Bana kızmayın Lütfenn

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

melek_yüzlüm

Daimi Üye
Tepki
2.195
bende peygamberimizin dövme yaptıranları lanetllediğini duymuştum ama gusle engel değilmiş.

aslı0909

Daimi Üye
Tepki
770
cnm bende kalıcı dövme taraftarıdeğilim ama böyle bir yasak yok kuranda dövmeyi peygamber efendimiz yasaklamışlatır ama haram kılmamıştır bir araştır istersen namazada gusülede engel değildir cnm

OP
_Dersena_

_Dersena_

Daimi Üye
Tepki
1.750
Bazı alimler yapılmamalı su geçirmez demiş bazıları su geçirir ama önermiyoruz demiş..Mümin kimse süphelilerden dahi kaçınmalıdır.. Edebede en uygun olan budur ben başka alimlerden hep gusle manidir olarak biliyordum ..Çünkü kişi dövme yaptırınca onu etrafındakilere gösterebilme arzusu doğar içinde..Buda bayanı tesettürden uzaklaştırır..

OP
_Dersena_

_Dersena_

Daimi Üye
Tepki
1.750
cnm bende kalıcı dövme taraftarıdeğilim ama böyle bir yasak yok kuranda dövmeyi peygamber efendimiz yasaklamışlatır ama haram kılmamıştır bir araştır istersen namazada gusülede engel değildir cnm

Haram demedim zaten tatlım ..Sadece gusle manidir diyor birçok alim onu söylüyorum ..

elis

Daimi Üye
Tepki
4.883
Bende cok yanlis buluyorum,,ama herkesin kendi bilecegi sey....

OP
_Dersena_

_Dersena_

Daimi Üye
Tepki
1.750
Dövme cahiliye dönemi adetleri içinde en göze çarpanlardan biridr..Cahiliye dönemini de peygamber lanetlerle anar bilirsiniz..Hatta şurdan kısas yapalım ..Cahiliye dönemi insanları sakal uzatırsa peygamber sav kısaltırmış onlar kısaltırsa peygamber sav uzatırmış..Mualif ölabilmek adına..Peygamber böyle yapıyor ise bize onları taklit etmek düşmez..Cahiliye devri adı üstünde hani şu kız çocuklarının topraga diri diri gömüldüğü dönem:(..

G

Gülden Gül

Misafir
Ya kızlar çok kızıyorum ben kalıcı dövme yaptıranlara ..Acaba bilmiyorlar mı dövmenin su geçirmediğini :( O şekilde gusul abdestsiz dolaşılıyor:(Hem kızıyorum hem üzülüyorum yaptıranlar için..Ben mi yanlış düşünüyorum ..Hadi geçici dövme neyse şayet namaz kılmayan biri ise bir haftada geçiyor geçiciler..Ama kalıcı ile nasıl içleri rahat gezebiliyorlar ..Belki içinizde yaptıran vardır lütfen bana kızmayın belki bilmeyen vardır hem ögrenmiş olur bu konuyu okuyunca...

Bu konuyu açmak zorunda hissettim kendimi..

Dövme deri altına yaptırıldığı için verilen fetvalara göre abdes geçerli sayılıyor.
Yani dövme yaptıran kimsenin aldığı gusül abdesti sahihtir.
Ancak Peygamber Efendimiz (sav) dövme yaptıranları lanetlemiştir.
O'nun (sav) laneti almak ise rahmet yüzü görmemek demektir ki Allah cc muhafaza...

G

Gülden Gül

Misafir
Nasıl deri altına yapılıyor canım? deriye işleniyor kalıcı geçici ile boya ile çiziliyor..deri üzerinde tabaka oluşturuyor bu sekildede alınan gusul kabul olmaz..

Dersena kardeşim, lütfen çok yanlış bilgi veriyorsunuz.
Gusül kabul olmazda ne demek?
Allah cc ki nice günahları affederken, dövme yapma gafletine düşmüş kişinin ölene kadar abdessiz kalmasına razı olabileceğini düşünmek dahi O'ndan cc ümidi kesmektir. Allah muhafaza, ümidi kesmek imanı götürür.

OP
_Dersena_

_Dersena_

Daimi Üye
Tepki
1.750
Dersena kardeşim, lütfen çok yanlış bilgi veriyorsunuz.
Gusül kabul olmazda ne demek?
Allah cc ki nice günahları affederken, dövme yapma gafletine düşmüş kişinin ölene kadar abdessiz kalmasına razı olabileceğini düşünmek dahi O'ndan cc ümidi kesmektir. Allah muhafaza, ümidi kesmek imanı götürür.

Hangisi yanlış verdiğim bilgilerin ?

OKU(TAM İTİBAR ETMEN İÇİNDE ARAŞTIR)... İbni mesud rah dan rivayet ile peygamber sav ..''Cildine dövme yaptıranada yapanlara kaşlarını çekenlere ve süs için dişlerini seyrekleştirip ALLAHIN yarattıgı şekli değiştirenlere lanet olsun'' ..Buyurmuşlardır.. Bu konuda bir kadın ibni mesuda çıkışarak söylendi..Bunun üzerine Oda' ALLAH kuranı kerimde '' Peygamber size neyi verirse onu alın size neyi yasak ederse ondan vazgeçin '' Haşr 7 ayet.. Buyurduğu halde bana ne oluyor ki Hz peygamber sav in lanetlediği kimseleri lanetlemeyecekmişim'''..Araştırman için kaynak( Buhari, Müslim, ebu davud, tirmizi, nesai, ibni mace)

Ben bunların okulunu okuyorum canım ilahiyat ögrencisiyim derslerde bunları görüyoruz nefsimden laf katmadım sözlerime ..Beni yalancılıklar bir daha sakın suçlama ilk önce araştır emin ol ondan sonra konuş..

p@g

Daimi Üye
Tepki
1.122
tatlım hatip hocamı söylemi bunu? gusul abdestinin 3 şartı var agzı yıkamaz burna su çekmek ve vücüdü iğne ucu yer ıslak kalmayacak kadar yıkamak..ve deride tabaka oluşturdugu için dövme ki işleniyor deriye .. bu şekilde abdest kabul olmaz..

evet canım canlı yayında bi genç kız aradı sordu cevabı oydu.ben daha ne diyeyim

sadiye

Admin
Admin
Tepki
56.321
Ben yaptirmayi düsündüm ama herkes degisik konustugu icin vaz gectim. Sonucta emin olmadigim birseyi yaptirmam. :eek:

G

Gülden Gül

Misafir
Hangisi yanlış verdiğim bilgilerin ?

OKU(TAM İTİBAR ETMEN İÇİNDE ARAŞTIR)... İbni mesud rah dan rivayet ile peygamber sav ..''Cildine dövme yaptıranada yapanlara kaşlarını çekenlere ve süs için dişlerini seyrekleştirip ALLAHIN yarattıgı şekli değiştirenlere lanet olsun'' ..Buyurmuşlardır.. Bu konuda bir kadın ibni mesuda çıkışarak söylendi..Bunun üzerine Oda' ALLAH kuranı kerimde '' Peygamber size neyi verirse onu alın size neyi yasak ederse ondan vazgeçin '' Haşr 7 ayet.. Buyurduğu halde bana ne oluyor ki Hz peygamber sav in lanetlediği kimseleri lanetlemeyecekmişim'''..Araştırman için kaynak( Buhari, Müslim, ebu davud, tirmizi, nesai, ibni mace)

Ben bunların okulunu okuyorum canım ilahiyat ögrencisiyim derslerde bunları görüyoruz nefsimden laf katmadım sözlerime ..Beni yalancılıklar bir daha sakın suçlama ilk önce araştır emin ol ondan sonra konuş..

Estağfirullah, sizi yalancılıkla suçlamadım. Eğer öyle bi intiba bıraktıysam özür dilerim. Bu dediklerinizin hepsine katılıyorum, dövme yaptıranları peygamber efendimiz lanetlemiştir. BEN GUSÜL KONUSUNDA size yanlış bildiğinizi söyledim.

Bende naçizane okurum, araştırırım, sohbetlere katılırım.
Bahsini ettiğiniz zat-ı muhrerem/muhteşemide mürşit bildik
Kendisi ile bire bir tanışma şerefine kavuştuk hamdolsun.
Tövbemizi aldık elhamdülillah, derslerimizi yapıyoruz şükürler olsun.

OP
_Dersena_

_Dersena_

Daimi Üye
Tepki
1.750
Estağfirullah, sizi yalancılıkla suçlamadım. Eğer öyle bi intiba bıraktıysam özür dilerim. Bu dediklerinizin hepsine katılıyorum, dövme yaptıranları peygamber efendimiz lanetlemiştir. BEN GUSÜL KONUSUNDA size yanlış bildiğinizi söyledim.

Bende naçizane okurum, araştırırım, sohbetlere katılırım.
Bahsini ettiğiniz zat-ı muhrerem/muhteşemide mürşit bildik
Kendisi ile bire bir tanışma şerefine kavuştuk hamdolsun.
Tövbemizi aldık elhamdülillah, derslerimizi yapıyoruz şükürler olsun.

Mübarek mürşit bildi isen inşaALLAH açıp okuyasın fetvaları .. Bizimde mürşidimizdir ögrendiğimizi konu ederiz bilmediğimiz hakkında sadece dinleriz susmayı tercih ederiz.. Heleki konu din olunca Bunun birde vebal boyutu vardır onuda çok iyi biliriz..Hal böyle iken mürsidin çemberinde olan bir sofinin bunu itirazlarla inkar edişi beni şaşırttı ..Heleki seydamın sofisi olunca şunları izah etmeye çalıştıgım dahada hayret ettim ..İnşaALLAh bigün dergahta karşılaşırız tanışırızda sultan anneye sorarız doğrusunu belki o zaman ikna olursun vesselam..Bir şey bildim ögrendim ise başkalarına ögretmek benim Din kardeşliği görevimdir amacım onu yerine getirmek ALLAhu ZÜLcelalde şahittir..Hayırlı bayramlar .. (Bu arada bir not zatı mühterem bayanlarla asla bire bir görüşmüyor çok önemli bir mesele ise eger kapı ardından görüşüyor tanışma faslı yoktur..)

suzan_78

Daimi Üye
Tepki
721
dersenacım gerçekten çok önemli ve insanlar arasında hep bir fikir ayrılığına neden olan bir konu seçmişsin san sonuna kadar katılıyorum canım.çünki bende kelıcı dövmenin abdesti geçirmediğini çok okudum şahit oldum benimde erkek kardeşim ilahiyat fakültesi mezunu şimdide yurt dışına çıkıcak ALLAH nasip ederse doktorasına hazırlanıyor onunlada bu konuyu konuşmuştuk dövme yaptırmanın kesinlikle abdesti geçirmediğini söylemişti ALLAH ;U TEALA tabiki sonsuz merhamet sahibi ve affedicidir ama insanların dinimizin kat;i konularındaki emirlerinide hiçe saymalarını kabul edemiyorum onlar adına dahada üzülüyorum bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın zihniyetinide bir tarafa bırakmamız lazım biz ALLAHIN bize izin verdiği sürece bildiklerimizide diğer kardeşlerimize anlatmak zorundayız bence onlarında vebali bizim üzerimizde olur çünki biz anlatalımda son karar onların ona bişey diyemem tabiki hür irade sahibidir her bireyben bu konuda sonuna kadar seni haklı buluyor ve taktir ediyorum bide şu hoca şunu demiş bu hoca böyle demiş bunları bırakalımda biz ALLAHIN bize gönderdiği yüce kitabımız KURAN;I KERİMDE araştıralım bunları herkes okumayı bilmeyebilir ama tercümanı var türkçesi var zor değil yani bizim tek kaynağımız KURANDIR başka bir şeye ihtiyacımız yok ALLAH razı olsun kardeşim bu önemli paylaşımın için inş insanlar faydalı olur teşekkürler

OP
_Dersena_

_Dersena_

Daimi Üye
Tepki
1.750
dersenacım gerçekten çok önemli ve insanlar arasında hep bir fikir ayrılığına neden olan bir konu seçmişsin san sonuna kadar katılıyorum canım.çünki bende kelıcı dövmenin abdesti geçirmediğini çok okudum şahit oldum benimde erkek kardeşim ilahiyat fakültesi mezunu şimdide yurt dışına çıkıcak ALLAH nasip ederse doktorasına hazırlanıyor onunlada bu konuyu konuşmuştuk dövme yaptırmanın kesinlikle abdesti geçirmediğini söylemişti ALLAH ;U TEALA tabiki sonsuz merhamet sahibi ve affedicidir ama insanların dinimizin kat;i konularındaki emirlerinide hiçe saymalarını kabul edemiyorum onlar adına dahada üzülüyorum bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın zihniyetinide bir tarafa bırakmamız lazım biz ALLAHIN bize izin verdiği sürece bildiklerimizide diğer kardeşlerimize anlatmak zorundayız bence onlarında vebali bizim üzerimizde olur çünki biz anlatalımda son karar onların ona bişey diyemem tabiki hür irade sahibidir her bireyben bu konuda sonuna kadar seni haklı buluyor ve taktir ediyorum bide şu hoca şunu demiş bu hoca böyle demiş bunları bırakalımda biz ALLAHIN bize gönderdiği yüce kitabımız KURAN;I KERİMDE araştıralım bunları herkes okumayı bilmeyebilir ama tercümanı var türkçesi var zor değil yani bizim tek kaynağımız KURANDIR başka bir şeye ihtiyacımız yok ALLAH razı olsun kardeşim bu önemli paylaşımın için inş insanlar faydalı olur teşekkürler

Tatlım ALALh razı olsun beni tam anlamı ile anlayan birini bulabildim .Demek istediğim şu Hüküm ALLAHINDIR ALLAH vermiş hükmünü..Peygamber nefsinden laf konuşmaz her sözü ALLAhın tastiki Doğrultusundadır ..İnsanlar bunu idrak edemiyor hadis boş laftan ibaret değildir..Her biri altın degerindedir kişi öyle ihlaslı öyle takvalı olmalıkı nefsi o hadisi ayet bilmeli bendi benliğinde vazgeçilmezi olmalı ..ALLAH sizdende sizin gibi yüreklerdende razı olsun ..Asıl ben teşekkür ederim..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar