Buzlukta saklanan sebzeleri nasıl yapıyoruz?

SILA

Daimi Üye
Tepki
3.186
ben tavalık patlıcanı doğrarım sonra bir avuç üzerine tuz atıp harmanlarım 10 15 dakika bekletirim sonra sudan geçirip süzerim bu arada domatesleri doğrar hazırlarım 5 6 tane kadar yeşil biber le birlikte şoklarım kışın etini yağını salçasını kızarttıktan sonra bolca sarmısak doğrarım tencere dizerim bu arada biraz su koyarım tavuk kınor en üste karabiber serperim nefis oluyor patlıcan şoklanmazsa hem pişmiyor hem kararıyor hanımlar:nk::nk::nk::nk:

LiLi

Daimi Üye
Tepki
12.556
Ben bazı sebzeleri şok haşlama yapıyorum o şekilde saklıyorum , bazılarını da kızartırım o şekilde koyarım.

Patlıcanı kesinlikle çiğden yada haşlayarak dondurucuya koymam , ya halka halka kızartırım yada karnı yarıklık olarak kızartır koyarım.

Domatesleri kabuğu soyulmuş küp küp , yada ince kabukluları soymadan rondodan geçirip poşetlerim.

Biberleri çekirdeklerini çıkarıp doğrarım yada bütün halde çiğ olarak saklarım.

Taze fasulye-bezelye-börülceyi domates rendesiyle tencerede 15 dk. çevrir soğuyunca poşetler kaldırırım.

Bamyayı şok haşlama yaparım , suya limon sıkarım mutlaka.

Maydonozu ayıklayıp koyuyorum. Artan ekmek olursa koyuyorum.

Tavuk suyunu saklarım.

Hepsinin üzerinde tarih yazar , ne zaman koyduğumu hatırlamak açısından , et ve et ürünlerini mümkün olduğunca kısa tutarım dondurucu yada buzlukta.

Miktarlarını da kullanacağım şekilde ayarlayıp buzdolabı poşetine koyarım ki, çıkartırken-çözdürürken kolaylık olsun.

Şekerpare

Daimi Üye
Tepki
20.501
ben patlıcanı sadece közleyerek koyuyorum.Kokusunda da herhangi bir değişiklik kesinlikle olmuyor.

Yalnız biberi bidaha koymayı düşünmüyorum :( Önceden kavurarak koyardım ama acaip şekilde dolaba kokuyor gibi geliyor ve insan yediğinden hiçbir tad almıyor.

HATUNKİŞİ

Aktif Üye
Tepki
169
patlıcanı kızartıp domates sosla ister içinde biber olsun olmasın neyse sosla kaynatıp kaynarkaynar kavonoza koyup ağzını hemen kapatıp ters çevirin 1 gün o şekilde üstünü sıkıca örtüp bekletin tadı bozulmadan nefis bir hazır kızartma oluyor...ama bütün olarak saklamadım buzlukta acıyor

HATUNKİŞİ

Aktif Üye
Tepki
169
fasulye bamyayı domates sosla sarartıp buzluğa atarım sadece bamyaya bol limon sıkarım
bezelyeyi yıkar süzdürür ya da kurutucuda kurutur poşetler saklarım
nohut fasulye haşlar poşetler saklarım
ekmekleri rondolar saklarım
domatesleri genelde kaynatıp kavanozla vakkumlar saklarım normal buzdolabında ya da poşetlerim kaynamış soğutulmuş olarak
izmir köfte için önceden hazırlar kızartırım köftesini poşetler atarım buzluğa hazır olur
çanak şeklinde köfte yaparım (hasan paşa) onuda kızartır fırında biraz atarım buzluğa yemeğe katacaksam minik köfteler yapar kızartır atarım
bunun haricinde börek çeşitleri sarar atarım gözleme şeklinde gül rula ya da kol böreği yuvarlak tepsiye göre dolarım dolapta donar altta poşetle donduktan sonra poşetlerim

meltemim

Daimi Üye
Tepki
295
fasulye bamyayı domates sosla sarartıp buzluğa atarım sadece bamyaya bol limon sıkarım
bezelyeyi yıkar süzdürür ya da kurutucuda kurutur poşetler saklarım
nohut fasulye haşlar poşetler saklarım
ekmekleri rondolar saklarım
domatesleri genelde kaynatıp kavanozla vakkumlar saklarım normal buzdolabında ya da poşetlerim kaynamış soğutulmuş olarak
izmir köfte için önceden hazırlar kızartırım köftesini poşetler atarım buzluğa hazır olur
çanak şeklinde köfte yaparım (hasan paşa) onuda kızartır fırında biraz atarım buzluğa yemeğe katacaksam minik köfteler yapar kızartır atarım
bunun haricinde börek çeşitleri sarar atarım gözleme şeklinde gül rula ya da kol böreği yuvarlak tepsiye göre dolarım dolapta donar altta poşetle donduktan sonra poşetlerim
harikasın canım ellerin dert görmesin bende dolabın üstünü altından daha fazla kullanırım hem tasarruf hemde taze yiyecekler yemiş oluruz

flamingo

Daimi Üye
Tepki
6.630
patlıcanı sadece közleyip koyarım..
bamyayı haşlatıp süzerim içine biraz domates ve sivri biber doğrarım o şekilde poşetleyip buzluğa atarım..taze fasulyeyide haşlayıp poşetleyip atarım..birde dolmalık biberin içini çıkarıp bütün olarak buzluğa atarım..
daha hiçbir şey buzluğa atmadım nedense..

akca

Üye
Tepki
62
ben patlıcanı karnıyarıklıksa kızartıp koyuyorum kişi sayısına göre çok rahat oluyor kokusu felan olmuyo çıkarınca buzluktan içini malzemesini hazırlayıp koyunca süper olur

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar