 yaşında hiç öyle şeylerden anlamıyo merakta etmiyo gerçi bütün gün yumurcak açık akşamda erken uyuyor ondanmı acaba bak merak ettim şimdi

Biz de aynı şekild eyumurcak tv açık oluyo sürekli canım,melekler korusunu izliyoduk gerçi ben öyle bişey çıktığımnda ya değiştiriyorum yada hemen ilgisini dağıtıyorum ama görmüş işte:dusun:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar