CAİLLOU'nun gizli tehlikesi ne?

nazoeren

Daimi Üye
Tepki
2.261

29637.jpg
Dört yaşındaki bir çizgi film karakterinden, miniklerin ilk idölü haline gelebilecek bir fenomen nasıl doğdu?

Beş yaşındaki Batu, Kayu için deli oluyor. Günde dört fasıl Kayu seyrediyor, o ne yaparsa aynını yapıyor. Kayu mavi giyiyor, Batu da öyle. Beyaz topla bile oynamıyor Batu, mavi olacak. Kayu'lu giysiler, oyuncaklar, Kayu bölümlerini içeren DVD'ler ise cabası.

"İşten gelip televizyondaki maçı açsam kıyamet kopuyor; ille de Kayu seyredilecek. Ne yapalım, mecburen seyrediyoruz" diyor Batu'nun babası Taylan Karaarslan; minik çocuğunu Kayu çılgınlığına kaptırmış milyonlarca anne-babadan sadece biri olarak.

Fransız yazar Christine L'Heureux ve çizer Hélène Desputaux'nun yarattığı bir çizgi kahraman olan Kayu (ya da orijinal adıyla Caillou) şu sıralar tüm dünyada 2-6 yaş arası okulöncesi çocuklarda tam anlamıyla bağımlılık yaratmış durumda. Newsweek Türkiye'den Mine Akverdi'nin kaleme aldığı habere göre, ilk kez Kanada'da çıkan kitap serisinin ardından, son 11 yıldır dünya televizyonlarında çizgi film serisi olarak yayınlanan Kayu, İsviçre'den Almanya'ya, İspanya'dan Dubai'ye gösterildiği 30'dan fazla ülkede izlenme rekorları kırıyor.

10 yılda 10 milyon kitap ve 5 milyon DVD satan, internet sitesi ayda bir milyon kez ziyaret edilen Kayu'nun yarattığı fenomen Türkiye'yi de kapsıyor. Üç yıldır Yumurcak TV'de yayınlanan çizgi film özellikle son bir yılda bulaşıcı bir hastalık gibi yayıldı.

Geçen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda, koltuğuna oturan öğrencinin hangi çizgi film karakterini sevdiğini sorması üzerine, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın "Büyük torunum Kayu'yu çok seviyor. Eğitici bir özelliği var" cevabını vermesi de Kayu'nun zaferini belgeler nitelikte.

Peki, nedir çocukları büyüsü altına alan Kayu'nun sırrı? Öncelikle Kayu bildiğimiz çizgi filmlere benzemiyor. Canavarlar, süper kahramanlar, olağanüstü maceralar, konuşan hayvanlar yok; bu çizgi filmin kahramanı dört yaşında kel kafalı bir çocuk. O yaşta sıradan bir çocuk ne yaşarsa, Kayu da aynını yaşıyor.

Annesiyle markete gidiyor, babasından yüzme öğreniyor, arkadaşıyla çilek topluyor. Kulağa son derece basit (ve de sıkıcı) gelse de, minikler işte bu basitliğe tav oluyor. Çizgi filmin hazırlanmasında katkısı olan pedagoglar, Kayu'nun günlük olaylara dair duygu ve düşüncelerinin yansıtıldığı bu çizgi film sayesinde çocukların televizyonda gördükleri bir kahramanla kendilerini özdeşleştirebildiklerine dikkat çekiyor.

Amerikan Hastanesi'nden Pedagog Güzide Soyak da "Okul öncesi dönemde çocukların kahramanların gücüne sahip olma ve onları taklit etme eğilimi yüksektir. Bu yüzden kahramanların özenle seçilmesi gerekir" sözleriyle bunu doğruluyor. Cici çocuk Kayu'nun uzmanlardan geçer not aldığı aşikâr. Çocuğunun süper kahramanları, hatta belki de kötü olanları taklit etmesindense "uslu" Kayu'yu örnek alması aileleri de rahatlatıyor olsa gerek. Hatta eğitici, öğretici özelliğiyle ebeveynlerin işlerini kolaylaştırıyor olabilir.

rüzgar gülü

Daimi Üye
Tepki
10.147
bence hiçbir tehlikesi yok... kaç kere bende izledim... kızımla beraber hatta babasıda baktı beraber baktık birkaç kez... çünkü çocuğumun ne izlediğini görmek, bilgi sahibi olma açısından inceledik... hiç bir zararını görmedik tam tersi çok faydalı bir eğitici çzgi film... sonuçta günlük hayattan kesinti, sıradan bir çocuğun yapması gerekenleri yapıyor fakat bunu ailesinden ve çevresinden öğrenerek yapıyor. İyi yönleri, güzel huyları ediniyor, kötü şeyleri örnek almaması gerektiğini ve yapılmaması gerekenleri öğreniyor çizgi filmde ve çocuklarımıza öğretiyor.. acaba bu haberi yapan kişi izledimi merak ediyorum.... Benim kızımda bayılıyor, hatta cd sini ve bebeğini aldık, daha öncede tarçın ve arkadaşlarını çok seviyordu oda çok eğitici bir program... Hatırlıyormusunuz bir ara tvlerde bi çizgi film vardı uçabilen bir karakter, hatta çocuğun birisi balkondanmı ne atlamıştı bende onun gibi uçacağım diye... sonuçta öyle kötü örnek olmasındansa böyle eğitici programların izlenilmesi çok daha iyi... :eek::eek:

OP
nazoeren

nazoeren

Daimi Üye
Tepki
2.261
ben bayılıyorum caillou'ya:findik:bu yazıyı eklememin sebebi,izlenmesinde sakınca görmüyorum,sizin fikirlerinizi de bilmek istedim.

Süreyya31

Aktif Üye
Tepki
173
bu bilgi icin tesekkür ederim, gercekten bu konuda secici olmamiz lazim baska caremiz yok, birde günde 1 saaten fazla televizyon seyretmemeleri lazim...

acigul

Daimi Üye
Tepki
650
bende sakıncalı bulmuyorum kayu'yu. özellikle kızımın diyeti olduğu için kızıma sebzeyi yedirmemde çok yararlı oldu o tabağını bitiriyor diye kızımda bitiriyor...

birde rahat koltuk var. o filminde en sonunda dağıttığı yeri toplaması yine kızım için iyi oldu oyuncaklarını kendi topluyor.... :)

arzuco

Daimi Üye
Tepki
311
önüm arkam sağım solum caillou oldu. benim kızımda seviyor. Ama bence eğitici yanı cocuklardan cok aileler için.
Anne ve babanın her durumda hoşgörüsünü ve sabrını sürdürmesine güzel bir örnek.

ebrar-85

Aktif Üye
Tepki
47
tabi ki seçici olmak gerekiyor çünkü çocuklara örnek teşkil ediyr fakat caillou gayet güzel bir sakıncası olduğunu sanmıyorum

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
İlk defa duydum:)

Canavarlı, abuk sabuk çizgi film izlemektense böyle bir çizgi film izlemesi daha doğru tabii ki :eek:

melek_yüzlüm

Daimi Üye
Tepki
2.195
benim oğluşumda hastası yazıda dendiği gibi günde 3 öğün izliyo.bende gayet memnunum hem akıllı uslu oturuyo üstrelikte zararlı bi çizgifilm değil...

yoruldum71

Daimi Üye
Tepki
3.368
benim iki oğlanda seyreder caillou'yu bende severek izlewrim
ve hiç bir tehlikesi oldugunu sanmıyorum
sadece örümçek adama süpermen'ne yani şiddet içerikli çizgi filmlere karşıyım
ve izletmiyorum
b.oğlan küçükken bilmem bilirmisiniz winnihi the pooh vardı onu izlerdik beraberce
cd leri bilem var takıp izlerler ama şiddet oldumu karşı gelir izletmem

LiLyum

Aktif Üye
Tepki
80
çok güzel bir çizgi film olaylar oldukça sıradan ama anlatımı çok güzel... arada ben de izliyorum, anne ve babasının verdiği tepkiler cidden çok güzel:)

flamingo

Daimi Üye
Tepki
6.630
bence hiç bir tehlikesi yok, çogu çizgi flimden daha egitici bence

nur gümüş

Aktif Üye
Tepki
83
bende katılıyorum arkadaşlara şiddet içeren çizgi filmlere hayır.eğitici filmler izletiyorum, banada çok faydası oluyor.bu konularda seçici olmak gerekiyor

S

speksoy

Misafir
benim oğlum artık 7 yaşına girdiği için ilgisi azaldı ama o çılgınlık dönemini bi z de yaşadık...allah etmesin donumuza kadar her şeyimiz caillou idi:D
bence çocuklar için ideal bir çizgi film...şu aralar oğlum ben ten bakugan tarzı şeylere merak saldı hayali kahramanlar kurgulayıp olağan dışı sorular sormasına kızyorum....caillou daha iyiydi:(
bana gelince...benim derdim caillou nun annesi...sinir oluyorum karıya:D:D ya hiç sinirlenmiyor, hiç yorulmuyor, giyim derdi yok çünkü hep aynı şeyi giyiyor, saçları kalıp gibi hiç bozulmuyor, evi hiç kirlenmiyor, eşiyle hiç tartışmıyor, hep mutlu ve sakin, hiç cinnet geçirmiyor, en önemlisi hiç kilo almıyor:D ay ne sinir bozucu kadın yarabbi:D:D

G

guzelcem

Misafir
Ben çok sıkıntı yaşıyorum kayu yumurcak tv de bittiği zaman netden seyrediyoz :( alt-üst oldu hayatımız kayu dan dolayı...oğlum kayu narkozu oldu...

G

guzelcem

Misafir
benim oğlum artık 7 yaşına girdiği için ilgisi azaldı ama o çılgınlık dönemini bi z de yaşadık...allah etmesin donumuza kadar her şeyimiz caillou idi:D
bence çocuklar için ideal bir çizgi film...şu aralar oğlum ben ten bakugan tarzı şeylere merak saldı hayali kahramanlar kurgulayıp olağan dışı sorular sormasına kızyorum....caillou daha iyiydi:(
bana gelince...benim derdim caillou nun annesi...sinir oluyorum karıya:D:D ya hiç sinirlenmiyor, hiç yorulmuyor, giyim derdi yok çünkü hep aynı şeyi giyiyor, saçları kalıp gibi hiç bozulmuyor, evi hiç kirlenmiyor, eşiyle hiç tartışmıyor, hep mutlu ve sakin, hiç cinnet geçirmiyor, en önemlisi hiç kilo almıyor:D ay ne sinir bozucu kadın yarabbi:D:D
Sana katılıyorum canısı :kayris::kayris::bitter::teytey: kayunun annesi çok sakin sinirleri de normal ben hayret etmişdim bu nasıl kadın diye:kahkaha:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar