Duyuruyu Kapat
Hanimefendi: kadınlara özel bir şekilde sağlık, giyim, beslenme, diyet ve benzeri kısaca her konuda destek veriyor. Türkiye'de tek kaynak olma yolunda hızla ilerleyen Hanimefendi.com, üyeler dışında ziyaretçilere açık yapısıyla da paylaşım mantığının hakkını vermeye çalışıyor. Siz de bunun bir parçası olmak istiyorsanız, hemen ücretsiz kayıt olabilir ve aramıza katılabilirsiniz. Sensiz bir kişi eksiğiz... :)
Duyuruyu Kapat
Instagram 180T
Facebook 10K
Twitter 138T

Cinsel İstismara Uğrayan Çocuğa Koruma

Konu, 'Çocuk İstismarı' kısmında maviboncuk tarafından paylaşıldı.

 1. maviboncuk

  maviboncuk Daimi Üye

  Kayıt:
  3 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  25.638
  Beğeniler:
  16.859
  Cinsel istismara uğrayan çocuğun, saldırganla aynı araçta Adli Tıp'a götürülmesi gibi yanlış uygulamalar artık yaşanmayacak.

  Sağlık Bakanlığı, mağdurun karakol, hastane ve mahkeme sürecinde daha fazla yıpratılmaması için 'Çocuk İzlem Merkezi' projesini hayata geçiriyor. İfade muayene ve ruhsal-fiziki tedavi süreci bu merkezde yapılarak çocuğun olabildiğince az zarar görmesi sağlanaçak.

  Sağlık Bakanlığı, cinsel istismara uğrayan çocukların muayene ve ifade verme sürecinde yaşadıkları mağduriyeti önlemek için harekete geçti. 'Çocuk İzlem Merkezi' projesini hayata geçiren bakanlık, çocuğun hastane, adli tıp ve adliyede aynı süreci tekrar tekrar yaşamasını engelleyecek. Hastane içine kurulacak merkeze getirilen çocuk, burada psikolog eşliğinde savcıya ifade verebilecek. Muayene, fiziki ve ruhsal tedavisi de aynı hastanede yapılacak. Bu kapsamda aralarında imamlar, polisler, öğretmenler ile adliye ve sağlık çalışanlarının da bulunduğu 60 bin kamu personeline 'cinsel istismar' konusunda eğitim verilecek. Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ömer Faruk Koçak, Ankara'da pilot olarak 1 Ekim 2010 tarihinde uygulamaya başlanan Çocuk İzlem Merkezlerinin, çocukların istismar sonrasındaki süreçte örselenmesini engellemeyi amaçladığını belirtiyor. Cinsel istismara uğrayan çocukların hem ruhen hem de fiziken örselendiğini, defalarca yıpratıcı süreci yaşadığını anlatan Koçak, ailesiyle ya da tek başına kolluk kuvvetine müracaat eden çocuğun karakollarda, hastanelerde ve mahkemelerde defalarca olayı anlatmak zorunda kaldığını ifade ediyor. Çocuk İzlem Merkezi uygulaması çerçevesinde hastanede çocuklar için uygun bir mekan oluşturuluyor. Mağdurun ifadesi, aynalı bir odada psikologla konuşurken cumhuriyet savcısı tarafından alınıyor. Gerekirse savcı, talimatla içeri soru gönderebiliyor. Çocuğun psikolog eşliğinde alınan ifadesi kaydedilirken, muayenesi ve gerekiyorsa ilk tedavisi bu hastanede yapılıyor. Çocuk psikiyatristleri, hem çocuğun hem de ailesinin ruhsal açıdan tedavi sürecini başlatıyor. Daha sonra Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu desteğiyle çocuk ve ailesi rehabilitasyon sürecine alınıyor. Böylece çocuğun sağlıklı bir birey olarak topluma tekrar kazandırılması hedefleniyor.
  [​IMG]
  KUR'AN KURSLARINDA ÖNLEYİCİ EĞİTİM

  Projenin bir diğer ayağının da 'önlenebilir nitelikte cinsel istismar'ın ilgili kamu personeli tarafından fark edilerek önlenmesini sağlama olduğuna değinen Koçak, bu kapsamda 60 bin kamu personeline eğitim verileceğini açıkladı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın ilk etapta rehber öğretmenlerle, okul yöneticilerini eğiteceğini belirten Koçak, Diyanet'in de aile irşat rehberlik bürolarında çalışan personelle, imamlara yönelik eğitimler vermeyi planladığını ifade etti. Koçak, imamların Kur'an kurslarında çocukları konuyla ilgili onların anlayabileceği bir dilde bilgilendirmelerini öngördüklerini aktardıalıntıııı
   
 2. sadiye

  sadiye Admin

  Kayıt:
  4 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  60.987
  Beğeniler:
  56.346
  Keske bu cocuga yapilan cinsel istismar hic olmasa.
   
  maviboncuk bunu beğendi.
 3. Konu Sahibi
  Konu Sahibi
  maviboncuk

  maviboncuk Daimi Üye

  Kayıt:
  3 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  25.638
  Beğeniler:
  16.859
  keşke canım keşke ne isterle masumlarda bilmiyorum:sinifsinif:
   
 4. Şekerpare

  Şekerpare Daimi Üye

  Kayıt:
  28 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  14.498
  Beğeniler:
  20.504
 5. bitter_im

  bitter_im Admin

  Kayıt:
  3 Aralık 2009
  Mesajlar:
  63.968
  Beğeniler:
  52.427
  Keşkeler yetmiyor bazen .. :dusun:
   
 6. PoRTaKaL

  PoRTaKaL Daimi Üye

  Kayıt:
  15 Kasım 2011
  Mesajlar:
  547
  Beğeniler:
  498
  Hayatta tahammül edemediğim tek şeydir çocuk istismarı Rabbim kimsenin başına vermesin. Çocuklarımızı herkesten korumaya gayret edelim onları lütfen dinleyelim çünkü bir çoğu malesef anlatamıyorlar :uzgun: