Baobab Yağı

Tepki
25
Kızlar merhaba bugün Saba Tümer'in programında Gizem Özdilli baobab yağı diye bir yağdan bahsetti, yurt içinde yurt dışında bu yağı kullananınız var mı acaba? Ve kullanan varsa hangi problemi için kullandı ve nasıl kullandı?

İnternette araştırdığıma göre bir blog sayfasında baobab yağı hakkında şu bilgiler yazılmış;

Baobab Ağacı:
Baobab (Adansonia), ebegümecigiller (Malvaceae) familyasının Adansonia cinsinden Afrika ve Asya'nın tropikal bölgelerinde yetişen, yapraklarını döken ağaç türlerindendir.

Boyları 18 m'yi bulabilir. Gövde çevresi 30 m'yi, çapı 9 m'yi bulur. Bu yumuşak ve süngerimsi dev gövde, bir su deposu görevi yapar ve oran olarak yapraklar ile dallara göre çok büyük olduğu izlemini verir.

Ağaç, dalların uçlarını aşağıya doğru sarkmasıyla bir kubbe biçimini alır.Olgun bir baobab ağacının 100.000 litreden fazla su depolayabildiği ve 5.000 yıl yaşayabildiğine yönelik iddiaları vardır. Meyvelerinin boyutu ve kokusu kavunu andırır.

Baobab Yağı:

Baobab tohumları sağlıklı bir cilt için gerekli olan A, C, D, E, F Vitaminleri ve beta-karoten, amin asitler, tartarik asiti yüksek miktarda içerir.
Baobab yağı soğuk presleme yöntemiyle elde edilir. Kokusu hafif çatlak notalar barındırır ve çok güzeldir.

Kuruyan ve susuz kalmış, tahriş olmuş ciltleri yatıştırır, nemlendirir, güneş yanıklarının hızlı iyileşmesini sağlar.Cilt tarafından kolay emilir ve cildin elastikiyetini arttırır, yaşlanma etkileriyle savaşır cilt dokusunu, hücre yenilenmesini destekler.

Güçlü antioksidan görevi görür, erken yaşlanmaya karşı cildi korur, lekeleri ve izleri azaltır. Çatlakların önlenmesinde de ön plana çıkmaktadır ve özellikle hamile kadınların yardımcısıdır.

Baobab yağı, saç bakımında da bir adım öne çıkmaktadır. Saç ve saçlı deride çabuk ve kolay emilir, açılmış saç pulcuklarını, kırılmış saç köprülerine, güçlü şekilde nem ve elastikiyet kazandırarak saçı ve saçlı deriyi besler. Baobab Yağı egzama ve sedef, ciltte oluşan skarlaşma, dermatit ve cilt kanseri hastalığının tedavisinde de iyileşmeye yardımcıdır.

Baobab Yağı Nasıl Kullanılır:
Saç kreminize 5-10 damla ekleyebilirsiniz (kreminizin büyüklüğüne göre), duştan sonra hafif nemli cilde masaj yapılarak sürebilirsiniz.

Vücut kreminize 4-5 damla baobab yağı ekleyebilir homojen şekilde karıştırıp kullanabilirsiniz.

El nemlendiricinize 4-5 damla baobab yağı ekleyip bu şekilde kullanabilirsiniz.

Yüz ve boyun temizliğinizi yapıp, yüzünüze 4-5 damla, boyun kısmınıza 3-4 damla baobab yağını parmak uçlarınız ile aşağıdan yukarıya olacak şekilde masaj yapabilirsiniz.

ldysubaru.blogspot.com/2012/09/baobab-oil-yag-nedir.htmlBaobab Yağı (Baobab Oil) Nedir? ~ Lady Subaru Bakım Kozmetik''Alıntıdır''

(Yeni üye olduğum için link vermek doğrumu bilmiyorum umarım sakıncası yoktur çünkü tek bulduğum türkçe kaynak buydu):ilknur:

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
Canım öncelikle link vermek yasak,ama ben kaynak ismini bırakarak url kısmını sildim.
Söylemiş olduğun baobab yağınıda ilk kez senden duyuyorum inan.
Yazını dikkatli bir şekilde bir kaz daha okumak istiyorum.

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
Baobab Yağı Nasıl Kullanılır:
Saç kreminize 5-10 damla ekleyebilirsiniz (kreminizin büyüklüğüne göre), duştan sonra hafif nemli cilde masaj yapılarak sürebilirsiniz.

Vücut kreminize 4-5 damla baobab yağı ekleyebilir homojen şekilde karıştırıp kullanabilirsiniz.

El nemlendiricinize 4-5 damla baobab yağı ekleyip bu şekilde kullanabilirsiniz.

Yüz ve boyun temizliğinizi yapıp, yüzünüze 4-5 damla, boyun kısmınıza 3-4 damla baobab yağını parmak uçlarınız ile aşağıdan yukarıya olacak şekilde masaj yapabilirsiniz.

ldysubaru.blogspot.com/2012/09/baobab-oil-yag-nedir.htmlBaobab Yağı (Baobab Oil) Nedir? ~ Lady Subaru Bakım Kozmetik''Alıntıdır''

(Yeni üye olduğum için link vermek doğrumu bilmiyorum umarım sakıncası yoktur çünkü tek bulduğum türkçe kaynak buydu):ilknur:

Kullanım şekli kafamı karıştırdı açıkçası.
Şampuan,duş jeli ve kremlerin içine katın diyor ya işte o kısım.Peki yan etkisi olmazmı aceba..İnan deneyen varsa,bilgilendirsin bende merak ettim doğrusu:ne:

OP
Hanımefendi35
Tepki
25
Canım öncelikle link vermek yasak,ama ben kaynak ismini bırakarak url kısmını sildim.
Söylemiş olduğun baobab yağınıda ilk kez senden duyuyorum inan.
Yazını dikkatli bir şekilde bir kaz daha okumak istiyorum.

Çok teşekkür ederim-kop bende bugün şans eseri tv de duydum blogda yazılanlara göre güzel ve etkili görünüyor sanki.

OP
Hanımefendi35
Tepki
25
Kullanım şekli kafamı karıştırdı açıkçası.
Şampuan,duş jeli ve kremlerin içine katın diyor ya işte o kısım.Peki yan etkisi olmazmı aceba..İnan deneyen varsa,bilgilendirsin bende merak ettim doğrusu:ne:

Krem kısmı mantıklı ben mesela nemlendiricime e vitamini ve argan yağı ilave ettim sorun yaşamıyorum ama duş jeli ve şampuan kısmı benimde kafamı karıştırdı.

Yabancı kaynaklı bir yağ bu, ey hanımefendi yurt dışı kullanıcıları var mı acaba bu yağa ulaşıp kullananınız çok merak ettik:sirin:

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
Krem kısmı mantıklı ben mesela nemlendiricime e vitamini ve argan yağı ilave ettim sorun yaşamıyorum ama duş jeli ve şampuan kısmı benimde kafamı karıştırdı.

Yabancı kaynaklı bir yağ bu, ey hanımefendi yurt dışı kullanıcıları var mı acaba bu yağa ulaşıp kullananınız çok merak ettik:sirin:

Aynen çok merak ettik bee:tskler:
Bizi birisi aydınlatsın lütfen gece gece:eek:ky:
Üff zaten cildim çok yağlıydı,gece gece kalktım maske yaptım,üstünede misler gibi köpük nemlendirici yağsızından,ohh misler gibi oldum.
Lafı gelmişken yazayım dedim:ayna:

OP
Hanımefendi35
Tepki
25
Aynen çok merak ettik bee:tskler:
Bizi birisi aydınlatsın lütfen gece gece:eek:ky:
Üff zaten cildim çok yağlıydı,gece gece kalktım maske yaptım,üstünede misler gibi köpük nemlendirici yağsızından,ohh misler gibi oldum.
Lafı gelmişken yazayım dedim:ayna:

Acil yağlanma gidermek istersen hemen çok kullandığım önerimi keyifle yazayım:1:

Hemen mutfağa gidip damak keyfine göre bir Türk Kahvesi pişirip içiyorsun.
Telvesini ise tüm cildine bitene kadar üst üste sürüyorsun (göz altları kaş altları dahil), cildinde kuruyor, dairesel hareketlerle (temizlemesi kolay olduğu için küvete eğilip yaparsan daha iyi olur tüm lavaboyu telve kaplıyor sonra) cildini çok bastırmadan ovup telvenin fazlasından hem peeling etkisini hem fazla sebumu cildinden uzaklaştırmasını sağlıyorsun.

Tercihen soğuk suyla duruluyorum hava çok soğuk değilse, dolaşımda hızlanıyor + pırıl pırıl duru bir cilt cabası:heyo:

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
Acil yağlanma gidermek istersen hemen çok kullandığım önerimi keyifle yazayım:1:

Hemen mutfağa gidip damak keyfine göre bir Türk Kahvesi pişirip içiyorsun.
Telvesini ise tüm cildine bitene kadar üst üste sürüyorsun (göz altları kaş altları dahil), cildinde kuruyor, dairesel hareketlerle (temizlemesi kolay olduğu için küvete eğilip yaparsan daha iyi olur tüm lavaboyu telve kaplıyor sonra) cildini çok bastırmadan ovup telvenin fazlasından hem peeling etkisini hem fazla sebumu cildinden uzaklaştırmasını sağlıyorsun.

Tercihen soğuk suyla duruluyorum hava çok soğuk değilse, dolaşımda hızlanıyor + pırıl pırıl duru bir cilt cabası:heyo:
Kız sende ne cevherler var böyle-alkis
Şimdi türk kahvesi yapamam şeker,nescafe içtim uyku falan kalmadı,türk kahvesinide içersem sabaha kadar aha da böyle olurum sonra:sok:
Ama söz yarın yaparım.
Sanırım havalardan bu aralar cildim çok yağlanıyordu,tabi birde yediklerimin etkiside büyüktür.
Teşekkürler canım:cak:
Valla iyi oldu bu bilgiyi öğrenmem:eek:

OP
Hanımefendi35
Tepki
25
Kız sende ne cevherler var böyle-alkis
Şimdi türk kahvesi yapamam şeker,nescafe içtim uyku falan kalmadı,türk kahvesinide içersem sabaha kadar aha da böyle olurum sonra:sok:
Ama söz yarın yaparım.
Sanırım havalardan bu aralar cildim çok yağlanıyordu,tabi birde yediklerimin etkiside büyüktür.
Teşekkürler canım:cak:
Valla iyi oldu bu bilgiyi öğrenmem:eek:

Biraz deneme yanılma, mutlaka deneyiminin sonucunu okumak isterim:tskler:
Mevsimsel geçişteyiz etkisi büyük oluyor.

Rica ederim:eek:

OP
Hanımefendi35
Tepki
25
Üreticisine ulaştım stoklarında yok baobab yağı ama daha başka yağlar keşfettim.

Mesela macadamia yağı, nar çekirdeği yağı, pirinç kepeği yağı, hindistan cevizi yağı, mango yağı ve şampuan, saç toniği, sabunlar.

Son zamanlarda doğal ürünlere fena takmış durumdayım:tskler:
Şampuanı sevdim sls içermiyor, saçlarım yumuşak.
Tonik başımın belası saç yağlanmamın önüne geçti 3 gün saç yıkamamak benim için gerçek bir mucize oldu-kop

Nar çekirdeği yağı ve pirinç kepeği yağı lekeler üzerinde etkiliymiş, kullanayım zamanla gelişmeleri yazacağım.

Hindistan cevizi yağını saç bakımında kullanılıyormuş, saç uçlarım boyadan dolayı çok kuru:uzgun: haftada 1 defa saç derisine ve 2 defa uçlara uygulayıp başıma bir tülbent bağlayıp sabah yıkamayı düşünüyorum haftada 1 günde sinameki yapıyorum çünkü.

Macadamia yağıda cilt lekelerinde etkiliymiş, saç bakımında da etkiliymiş. Saç bakımında bu yağa programında nasıl bir yer bulacağım henüz bir fikrim yok:gul:

Mango yağını dudak, dirsek, diz gibi bölgelerde kullanmayı düşünüyorum.

Nane sabunu, nar sabunu, bal süt sabunu ve keçi sütü sabunu aldım.
Mango yağı şu an dudaklarımda çok güzel nemlendiriyor öyle yağlı bir his bırakmadı bakalım sabah nasıl olacak.:kedim:

zele

Daimi Üye
Tepki
275
bende argan yagi kullaniyorum simdi , yuzu guzellestiriyor gerçekten :)

OP
Hanımefendi35
Tepki
25
bende argan yagi kullaniyorum simdi , yuzu guzellestiriyor gerçekten :)

Argan bence saçta daha başarılı saç uçlarıma uyguluyordum yıkadıktan sonra ama ağır geliyordu bugün saç uçlarıma dindistan cevizi uygulayacağım bakalım sabah yıkandığında nasıl olacak:)

zele

Daimi Üye
Tepki
275
yuze de kullaniliyor, kullandigimdan beri daha az sivilcem var sanki yuzum daha puruzsuz gibi :)
anti aging islevi goruyormus

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
Argan bence saçta daha başarılı saç uçlarıma uyguluyordum yıkadıktan sonra ama ağır geliyordu bugün saç uçlarıma dindistan cevizi uygulayacağım bakalım sabah yıkandığında nasıl olacak:)

Ay doktor ayağıma geldi ne güzel-kop
Benim saçlarım röfleli şekerim.
Son günlerde saç uçlarım artık yıprandığından mı bilemiyorum ama kolay tarayamıyorum ve tiftik tiftik oluyor.Her saçımı taradığımda canım acayip yanıyor,çok dökülüyor..
Benim saçıma da iyi gelirmi bu Argan???:uzgun:

OP
Hanımefendi35
Tepki
25
Ay doktor ayağıma geldi ne güzel-kop
Benim saçlarım röfleli şekerim.
Son günlerde saç uçlarım artık yıprandığından mı bilemiyorum ama kolay tarayamıyorum ve tiftik tiftik oluyor.Her saçımı taradığımda canım acayip yanıyor,çok dökülüyor..
Benim saçıma da iyi gelirmi bu Argan???:uzgun:

Tatlım saçlarım bu hafta röfleden çıktı, hindistan cevizi yağını araştırdım düşük zincirli bir yağ olduğu için saça çok çabuk tutunup işliyor.
Saçta performansı güzel parladı yumuşadı, birazda badem yağı sürdüm sabah yumuşacık.-kop

Özellikle saç toniğine delirdim yağlanan hacimsiz saçıma kurtarıcı oldu.
Bu yağları ve saç toniğini mutlaka keşfetmelisiniz.
doakozmetik.com dan aldım

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar