Çingene Düğünü

bitter_im

Admin
Admin
Genel Yönetici
Tepki
53.687
timthumb.php

Çingene Düğünü, düğün serimizin en sıradışı konseptlerinden biri. Aslında seçilen parçalar dolayısla böyle yoksa ilerleyen serilerden biri olan Marjinal konseptli düğünün eline tabiki su dökemez. Kastım bizim Türk düğün tarzlarında alışageldiğimiz seçimler yok. Önceki konseptlerimizden de sıyrıldığı kesin.

1_4607_O91X9wBELB-300x300.jpg

ROMAN VE DÜĞÜN
“Çingene inancına göre, ölümden sonra ruh önce bir kuşun, oradan da bir Çingenenin vücuduna yerleşir. Çingeneler guguk kuşuna dokunmazlar, çünkü inançlarına göre o, yeniden doğuşu gerçekleştirmek için çabalayan bir Çingenenin ruhundan başka bir şey değildir.” (1)
Temmuz 1999 da öğretim üyesi olan bir dostum telefonla arayarak “işin var mı?” diye sordu. Ben de “Yok neden?” deyince, “Biz Kuştepe’de bir düğüne davetliyiz, istersen gel sen de fotoğraf çekersin” diye yanıtladı.
Arkadaşım öğrencileri ile birlikte düğünü seyrederken ben de fotoğraf çekmeye başladım. Bir ara öğrencileri de topluca dansa çağırdılar. Sırt çantalarından dolayı pek istemediler ama ısrar karşısında çantalarını çıkarmaları ve emanet etmeleri gerekti. (Acaba çalınır mı diye) Bunu ürkeklikle yaptılar. İlerleyen saatlerde bu ürkekliklerinden dolayı biraz da utandılar.
Düğünün sonlarına doğru bir ara seyirciler topluca “Didem” diye tempo tuttular. Zayıfça bir kız ortaya çıktı ve kendinden geçercesine dans etti. O gün analog bir makine ile çektiğim bir fotoğraf, bu çalışmayı kendiliğinden başlattı. 2008 yılına kadar geçen sürede onlarla bir yaşam paylaştım ve bu çalışma ortaya çıktı. Sadece bir fotoğraf çalışması değil, aynı zamanda bir gözlem ve inceleme çalışması oldu.

OP
bitter_im

bitter_im

Admin
Admin
Genel Yönetici
Tepki
53.687
7'den 70'e herkes dans etmesini biliyor eğlenmeyi biliyor -kop

OP
bitter_im

bitter_im

Admin
Admin
Genel Yönetici
Tepki
53.687
Geçengün çarşıdan gelirken gördümdü çinğene mahallesinde masalar kurulmuştu belliki kopacaklardı -ciko

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar