Çikolata Soslu Kek

nk83

Admin + Sitenin Hikaye Yazarı
Admin
Tepki
83.530
6l7nYW.jpg

Çikolata Soslu Kek

Keki

2 su bardağı un (2.bardaktaki unu 1 parmak eksik koyun)
4 yemek kaşığı kakao (kakao markasına göre değişebilir bitter çikolata rengi olacak kadar yeterli)
1 çorba kaşığı nescafe (Ben ikinci yapışımda koymayacağım. Kahve sevmeme rağmen gerek görmedim :) )
1 su bardağı şeker
2 yumurta
1 su bardağı süt
1 su bardağından 2 parmak eksik olacak şekilde sıvıyağ (Gerçek tarif 4 çorba kaşığı margarin ile yapılıyor. O da aklınızda bulunsun)
Kabartma tozu
Vanilya

Sosu : 1 kutu (200ml) kremayı ısıtıp içinde 160 gr. bitter çikolatayı eritin. İyice soğuyan çikolatalı sosu buzdolabında biraz koyulaştırın

Arasına serpiştirmek için : Vişne taneleri (Ben reçeldeki taneleri kullandım) İsteğe bağlı olarak dövülmüş badem

Kenarlarına : Hindistan cevizi

Üstüne : Badem

Yapılışı

Yumurta ve şekeri elde çırpıcı ile karıştırın. Diğer malzemeleri ekleyip yağlı kağıt serilmiş kek kalıbına dökün (23cm'lik kalıba denmişti ama kek çok yüksek oldu üstünü kesmek zorunda kaldım. Bence biraz daha büyük bir kalıp daha uygundur) Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişirin. Soğuduktan sonra gerekirse üstteki yükseltiyi keserek kekinizi düzleştirin (Kesilen kısımlar ile minik kek topları yapabilirsiniz) Kelepçenin içinde olan kekin üstüne minik kesikler atıp oralara tek tek vişneleri ve isterseniz badem kırıklarını yerleştirin. En son çikolatalı sosu döküp buzdolabında iyice soğutun (Kalıptan çıkartırken sos dökülmeyecek gibi olsun)

Servis yaparken kelepçeden çıkartın. Kalıbın altından tutup kekin kenarlarına avucunuza aldığınız hindistan cevizlerini batırın. Üzerini de istediğiniz gibi süsleyin

bitter_im

Admin
Admin
Genel Yönetici
Tepki
53.687
Ellerine saglık bitanem süper gözüküyor
Çay içiyodum tamda varya o dilimi çatallayasım 3 kerede migdeme indiresim geldi :nazo:

Simge_01

Daimi Üye
Tepki
418
Çikolata soslu kek beni kendine çekiyor :sinirli: Bu aralar tatlıalrda uzağım ondan olsa gerek :derdimcok:

bitter_im

Admin
Admin
Genel Yönetici
Tepki
53.687
Bacım yorumlara yorumun nirde :D :D canım çekti gene :gul:

OP
nk83

nk83

Admin
Tepki
83.530
Burada :hihi:

Yorumlarınıza çok teşekkür ederim :eek: Çikolatalı tariflerde gözüm dönüyor valla benimde canım çekti şimdi :nazo:

bitter_im

Admin
Admin
Genel Yönetici
Tepki
53.687
:nazo: bende aynı çikolatalı kekler pastalar bayılırım :1:
ama tek çikolata sevmiom :D

OP
nk83

nk83