Cilek Jöleli Pasta-Resimli

incitanemtuana

Daimi Üye
Tepki
28.175
Tarifi bire-bir uyguladigim icin, aynen de aktariyorum;

105 gram badem unu
105 gram tuzsuz fistik
150 gram pudra şekeri
50 gram un
250 gram yumurta (Ortalama 7 orta boy büyüklükte yumurtaya denk geliyor)
185 gram yumurta beyazi (Ben 6 yumurta beyazi kullandim)
75 gram şeker
35 gram tereyağ erimiş ve soğumuş

Fistiklarimizi ne cok iri, ne de toz olacak sekilde kiriklayalim. Pudra şekeri ve badem ununu ekleyip, karıştıralim.Unumuzu ve yumurtalari da ekleyip, 5 dakika homojen bir karisim elde edinceye kadar cirpalim. Ayri bir yerde yumurta beyazlarimizi da, katilasana kadar cirpip, sekeri ilave edelim ve parlak sert tepeler oluncaya kadar çirpmayi sürdürelim. Sonra bunu diger karisima dikkatlice ekleyelim... Son olarak erimiş tereyağimizi da ekleyip, son bir kez hafifce karistiralim. Hamuru ikiye bölüp, pişirme kağıdı serdiğimiz kalıba yayalim ve 175 derecedeki firinimizda 12 dk pişirin. Kullandigim kalibimin büyüklügü 39x28. Elde ettigimiz hamurun agirligi yaklasik 950 gr. geliyor. Bunu 470-470 seklinde ikiye ayirip ta pisirirseniz, sonradan kekinizi katlara ayirmaniza gerek kalmaz.... Fotograftaki pasta benim hazirladigim pastanin sadece yarisi... Yarisini da buzluga attim... Bu nedenle kalibinizin büyüklügü oraninda malzemelerin ölcüleri ile ayni orantilarda oynamanizi tavsiye ederim...

kullan.jpg
Cilekli Jölemizin tarifi ise söyle;

800 gram çilek
160 gram şeker
7 yaprak jelatin (ben 25 gr.bitkisel jelatin olan Agar-Agar kullandim)

Püre haline getirdigimiz cilegimizi şekerle birlikte kaynayana kadar pişirelim. Üzerine cok az soguk su döktügümüz jelatini, buharda güzelce eritip, cileklerin icine dökelim ve iyice karistiralim.... Sonra da, keki pisirdiginiz kaliba ve yine düz ayri bir kaliba önce strec naylon yayip, üzerlerine jölemizi dökelim.... Kalinligi bir santimden az olmali.... Güzelce soguyup, katilastiktan sonra istedigimiz yerde kullanalim... Sonuc; harika ve cok lezzetli bir jöle oluyor, kullanimi da cok pratik.... Asla sizi yari yolda birakmiyor...

Irmikli Puding;

2,5 su bardağı süt
4 yemek kaşığı irmik
4 yemek kaşığı şeker
1 paket vanilya
30 gr tereyag
2 yumurta sarisi

Soğuk sütümüzün içerisine irmik, şeker ve yumurta sarilarimizi koyup, güzelce cirpalim ve tenceremizi ocaga oturtup, göz göz oluncaya kadar pisirelim... Ocaktan aldiktan sonra icerisine vanilya ve tereyagimizi da ilave edip, güzelce cirpalim... Ara sira karistirarak sogumasini saglayalim.... Irmikli kremamiz kullanima hazirdir...

Son olarak pastamizi hangi büyüklükte yapmak istiyorsak, keklerimizi ona göre keselim ve servis tabagimiza alalim... Ilk katin üzerini istediginiz herhangi bir sivi ile (ben sekerli su hazirlamistim) biraz islatip, pudingin bir kismini yayin, üzerine yine kek ölcülerinde kestiginiz jölenizi yerlestirip tekrar biraz puding yayin... Ikinci kat kekimizi koyup tekrar ayni islemleri yapip, üzerini istedigimiz sekilde dekore edelim....

Gercekten son derece lezzetli bir pasta oldu, iyiki de yarisini buzluga atmisim.... Aksam elimdeki bitti... Darisi buzluktakinin basina....

ALINTI
j%C3%B6leli+pasta.jpg

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar