Bebeğin memeden kesilmesi..

gülbin

Daimi Üye
Tepki
2.180
Annenin bebeğine verebileceği en büyük hediye anne sütü ve bebeğini emzirmesidir.

Annenin bebeğine verebileceği en büyük hediye anne sütü ve bebeğini emzirmesidir.Bebeğin emzirmeden kesilmesi için belirlenmiş bir zaman yoktur. Burada iki önemli faktör vardır. Hem bebeğin hem de annenin bu duruma hazır olması gerekmektedir.
Bebeğin memeden kesilmesi Amerikan Hastanesi, yenidoğan bölümü emzirme danışmanı hemşire Beyhan Numan, bebeğin memeden kesilmesi ile ilgili bilgilerini paylaştı.

” Annenin bebeğine verebileceği en büyük hediye anne sütü ve bebeğini emzirmesidir.Bebeğin emzirmeden kesilmesi için belirlenmiş bir zaman yoktur. Burada iki önemli faktör vardır. Hem bebeğin hem de annenin bu duruma hazır olması gerekmektedir. Bilinene göre bebeklerin en az 1 yıl, dünya örgütlerine (WHO, UNICEF) göre ise 2 yıl emzirilmeleri uygun görülmektedir.

Bebeği memeden kesmek için çelik gibi sinir ve sabır gerekmektedir. Bu dönemde annelerin kendilerini suçlu hissetmeleri normaldir. Çünkü anne verdiği armağanı geri almaktadır. Bebek memeden çok ani kesilmemelidir. Bebeği memeden kesmek bir günde uygulanabilecek bir işlem değildir. Yavaş yavaş yapılmalıdır. Hem anne açısından hem de bebek açısından en doğrusu budur. Memeden kesmenin bebeğin hayatında önemli değişiklikler olduğu ve bebeğin hasta olduğu dönemlere denk getirilmemesine dikkat edilmelidir. Memeden kesme bir gün içinde gerçekleşirse bebek huzursuz ve mutsuz olabilir. Annenin ise memeleri şişer ve ateşi çıkar. Memelerde dolgunluk ve tıkanıklık gelişip antibiyotik kullanımı gerekebilir. Tıkanıklıkların açılmaması durumunda ameliyata kadar gidilebilir. Bebek, emzirme seansları azaltılarak ve emzirme süreleri kısaltılarak emzirmeden kesilmelidir. Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi ilk önce gündüz seanslarını azaltmak, daha sonra gece seanslarına geçmektir. Eğer hiç bir şekilde başarılı olunmuyorsa bebeğiniz hazır değil demektir.”

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
İlk oğlumda hiç böyle bir sıkıntı yaşamamışken..
İkinci oğlum şu an 21 aylık oldu ve artık memeden ayırmak istiyorum.Bu bilgiler iyi geldi ama işimin çok zor olduğunu biliyorum.
Evet kendimi suçlu hissetmiş olsam da artık zamanı geldide geçiyor...

OP
gülbin

gülbin

Daimi Üye
Tepki
2.180
biz geçen ay bıraktık memeyi..çok zor oldu ama..bir hafta ağladı geceleri yavrum.. insan suçlu hissediyor kendini..çok zor gerçekten ama zaman geçtikçe daha zor olcak.. sen tecrubeli bir annesin ama daha erteleme bence şahmarancım...biliyorsun sonunda zafer senin olacak :kayris:

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
biz geçen ay bıraktık memeyi..çok zor oldu ama..bir hafta ağladı geceleri yavrum.. insan suçlu hissediyor kendini..çok zor gerçekten ama zaman geçtikçe daha zor olcak.. sen tecrubeli bir annesin ama daha erteleme bence şahmarancım...biliyorsun sonunda zafer senin olacak :kayris:
Canımın içi aniden kesmek çocukta psikolojik olarak etkiler bırakabiliyormuş.
Bende emme sayısını en aza indirmedim.
Sabahları artık yok.
Öğlen uykuları önceside yok
Gece uykuya dalmadan önce muhakkak emmek istiyor şimdi onu bırakmaya çalışıyorum.
Ama bu gece babamız yardımcı oldu sağolsun onun sayesinde emişmeden uyuyabildik..

Biberon ile süt içmemesi benim için çok kötü oldu bende bisküvili yoğurt verdim bu gece bakalım bu şekilde bir düzen oturtmaya çalışacağım.

Senin içinde hayırlı olsun birtanem.Darısı benim başıma inşallah

OP
gülbin

gülbin

Daimi Üye
Tepki
2.180
aşkım biz de birden bırakamadık..önce gündüzleri kestim sonra gece uyumadan önce ikisinede alıştığında ise geceleri vermedim..ölyle öyle alıştı kuzum..
zor ama allah kolaylık versin..inşallah kolay geçer..biberonla süt benmkide içmiyor..hatta şu an sabaha kadar hiç uyanmıyor artık..dolayısıyla hiçbirşey içmiyor..böle daha rahat sıkma canını..biz de bu yaz tuvaleti deniycaz bakalım inşallah başarılı oluruz..
allah kolaylık versin bitanem...

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
aşkım biz de birden bırakamadık..önce gündüzleri kestim sonra gece uyumadan önce ikisinede alıştığında ise geceleri vermedim..ölyle öyle alıştı kuzum..
zor ama allah kolaylık versin..inşallah kolay geçer..biberonla süt benmkide içmiyor..hatta şu an sabaha kadar hiç uyanmıyor artık..dolayısıyla hiçbirşey içmiyor..böle daha rahat sıkma canını..biz de bu yaz tuvaleti deniycaz bakalım inşallah başarılı oluruz..
allah kolaylık versin bitanem...

Dün gece kalkmadı şükür sabah abisi okula giderken kalktı memme dedi uyku sersemiydi verdim garibime.
Emdi uyudu...
Sabah 9.30 da kalktı anne kalk dedi birlikte kalktık hemen güzel bir kahvaltı yaptık.
Şimdilik iyiye gidiyoruz sanırım..
Yavaş yavaş bu işi sonlandıracağız inşallah birtanem.

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
Gülbin'immmmm yetişşşkaaac
Göğüslerimde aşırı bir ağrı başladı canım benim...
Ablamı aradım sıcak su ile masaj yap dedi ama geçici bir çözüm oldu canımın içi yaaaa.
Şu an zonk zonk atıyor ve sanırım oğlumu kaldırıp emzireceğim canım yaaa.
Kıyamıyorum da ne yapacağım canım ben:aglayan:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar