Bahçe Doktoru

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
Bahçeyle uğraşırken elinizdeki en büyük hazine bilgidir.
pasa-kilici.jpg
Paşa Kılıcı

Soru: Üç yıldır evde yetiştirdiğim paşa kılıcımı ev dışına aldım. 4-5 günde bir suluyorum ve bir kez sıvı gübre verdim. Çiçekler bir ayda soldu ve cansızlaştı. Toprakları terra rosa ve doğal gübreli. Acaba sorun nerede, ne yapmalıyım? Fevzi Üzmen / KKTC

Cevap: Bitkinizi birden bire dışarı çıkarmanız ortamının değişmesine sebep olmuş. Bitkinizi doğrudan güneşe çıkarmayın. Ayrıca vermiş olduğunuz gübre oranı da fazla olduğu için bitkinizin solmasına neden olmuşsunuz. Bitkinizi bolca sulayarak gübre zararını ortadan kaldırabilirsiniz.

ortanca-cicegi.jpg
Ortanca Çiçegi

Soru: Budadığım ortancamdan aldığım küçük dalları batırarak mı yoksa kazarak mı dikmeliyim? Deniz Şen / İstanbul

Cevap: Önce toprağı çapalayarak yumuşatın; daha sonra da çelikleri toprağı açarak yerleştirin ve etrafını sıkıştırın.

gul.jpg
Gül

Soru: Güllerimin çiçeklenme süresini uzatmak ve çiçeklerini artırmak için ne yapmalıyım? Deniz Yılmaz / Eskişehir

Cevap: Rutin olarak her hafta potasyum ve fosfor içerikli gübrelerle gübreleyin. Gübre oranınız 1-2-3 olmalıdır, yani bir birim azot, iki birim fosfor ve üç birim potasyum.

Soru: Nar ağacımın meyveleri ya ağacında ya da topladıktan kısa bir süre sonra çürüyor. Ne yapmalıyım? İlknur Acar / Urla

nar.jpg
Nar

Cevap: Narın tomurcukları kabarmaya başlar başlamaz sulayın. Urla toprağı kireçli olduğu için asitli gübreler kullanın. Bahar başından itibaren ağaç dibine dalların iz düşümüne denk gelecek şekilde 2-3 kilogram amonyum sülfat, 500 gram potasyum sülfat, 250 gram diamonyum fosfat uygulaması yapın. Bu uygulamaya haziran ve ağustosta da devam edin. Çürümeler başlamadan bir ay önce 10 günlük arayla etkin maddesi chlorothonil, iprodine ve propiconazole olan ilaçla, hasattan 15 gün öncesine kadar rutin olarak ilaçlayın. Bu ilaçlar çürümeleri yüzde 70 azaltabilir.

S

suna

Misafir
resim

En kolay yetişen salon bitkisi nedir diye sorulsa cevabı Paşa Kılıcı olurdu herhalde Güneş, gölge, susuzluk ya da hava cereyanı bitkiyi etkilemez Paşa kılıcını öldüren, özellikle kışın aşırı sulamadır

İsmine uygun uzun yapraklıların yanı sıra, rozet biçimi yapraklı küçük cinsleri vardır

Kılıç toprak bir saksıya dikilir ve özenli bakılırsa her yıl ince, uzun bir sap üzerinde küçük, beyaz ve güzel kokulu çiçekler açar

ÖZELLİKLERİ:

ISI: Oda ısısı idealdir Ancak 7 c ye kadar soğuğa dayanabilir

IŞIK: Biraz günışığı iyidir ama gölgede de yetişebilir

SULAMA: Bahar ve yaz aylarında toprağı kurudukça sulanır Kışın ise en çok ayda bir sulanır

Çoğaltmak için, yavruları dikkatle ayrılır Bir gün açıkta bırakılırDaha sonra dikilir ve sulanırVeya sağlıklı bir yaprağın ortasından 6-7 cmlik bir parça kesilir Bu parça yarısına kadar toprağa gömülür

Saksısı nadiren değiştirilirUzun yıllar aynı saksıda kalabilir

sadiye

Admin
Admin
Tepki
56.321
Pasa kilici bende var. 6 senedir bakiyorum bakimi gercekten cok kolay. :eek:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar