Duyuruyu Kapat
Hanimefendi: kadınlara özel bir şekilde sağlık, giyim, beslenme, diyet ve benzeri kısaca her konuda destek veriyor. Türkiye'de tek kaynak olma yolunda hızla ilerleyen Hanimefendi.com, üyeler dışında ziyaretçilere açık yapısıyla da paylaşım mantığının hakkını vermeye çalışıyor. Siz de bunun bir parçası olmak istiyorsanız, hemen ücretsiz kayıt olabilir ve aramıza katılabilirsiniz. Sensiz bir kişi eksiğiz... :)
Duyuruyu Kapat
Instagram 180T
Facebook 10K
Twitter 138T

Ayçekirdeği Demir İçeriği Zengin bir Gıda mı?

Konu, 'Diyet destek ürünleri' kısmında tugceyildiz tarafından paylaşıldı.

 1. tugceyildiz

  tugceyildiz Misafir

  Ayçekirdeği minimal ölçekte doymuş yağ ve sıfır kolesterol içermektedir ve folik asit, protein ve demir dahil, çeşitli önemli besin maddelerini sağlamaktadır. Demir, kanda oksijenin taşınmasında önemli bir rol oynamaktadır. Zayıflık, yorgunluk, nefes darlığı ve bağışıklıkta zayıflama, demir eksikliğinin semptomları arasındadır.

  [​IMG]

  Ayçekirdeğindeki Demir
  ABD Tarım Bakanlığı Ulusal Besin Öğesi Veritabanı’na göre, 1/4 bardak kavrulmuş tuzlu ayçekirdeği 1,22 mg demir içermektedir. 28 g. (1 ons) kavrulmuş tuzlu ayçekirdeği 1,08 mg demir içermektedir.

  Önerilen Günlük Alım Yüzdesi
  Demir gereksinimi yaşa ve cinsiye göre değişiklik göstermektedir. Ergen kızlar ve doğurganlık çağındaki kadınların alması gereken demir miktarı daha yüksektir, çünkü menstürasyon sırasında demir kaybederler. 1 ila 3 yaşındaki çocuklar günde 7 mg demire, 4 ila 8 yaşındaki çocuklar günde 10 mg’a ve 9 ila 13 yaşındaki çocuklar günde 8 mg’a ihtiyaç duymaktadır. 14 ila 17 yaşındaki erkek çocuklar günde 11 mg’a ihtiyaç duyarken, 14 ila 17 yaşındaki kız çocuklar günde 15 mg’a ihtiyaç duymaktadır. 19 yaş ve üstü erkekler ile 51 yaş ve üstü kadınlar günde yalnızca 8 mg demire ihtiyaç duyarken, 19 ila 50 yaşındaki kadınların günlük demir ihtiyacı 18 mg’dır. 28 g (1ons) ayçekirdeği, birçok kişinin günlük demir ihtiyacının büyük bir kısmını karşılamaktadır. 9 ila 13 yaşındaki çocuklar, 19 yaş ve üstü erkekler ve 51 yaş ve üstü kadınlar için, 28 gram ayçekirdeği günlük demir ihtiyacının yüzde 13,5'ini karşılamaktadır.

  Diğer Besin Öğeleri
  28 gram ayçekirdeği 127 kalorisi yağdan olmak üzere 165 kalori ve yalnızca 1,5 gramı doymuş yağ olmak üzere, 14,1 gram yağ içermektedir. Bu 28 gramlık porsiyon 2,6 gram diyet lifi dahil 6,8 g. karbonhidrat ve 0,8 g. şeker içermekte ve 5,5 g. protein, önerilen günlük kalsiyum alımınızın yüzde 2’sini ve günlük folik asit alımınızın yüzde 11’ini sağlamaktadır.

  Referanslar
  USDA National Nutrient Database: Iron
  National Institutes of Health Office of Dietary Supplements: Iron
  Washington University in St. Louis: Sunflower Seeds Nutrition Facts
  National Institutes of Health Office of Dietary Supplements: Folate