Bebeğinizin gözü ne renk olacak?

kSo

Daimi Üye
Tepki
5.908
Bebeğinizin gözlerinin ne renk olacağını merak ediyorsanız, size bazı ipuçları verebiliriz. Çünkü gün geçtikçe ilerleyen genetik bilimi, basit kalıtım kurallarıyla, bebeğinizin göz rengini doğumdan önce tahmin edebiliyor.

Hem anne hem baba mavi gözlüyse
Mavi rengi belirleyen allel baskın olmadığına göre, mavi gözlü anne ve babada bu allelden ikişer kopya var demektir. Bu durumda bebek, annesinden de babasından da birer mavi allel katılacak ve gözleri mavi olacaktır. (1.olgu)

Ebeveynlerden biri mavi diğeri kahverengi gözlüyse
Gözü kahverengi olan ebeveynin göz rengini belirleyen allerlerden biri kesinlikle kahverengidir. Diğer allelin ise, kahverengi ya da mavi olma olasılığı vardır. Bunu anlamanın bir yolu, o bireyin anne ve babasına yani büyükanne ve büyükbaba adaylarının göz rengine bakmaktır. Büyükanne ve büyükbabadan birinin gözleri maviyse, kendisinde de bir mavi allel var demektir. Bu durumda bebek ya bu mavi alleli ya da kahverengi alleli kalıtabilir. Öyleyse bebeğin mavi gözlü olma olasılığı yüzde 50’dir. (3.olgu) Büyükanne ve büyükbabanın gözleri kahverengiyse, bebeğin göz rengini tahmin etmek biraz daha zorlaşır. Varsa, büyükanne ve büyükbabanın kardeşlerine bakmak gerekir. Biri mavi gözlüyse ailede mavi bir allel var demektir. Bebek bu mavi alleli kalıtırsa mavi gözlü olur. Kahverengi gözlü ebeveynin her iki alleli de kahverengiyse, bir mavi allel kalıtacağı için genlerinde mavi alleli taşır. (2.olgu)

Hem anne hem baba kahverengi gözlüyse
Bu durumda, her ebeveyn ya iki kahverengi ya da bir kahverengi bir de mavi allel taşır. Her iki ebeveyn de kahverengi allelden ikişer kopya bulunuyorsa, bebeğin mavi gözlü olma olasılığı yoktur. Ebeveynlerden birinde allellerin her ikisi de kahverengi, diğerinde allerlerden biri kahverengi diğeri diğeri maviyse, bebek mavi alleli kalıt da, kahverengi maviye göre baskın olduğu için bebek kahverengi gözlü olur. Bebeğin mavi gözlü olabilmesi için, her iki ebeveynin de bir kahverengi bir de mavi allel taşıması gereklidir. Bebek annesinden ve babasından bu mavi alleli kalıtırsa, mavi gözlü olur. Böyle bir durumda her bebek için mavi gözlü olma olasılığı yüzde 25’tir. (4.olgu)

ilk_nur

Daimi Üye
Tepki
37.064
kayınvalidemin gözleri mavi eşimin ela gibi ben kahve bizim çocuk acaba rankli gözlü olur mu ki çok isterim:panter:

panter

Daimi Üye
Tepki
9.509
benım gozler ela
eskı esımın ela
eskı kayınbabamın ela
eskı kaynanamın kahwerengı
annemın ela
babamın ela
eskı esımın babannesı yesıl
eskı esımın dedesı mawı we sonuc
oglusumun mawı hemıde masmawı:panter::panter:

rana62

Yeni Üye
Tepki
1
eşim de ben de kahverengi gözlüyüz ama kızımız maviş . dedemin gözleri mavi ve eşimin teyzesinin gözleri mavi.

Kardelen27

Daimi Üye
Tepki
3.758
annem ela
babam kahve rengi
abim yeşil
ablam mavi
ben ve diğer kardeşlerim kahverengi
eşim yeşil
kızım yeşil
küçük oğlum yeşil
büyük oğlum siyah gözlü

bizim ailede her renk var:)

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Ben kahverengi; eşim ela.
Babam ela yeşile bariz kaçar:) Annem kahverengi.
Kardeşimin değişken bal rengi diyeyim:)
Babamın babası deniz mavisi:)
Annemin babası ela:)
Kayınvalidem ve kayınpederim de bal rengine kaçıyor:)

Olur olur benim renk olur kesin :kptmya::kptmya:

BıCıR_kıS

Moderatör
Moderatör
Tepki
1.276
Emeğine sağlık benim oğlum olacağı için kara gözlü olsun derim.. zaten eşimde bende kahve gözlüyüz kızlarda güzel renkli göz:D

aysude

Yeni Üye
Tepki
22
bızım aılede dedem hariç herkesın gozu kahverengı dedem ela esim kahverengı ama kızım 7ayına kadar masmavıydı sonra çim yeşili oldu bır ay surdu ama sonra rengı acıldı ela oldu şimdi 4 yasında acık kahverengı
BOYLE ANLATINCA KOMIK OLDU AMA CIDDEN BUNU YASADIK

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar