Cennete Girecek İlk Kadin...

Oruc

Daimi Üye
Tepki
2.379
Cennete Girecek İlk Kadin...

Hazreti Fatimatüzzehra (r.a.) Hazretleri bir gün babasi Peygamberimiz (s.a.s.)'e:

- Babacigim cennete en önce kadinlardan kim girecek? diye sordu.

Peygamberimiz (s.a.s.):

- Falan mahallede bir kadin var. O kadin ilk cennete girecek kadindir, buyurdular.

Hazreti Fatima cok merak etmisti:

- Benden de mi evvel girecek babacigim? diye sordu. Hazreti Peygamberimiz:

Senden de evvel girecek, istersen git de bir tanis. O zaman sen de neden önce onun girecegini ögrenirsin, buyurdular.

Hazreti Fatima'nin o kadin hakindaki meraki iyice artmisti. Bir gün kadinin evini sora sora buldu, kapisini caldi, icerden ihtiyar bir kadin sesi duyuldu:

- Kim o?

Hazreti Fatima, kendisini tanitip görüsmek istedigini söylediginde kadin:

- Canim sana feda ey Allah(c.c.) Resulünün kizi. Sizinle cok görüsmek arzu ederdim. Fakat disari cikmadigim icin ziyaretinize gelemedim. Sizin beni arayip bulmaniz benim icin bir lütuftur. Ancak ne var ki ben kocamdan izin almadan size kapiyi acamayacagim. Sizden cok özür dilerim. Yarin gelirseniz iceri girmeniz iccin izin alir kapiyi acarim, görüsürüz, dedi.

Hazreti Fatima geri gitti, kadin da meseleyi anlatip kocasindan izin aldi. Ikinci gün kadinla görüsecegine emin olarak gelen Hazreti Fatima yanina Hazreti Hasan'i da alarak geldi. Kadinin kapisini calarak geldigini bildirdi. Fakat kadin Hazreti Fatýma'nin yaninda bir cocuk bulundugunun farkina varmisti. Hazreti Fatima'ya:

- Yaninizda bir de cocuk var. Ben yalniz sizin icin izin almistim, iceri siz girebilirsiniz, fakat cocuk disarda kalir, isterseniz yarin gelin onun icin de izin alayim, beraber iceri girersiniz, dedi.

Hazreti Fatima ikinci defa iceri giremeden geri döndü. Ücüncü gün yanina Hazreti Hüseyin'i de alarak gitmisti.- Kapida yine ayni durumla karsilasarak Hüseyin'i iceri alamayinca geri dönmek mecburiyetinde kaldi. Ücüncü gün ücü birden gittiklerinde kadin kocasindan her ücü icin de izin almisti, iceri girdiler. Hazreti Fatima bir de bakti ki, icerde kendisini karsilayan disarda sesinden tanidigi kadin degil. Genc ve güzel bir kadin... Hayretle sordu:

Sizinle disardan konusurken sesiniz baska idi, simdi baska, bu nasil oluyor? dedi.

Kadin;

- Sizinle konusurken sesim disariya cikmakta idi. Ben de sesimi yabanci erkek duyar da günaha girerim diye agzima tas parcasi alarak konusuyordum. Simdi ise o tasi cikardim, dedi.
-
Hazreti Fatima'nin gözleri yasarmisti. Babasinin neden cennete evvelâ bu kadinin girecegini söyledigini anladi.

Kadin Hazreti Fatima (r.a.)'ya:

- Ey Allah(c.c.)'in Resulünün kizi! Acaba ben kocama karsi vazifemi ifa etmis oluyor muyum? "Allah(c.c.) beni kocama itaatsizlikten dolayi hesaba ceker diye korkuyorum, dedi.

Hazreti Fatima babasinin müjdesini bildirdi:

- Hayir! Sen bil'akis babamin cennete ilk girecek kadin diye müjdeledigi birisin. Hicbir kadin sizin yaptiginizin onda - birini bile yapamaz, dedi.

Ve cennete ilk girecek olan kadinla bir hayli sohbet ettikten sonra müsaade isteyerek oradan ayrildi.

tatlıpozan

Daimi Üye
Tepki
3.215
İnşallah biz de bu hatalarımıza rağmen hakederiz cenneti.Kapıma gelen ve eve aldığım herkes için izin alamıyorum eşimden ama onun memnun olmadığı kimse gelmiyor ya da sonradan haber veriyorum.Onlar kadar olamadığım için haketmiyorum belki cenneti ama Allahtan ümidimi hiç kesmiyorum.

niha55

Daimi Üye
Tepki
1.156
Yani zannetmiyorumki bunu herkes yapsın düşünsenize bir arkadşınıza gittiniz ve kapıyı açmıyor eşimden izin alim öyle gel diyor ben şahsen kırılırımki bence herkes kırılır ve bidahada kapısını çalmaz yada benim yaptığımı düşünemiyorum bile gelen kişi gelmezki daha mutlaka doğrusu budur ama bizler bu konuda bilgili değilizki bizler bu öğretilmemiş ve ne gördüysek onu uyguluyoruz kapıya gelen geri çevrilmez dendi bizlere Yani şimdi insan kararsız kalıyo hangisi doğru Allah misafiri dendi geleni geri çevirme dendi günah dendi yani bu güne kadar hep günahmı işledik biz...sevapmı...?

tatlıpozan

Daimi Üye
Tepki
3.215
Nihacım tabiiki bu devir de biz onlar kadar hassas davranamayız.Ama galiba burdaki anlatmak istenilen şey eşimize karşı saygı.Ben bunu anlıyorum.Kapıya gelen birine 1 dakika deyip de ceple arayıp izin alsak uygun olmaz.Ben eşime mutlaka gidip geldiğim yerleri haber veriyorum o merak etmese bile hem paylaşmak adına hem o bilsin istiyorum.Kimlerle görüştüğüm ve nereye gittiğimİ.biz onlar kadar zaten olamayız ama ben hiç değilse çabalamak isterim.Şartlara ve zamana uyarlayarak.

OP
Oruc

Oruc

Daimi Üye
Tepki
2.379
evimize gelen giden kişilerin kimler olduğu zaten bellidir,kalkıp yabancı birisini hiç tanımadığımız bu zamanda kimse almaz helede yalnızsak eşimizin de görüşmemizi istemediği kişiler hakkında vardır bildiği ama herşey karşılıklı , bende herzaman nereye gittiğimi kimlerle görüştüğümü söylerim oda söyler bilgisi olması benide rahatlatıyor...

niha55

Daimi Üye
Tepki
1.156
Herhalde izinsiz bi yere gitmiyorum ama yazıdaki tanıdığı halde yarın gel diyor ben onu hiç anlamış değilim tabikide devir kötü ama devirden bahsedilmiyoki burda kafam karıştı yani.Kadın tekrar geliyo çocuk var diye yine kapı açılmıyo bilmem anlatabildimmi.Ben izinsiz biyere gitmekten bahsetmiyorumki.Herhalde kimse tanımadığını almak istemez.

~ RQS£ ~

Daimi Üye
Tepki
752
Herhalde izinsiz bi yere gitmiyorum ama yazıdaki tanıdığı halde yarın gel diyor ben onu hiç anlamış değilim tabikide devir kötü ama devirden bahsedilmiyoki burda kafam karıştı yani.Kadın tekrar geliyo çocuk var diye yine kapı açılmıyo bilmem anlatabildimmi.Ben izinsiz biyere gitmekten bahsetmiyorumki.Herhalde kimse tanımadığını almak istemez.

niha abla o kadın kocasına o kadar itaatkar oldugu için öyle dawranıyor Allah misafiri geri çevrilmez ama o zamnlarda daha da bi itaatkar olanlar varmış baksanıza sesini bile duymasın diye öyle yapıyor şimdiki zamnda nerdee

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar