Bebeklerde kolik ağlamaları nasıl giderilir?

Aslı Oktay

Daimi Üye
Tepki
19.334

bebeklerde-kolik-aglamalari-nasil-giderilir.jpg

ebeklerde sıkça oluşan ve kolik olarak da adlandırılan gaz sancısı, özellikle ilk defa bebek sahibi olmuş deneyimsiz anne-babaların başa çıkmakta zorlandığı problemlerin başında geliyor. Peki, yeni doğan bebeklerde kolik ağlamaları nasıl giderilir? İşte bu sorunun cevabı…

Kolik, bebeğin mide civarına aniden saplanan bir ağrıyla, bacaklarını yukarı çekerek her gün saatlerce ağlamasına neden olabilir.

Kolikle karşılaşınca paniklemeyin!

Susmamacasına ağlayan bebeğini sakinleştirmek için panik olan anne, bebeği için ne yapacağını da bilmiyorsa, bu süreç hem anne hem de bebek için daha sancılı geçer.

Bebeklerde kolik ağlamaları özellikle akşamları meydana gelir. Bebek iki ya da üç aylık olduğunda sıklaşan kolik şikayeti bebek altı aylık olduğu sıralarda düzelir veya tamamen kaybolur.

Bebeğin gaz sancısı çektiği zamanlarda annelerin yapabileceği birkaç yöntem mevcut. Bunlar şu şekilde özetlenebilir:

- Bebeğinizi kolunuzda ya da bebek salıncağında sallayın.
- Bebeğinizin sindirim yolunu izleyerek karnını ve ayaklarını ovun.
- Bebeğin karnına sıcak havlu koyun veya o bölgeye masaj yapın.
- Bebeğinizin gaz sancısı damlasını yemeğinden 20 dakika kadar önce verin.
- Dereotu, rezene, papatya gibi bebeğinizi rahatlatıcı bitkisel çaylar içirin. Ancak bunların miktarı ve sıklığı konusunda muhakkak doktorunuza danışın. Bu tür bitkisel ilaçları kullanırken kullanım oranının 120 ml’nin üzerine çıkmaması gerekir. Bu miktar göz kararı ile 1 gün içinde en fazla bir çay bardağı anlamına gelir.
- Halen bebeğinizi emziriyorsanız gün boyu dinlenin ve sütünüzün gece birikmesini sağlayın.
- Daima bolca sıvı alın ve dengeli beslenin. Bu sayede sütünüz bebeğiniz için yeterli olur.

Kolik ağlaması sırasında yapabilecekleriniz:

- Bebeğin kolik ağlamaları belli saatlerde ise bu saat yaklaşırken bebeğe banyo yaptırın, ortam değiştirin.
- Bebeğin kolik ağlamaları öncesinde arabayla gezdirin.
- Bebeğin kolik ağlamalarının sıklaştığı saatlerde bebeği babası, anneannesi ya da babaannesi ile bırakın. Farklı kişilerle olmak bebeğin kolik ağlamasını azaltır.
- Bebeğinizi kolik ağlaması sırasında kucağınıza alın.
- Bebeğin ağlamasından çok etkileniyorsanız bebeği kucağa alma görevini babaya veya evdeki diğer yakın kişiye verin. O süre içinde onunla aynı odada bulunmayın.
- Bebeğinizin dikkatini dağıtın, farklı şeylerle ilgilenmesini sağlayın. Bunun için elektrik süpürgesi, çamaşır makinesi, saç kurutma makinesi gibi elektrikli aletleri çalıştırabilirsiniz.

Unutmayın!

Kolik geçici bir rahatsızlıktır ve bu, bebeğinize bir zarar vermez. Tıbbi muayeneler sonucunda bebeğinizin başka bir rahatsızlığı olmadığını gördüğünüzde ve bu problemin 3 ay sonunda biteceğini düşündüğünüzde kolik ağlamalarının da yüzde 80 oranında azaldığını fark edeceksiniz.

Şekerpare

Daimi Üye
Tepki
20.501
Kolik bebeği olanları en iyi anlayanlardan biride ben olurum sanırım :uzgun:

Aman neler çektik o dönemde neler yaşadık.Neler uyguladık neler yaptık ama asla papatya çayı,rezene vs gibi şeyler içirmedim oğluma.Daha yeni doğmuş yada 2-3 aylık bebeğe o tarz şeyleri içirmek bana yanlış geliyor.Emzirdiğimden bol bol kendim içerdim ama yinede yararı olmazdı :acep:

Bebek ağlaması duyunca hemen oğlumun o halleri gelir aklıma :uzgun:

Güzel bilgiler canım teşekkürler

Şekerpare

Daimi Üye
Tepki
20.501
Bebeğinizin dikkatini dağıtın, farklı şeylerle ilgilenmesini sağlayın. Bunun için elektrik süpürgesi, çamaşır makinesi, saç kurutma makinesi gibi elektrikli aletleri çalıştırabilirsiniz.

Bu çok doğru.Inga ınga saatlerce ağlayan bebeğim elektrik süpürgesinin sesini duyunca anında susardı :hihi: İçimden hep temizlik yapasım gelirdi :cokkomik:

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
Kendimi gördüm şu an.
Hastahane dönüşünde ertesi akşam başladı gazlarımız.
Hep ağlıyor ve hiç susmuyoruz.
Sabah ezanlarına kadar kucağımda kaç uykusuz gece geçirdim bilemiyorum ama en ağır geleni uykusuzluk falan değil bebeğimin ağrılar içinde kıvranması idi.
Doktorlar hep aynı şeyi söylediler.
Ayaklarını sıcak tutacaksın,bol bol ben sıcak gıdalar içeceğim bebeğimde sütümden faydalanacak-mış...
Ama nerde taki yaşına kadar hep gaz ağrısı çekti.
Tam uyutup rahat ettim derken o pis ağrılar gelip o tatlı uykusundan uyandırırdı bebeğimin.
Saç kurutma makinesini ve süpürge olayını bende denedim ama bende işe yaramadı maalesef.
Gerçekten çok zor günlerdi.
Rabbim bu durumda olan tüm anne ve bebeklerimizin yardımcısı olsun,büyük ama çok büyük sabırlar diliyorum.

OP
Aslı Oktay

Aslı Oktay

Daimi Üye
Tepki
19.334
Kolik bebeği olanları en iyi anlayanlardan biride ben olurum sanırım :uzgun:

Aman neler çektik o dönemde neler yaşadık.Neler uyguladık neler yaptık ama asla papatya çayı,rezene vs gibi şeyler içirmedim oğluma.Daha yeni doğmuş yada 2-3 aylık bebeğe o tarz şeyleri içirmek bana yanlış geliyor.Emzirdiğimden bol bol kendim içerdim ama yinede yararı olmazdı :acep:

Bebek ağlaması duyunca hemen oğlumun o halleri gelir aklıma :uzgun:

Güzel bilgiler canım teşekkürler

Bebeğinizin dikkatini dağıtın, farklı şeylerle ilgilenmesini sağlayın. Bunun için elektrik süpürgesi, çamaşır makinesi, saç kurutma makinesi gibi elektrikli aletleri çalıştırabilirsiniz.

Bu çok doğru.Inga ınga saatlerce ağlayan bebeğim elektrik süpürgesinin sesini duyunca anında susardı :hihi: İçimden hep temizlik yapasım gelirdi :cokkomik:

Kendimi gördüm şu an.
Hastahane dönüşünde ertesi akşam başladı gazlarımız.
Hep ağlıyor ve hiç susmuyoruz.
Sabah ezanlarına kadar kucağımda kaç uykusuz gece geçirdim bilemiyorum ama en ağır geleni uykusuzluk falan değil bebeğimin ağrılar içinde kıvranması idi.
Doktorlar hep aynı şeyi söylediler.
Ayaklarını sıcak tutacaksın,bol bol ben sıcak gıdalar içeceğim bebeğimde sütümden faydalanacak-mış...
Ama nerde taki yaşına kadar hep gaz ağrısı çekti.
Tam uyutup rahat ettim derken o pis ağrılar gelip o tatlı uykusundan uyandırırdı bebeğimin.
Saç kurutma makinesini ve süpürge olayını bende denedim ama bende işe yaramadı maalesef.
Gerçekten çok zor günlerdi.
Rabbim bu durumda olan tüm anne ve bebeklerimizin yardımcısı olsun,büyük ama çok büyük sabırlar diliyorum.

Ay kizlar ne zor gunler gecirmissiniz :uzgun:
Bende korkuyorum cunku esimin ailesindeki butun cocuklar oyle
Bebegimin aci cekmesini gormek istemiyorum insallah yasamayiz boyle sorunlar
Cekenlere de Allah kolaylik versin cok zor ya gorumcem yazik oturup agliyodu bebekle beraber artik kizin psikolojisi bozulmustu

Şekerpare

Daimi Üye
Tepki
20.501
Şahmaranda yaşamış bizim yaşadıklarımızı :uzgun:

Aman Allahım diyorum ne günlerdi.Bizde tam 15 ay çektik bu pis şeyi.15 ay ne gündüz ne gece uyurdu hep ağlar hep ağlardı.Özellikle geceler yıl gibi gelirdi.Yaşamayan bilmez gerçekten çok kötü :uzgun:

Tepki
70
offf çok zor bişey kolik. kızımda hem kolik hem reflü vardı.
kolik ağrısını azaltsın diye gazını bile çıkaramıyodm çünkü bu sefer kusuyordu.
3 saat aralıksız ağladığını biliyorum.
buzuki orhan'ın kolik cdsi var. onun çocuğunun da varmış, onun için yapmış. onu dinletince biraz dikkati dağılıyordu.
sesimi duysun, dikkati dağılsın diye vargücümle bağırıyordum adını. bi gün komşu geldi çocuga bağırıyosun, noldu diye
zor günlerdi ama çok şükür geçici bir şey, hep onu düşünmek ve sabretmek lazım.

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
Ay kizlar ne zor gunler gecirmissiniz :uzgun:
Bende korkuyorum cunku esimin ailesindeki butun cocuklar oyle
Bebegimin aci cekmesini gormek istemiyorum insallah yasamayiz boyle sorunlar
Cekenlere de Allah kolaylik versin cok zor ya gorumcem yazik oturup agliyodu bebekle beraber artik kizin psikolojisi bozulmustu

Canım benim artık 10 çocuktan 7 sinde kolik rahatsızlığı oluyor hiç sebebi yok aslında.
Kardeşim için sütün bebeğe yarıyor ve yağlı olduğu içinde gaz yapıyor demişler ben bir bağlantı kuramadım ama neyse...
O yüzden sende hazırlıklı ol canım benim.
Ben ilk çocuğumda çekmedim ama ikincisi baya yordu.
Aman Rabbim uzun sağlıklı ömürler versin inşallah.Böylesi unutuluyor geçiyor bak:

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
Şahmaranda yaşamış bizim yaşadıklarımızı :uzgun:

Aman Allahım diyorum ne günlerdi.Bizde tam 15 ay çektik bu pis şeyi.15 ay ne gündüz ne gece uyurdu hep ağlar hep ağlardı.Özellikle geceler yıl gibi gelirdi.Yaşamayan bilmez gerçekten çok kötü :uzgun:

Kötü ama bir o kadar da güzel günlerdi be Şekerparem...
Şimdi an ve an her şeyine tanık olduğum gibi o zamanlarda gazları için kış kış çekiyordum işte:sila:

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
buzuki orhan'ın kolik cdsi var. onun çocuğunun da varmış, onun için yapmış. onu dinletince biraz dikkati dağılıyordu.
sesimi duysun, dikkati dağılsın diye vargücümle bağırıyordum adını. bi gün komşu geldi çocuga bağırıyosun, noldu diye

Sizede çok geçmiş olsun umarım şimdi daha iyidir kızınız.

Şekerpare

Daimi Üye
Tepki
20.501
Kötü ama bir o kadar da güzel günlerdi be Şekerparem...
Şimdi an ve an her şeyine tanık olduğum gibi o zamanlarda gazları için kış kış çekiyordum işte:sila:

Benim için okadar güllük gülistanlık geçmedi be Şahmaranım :hihi: İnan o anları hatırlamak istemiyorum.İlk 15 ayı hatırlamak istemiyorum demek değil bu yanlış anlaşılmasın :hihi: Ufacık,tefecik insan dokunmaya sevmeye kıyamıyordu.Unutulurmu o halleri hiç Eşimle bile hep konuşuruz.Allah nasıl sabır vermiş dayanma gücü vermiş.Bütün gece ayakta dur,sabah işe gel.Akşam olunca evdeki işler biryanda küçük bir bebek.Yİne gece ve yine uyku yok.İşte ozaman anladım gece uykusunun nekadar değerli,nekadar önemli bir cevher olduğunu :ask:

OP
Aslı Oktay

Aslı Oktay

Daimi Üye
Tepki
19.334
Allah gelmis gecmis etsin cok zor hele sizin yasadiginiz
Canım benim artık 10 çocuktan 7 sinde kolik rahatsızlığı oluyor hiç sebebi yok aslında.
Kardeşim için sütün bebeğe yarıyor ve yağlı olduğu içinde gaz yapıyor demişler ben bir bağlantı kuramadım ama neyse...
O yüzden sende hazırlıklı ol canım benim.
Ben ilk çocuğumda çekmedim ama ikincisi baya yordu.
Aman Rabbim uzun sağlıklı ömürler versin inşallah.Böylesi unutuluyor geçiyor bak:

10 cocuktan 7 si mi?
ay desene bundan kacis yok gibi korktum simdi
Amin canim saglikla uzun omurler versin Rabbim evlatlarimiza bunlar bir sekilde atlatir Allahin izniyle

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Kolik benim bildiğim gaz sancısından farklı birşey.. Çok şükür böyle sorunlarımız olmadı; ama çevremden gördüğüm kadarı ile saç kurutma makinesi, aspiratör ve arabada dolanma ile geçen sancı dönemi.. Hergün aynı saatte olup belli bir süre ağlama krizine girer bebek..

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar