Bebeğin altı nasıl değiştirilir?

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Kız ve erkek bebeğinizin altını nasıl değiştireceğinizi Bebek Hemşiresi ve Doğum Koçu Ayşe Öner uygulamalı olarak gösteriyor.

bebek_alt_mkle.jpg

Bebeğinizle evinizdeki ilk günler… Bugünlerin belli başlı ‘ilk’lerinden biri de bebeğinizin altını değiştirmektir. Peki kız ve erkek bebeklerde bez değiştirirken nelere dikkat etmeliyiz? Bebek Hemşiresi ve Doğum Koçu Ayşe Öner tüm detayları uygulamalı olarak anlatıyor…

Kız bebeğin altı nasıl değiştirilir?

Kız bebeklerde temizliğe en temiz nokta olan kasıklardan başlıyor ve bacak aralarına devam ediyoruz. Vulvayı yani genital bölgeyi parmaklarımızla tutup yukarıdan aşağıya doğru çok bastırmadan bir kerede siliyoruz. Tekrar silmeniz gerekiyorsa her defasında temiz bir pamuk kullanıyoruz. Unutmayın; her noktayı aynı bezle temizlerseniz idrar yolu enfeksiyonu riski artacaktır. Daha sonra bebeğin poposunu ve yanakları yine çok bastırmadan siliyoruz ve kirli bezini kaldırıyoruz.

Bebeğimizin kremini sürdükten sonra bezini bacaklarının arasından geçirip açıyor, ortalıyor ve kakasının akmaması için her iki yana eşit miktarlarda koyuyoruz. Yapışkan bandımızı kapatıp bezin plastik olan kısmını içeri değil dışarı doğru kıvırıyoruz. Bu kısmı içeri kıvırdığınızda cilde temas ettiği için kızaracaktır. Bunu daima alta çekiyor ardından da külotunu giydirerek bezini kapatıyoruz. Böylece bebeğimizi üriner sistem enfeksiyonlarından da koruyabiliyoruz.

Ayşe Öner'in uygulamalı videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Erkek bebeğin altı nasıl değiştirilir?

Erkek bebeklerde alt temizliği yaparken önce beziyle kabaca ilk temizliğini yapıyor ve alttaki örtülerin kirlenmemesi için bezini altına yerleştiriyoruz. 1 ay sonra bebeği kucağınıza alıp, çeşme altında da suyla yıkayabilirsiniz. Ama ilk günlerde, sıklıkla kaka yaptığı için bir tas su ve pamuk işinize yarayacaktır. Önce en temiz nokta olan kasıklarını, sonra bacak aralarını temizliyoruz. Tekrar pamuk alarak ve erkek bebeklerde genital organı kökten uca doğru bir kerede siliyoruz. Eğer tekrar silmemiz gerekiyorsa aynı şekilde yine kökten uca doğru yapıyoruz.

Her silme için temiz bir pamuk alıyoruz ve en son olarak da poposunu ve yanaklarını temizliyoruz. Altını ıslak kalmaması için yumuşak bir tülbentle çok bastırmadan kuruluyor ve ardından bebeğimizin bezini yerleştiriyoruz.

Ayşe Öner'in uygulamalı videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Alıntıdır!

rüzgar gülü

Daimi Üye
Tepki
10.147
bende acemilik çekmemiştim.. ama bir kez değiştirirken kakasını yapmıştı üstüme doğru.. :dil: çarşafa falan da gelmişti... bir kezde babaannesinin eline işemişti... :kptmya: bizimkinin maşaallahı vardı yani... :besiktebebek:

OP
Arina

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
bende acemilik çekmemiştim.. ama bir kez değiştirirken kakasını yapmıştı üstüme doğru.. :dil: çarşafa falan da gelmişti... bir kezde babaannesinin eline işemişti... :kptmya: bizimkinin maşaallahı vardı yani... :besiktebebek:

Maşallah :):):)

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
Ben bebeğe ilk günler ıslak mendil kullanılmasını yanlış buluyorum.
Berke Umut'un 40 çıkıp normale dönenen kadar kakası ve çişi hep ılık su ile temilik yaptım ilk zamanlar,zaten yaz bebeği oluncada hep ılık su altında yıkadım poposunu.

sadiye

Admin
Admin
Tepki
56.321
bizede burda hemsireler göstermisti ama ilk cocugum oldugu icin ilkinde baya korkmustum altini almaya.:besik:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar